Вікіпедія:Списки

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку


Спи́сок — один з видів (типів, класів) статей Вікіпедії, що складається з вступної частини з наступним переліком елементів (який може бути розділений за допомогою заголовків). Елементами списку є переважно посилання на статті Вікіпедії в конкретній предметній області, список може включати додаткову інформацію про перелічені статті. Назви списків зазвичай починаються типом списку ( Список … , Індекс … і т. п.) з подальшою назвою теми списку, як от: Список замків Чехії. Списки можуть бути організовані в алфавітному порядку, за класифікацією або за темою згідно з однорівневою або ієрархічної структурою. Елементами списку можуть бути списки, тобто може йти мова про списки списків, наприклад, Вікіпедія:Довідкові таблиці та списки.

Окремі статті — списки[ред. код]

Як і інші статті Вікіпедії, статті-списки повинні відповідати основним правилам, таким як п'ять основ, недопустимість оригінальних досліджень, верифіковуваність та нейтральна точка зору. Якщо список суперечить одній з цих засад, він може бути вилученим. Списки підлягають тим же засадам, що і «звичайні» статті. При створенні нового списку слід керуватися наступними рекомендаціями:

  1. Списки не повинні дублювати функції категорій, наприклад, не слід створювати алфавітний список людей, які вже знаходяться в одній категорії, хоча можна створити хронологічний перелік осіб даної категорії (наприклад, прем'єри, президенти, королі тощо).
  2. Назва списку повинна бути простою i не містити таких неенциклопедичних означень, як наприклад «відомі», «видатні», «найбільші» тощо
  3. Засади списку, чи умови включення елементів до списку повинні бути вичерпно ясно сформульовані у формі критеріїв, не порушуючи основних засад Вікіпедії. Списки слід починати хоча б стислим, але зрозумілим вступом.
  4. На відміну від категорій, список має включати якусь додаткову інформацію. Найліпше одразу створювати таблицю, що включає істотні для даної теми дані. У випадку переліку осіб це будуть як мінімум роки народження і (для померлих) смерті. Такі таблиці добре робити за допомогою сортованих списків (стиль «wikitable sortable», див. Довідка:Таблиці).
  5. Очевидно, деякі елементи списку можуть виглядати «червоними» посиланнями, однак це допустимо лише в тому випадку, коли правомірність їх включення не викликає сумніву.

Списки, як частини статей[ред. код]

На списки, які входять в інші статті поширюються ті ж правила, як і всі інші частини статті — вибір елементів не може бути оригінальним дослідженням, повинен спиратися на джерела i не може порушувати інших засад Вікіпедії.

  1. Список повинен містити опис хоча б в одному реченні, наприклад «На теренах XXX знаходиться 25 YYY, з яких 13 є ZZZ:»
  2. Не слід створювати список менше ніж з 4 елементів. Створення окремого розділу в цьому випадку не буде корисним для читача — спершу він муситиме почитати назву, а потім двохелементну чи, ще гірше, одноелементний «список», особливо якщо таких розділів буде кілька в статті.
  3. Якщо список містить дуже багато елементів (кількадесят), можна створити окрему статтю.
  4. Іноді замість списку варто зробити таблицю.

Корисні посилання[ред. код]

Див. також[ред. код]