Географія Аляски

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Alaska in United States (US50).svg

Аляска — найбільший штат США, з площею суші 1 518 800 км². Аляска більш, ніж удвічі перевершує Техас — наступний за площею штат США. Разом з територіальними водами Аляска по площі перевершує три наступних штати — Техас, Каліфорнію та Монтану.

Штат Аляска розташований на крайньому північному заході американського континенту і межує з Канадою — з Британською Колумбією на південному сході і Юконом на сході і північному сході[1]. Крім континентальної території, до штату Аляска відносяться: архіпелаг Олександра, Алеутські острови, острови Кадьяк, Нунівак, Св. Лаврентія та інші дрібніші острови. На півночі штат Аляска омивається водами моря Бофорта і Чукотського моря Північного Льодовитого океану. Берингове море разом з Беринговою протокою, омивають Аляску із заходу, відокремлюючи її від Чукотського півострова Росії (Чукотський автономний округ). Гряда Алеутських островів відділяє Берингове море від тихоокеанської Аляскінської затоки, що омиває територію штату на південному заході.

На території Аляски знаходиться: понад 3 млн озер і 3 тис. річок — річка Юкон, 3-тя за протяжністю в США[2]; 100 тис. льодовиків (5 % поверхні Аляски; найвища вершина північній Америки — пік Деналі. В Алясці є близько 70 діючих вулканів. Болота і заболочені землі покривають 487 747 км², в основному на північних, західних і південно-західних рівнинах. Льодовиками покрито 41 440 км² суші і 3 110 км² припливної смуги. Комплекс льодовика Беринг, що знаходиться біля кордону з Канадою, покриває 5 827 км² та є найбільшим льодовиком на планеті.

Крайні точки[ред. | ред. код]

 • північ: мис Барроу — 71°23' пн.ш., 156°28' зх.д.;
 • південь: острів Амагтігнак, Алеутські острови — 51°15' пн.ш., 179°06' зх.д.;
 • захід: мис Врангеля на острові Атту, Алеутські острови — 52°54' пн.ш., 172°54' сх.д.;
 • схід: Кемп-пойнт — 55°17' пн.ш., 130°00' зх.д.;
 • географічний центр Аляски: за 96 км на північний схід від піку Деналі — 63°50' пн.ш., 152°28' зх.д.

Регіони[ред. | ред. код]

Хоча офіційних, чітких меж між регіонами Аляски немає, вона загальноприйнято ділиться на шість регіонів:

Регіони Аляски: рожевий — Північна Аляска, жовтий — Внутрішня Аляска, синій Південно-Західна Аляска та Алеутські острови, червоний — Південно-Центральна Аляска, зелений — Південно-Східна Аляска
 • Південно-Центральна Аляска. Найбільш густонаселений регіон штату. Містить місто Анкоридж, долину річок Матануска і Сусітна, а також Кенайський півострів. Також в регіон входять малонаселені землі на південь від Аляскинського хребта і на захід від гір Врангеля, район затоки Принца Вільгельма, громади Валдіз і Кордова.
 • Південно-Східна Аляска. Найближчий до континентальних штатів регіон. Через що це перший регіон, де відразу після покупки Аляски почали виникати неконтрольовані поселення. Регіон складається з архіпелагу Олександра і прилеглого берега. Тут знаходиться Джуно — столиця штату, Ситка — колишня столиця і Кетчикан, колишнє найбільше місто штату. Транспортний зв'язок здійснюється компанією Alaska Marine Highway, яке обслуговується швидкохідними поромами.
 • Внутрішня Аляска. Найбільший регіон штату, велика частина якого — безлюдна пустеля. Єдине місто в регіоні — Фербанкс. По всьому регіону розкидані маленькі містечка і села корінних індіанців, в основному уздовж шосе і річок. Тут знаходиться гора Деналі — найвища гора Північної Америки, а також Національний парк Деналі.
 • Південно-Західна Аляска. Цей регіон простягнувся на 800 кілометрів уздовж берега Берингового моря, також до регіону належить острів Кадьяк. Поселення розташовані в основному уздовж узбережжя. В море впадають великі річки Юкон і Кускоквім, утворюючи великі дельти.
 • Північний схил або Північна Аляска. В основному це тундра з рідкісними невеликими селами. Північний схил відомий великими запасами сирої нафти, тут знаходиться Барроу — найпівнічніше місто США. Також до цього регіону належить Північно-Західна Арктика, що включає місто Коцебу і долину річки Кобук, хоча інуїти Північного Схилу і Північно-Західної Арктики не вважають себе єдиним народом.[3])
 • Алеутські острови складається з більш, ніж 300 невеликих вулканічних островів і простягається на 1900 кілометрів із заходу на схід.

Примітки[ред. | ред. код]

 1. https://fas.org/sgp/crs/misc/RS21729.pdf CRS Report for Congress on international borders
 2. Facts About Alaska, Alaska Kids' Corner, State of Alaska. alaska.gov. Процитовано 13 April 2018. 
 3. Porco, Peter (June 23, 2003). Long said to be second to Fundy, city tides aren't even close. Anchorage Daily News: A1.