Аляска (півострів)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Аляска
Довколишні води Берингове море
Площа 22 тисячі км²
Найвища точка 2712 м
Країна Flag of the United States.svg США
Регіон Аляска
Map of Alaska Peninsula Volcanoes.gif

Аляска у Вікісховищі?

Аля́ска — вузький і довгий півострів на північному заході Північної Америки між Бристольською затокою Берингового моря і Тихим океаном; територія США (штат Аляска). Площа 22 тисячі км². Довжина близько 800 км на південний захід від материка, ширина до 170 км. Закінчуючись Алеутськими островами.

Вздовж Аляски простягається Алеутський хребет, який має вулкани. Вершина — Павлова вулкан, 2 712 м. Діючий вулкан Катмай (2 286 м). Аляска лежить в перехідній зоні між арктичним кліматом Берингового моря і теплим кліматом протоки Шеліхова. На північних схилах Алеутського хребта рослинність переважно тундрово-лучна, з тварин характерний песець. На південно-східних схилах хвойні ліси, вільхові зарості.

Основне заняття населення — рибальство і полювання на китів, тюленів тощо.

Географія[ред. | ред. код]

Алеутська дуга, надзвичайно активний вулканічний гірський масив.

Південний край півострова Аляска нерівний і гористий, створений тектонічною діяльністю пірнання північного краю Тихоокеанської плити під західний край Північноамериканської плити; тоді як північний край загалом плоский і болотистий, результат тисячоліть ерозії і загальної сейсмічної стабільності.

Дуже великі відмінності між північними і південними берегами півострова. Північний край, Бристольська затока, берегової лінії загалом каламутний і забруднений, має високі припливи і досить мілковода. Південний тихоокеанський край має відносно низький приплив і досить глибокий і чистий.

Адміністративний поділ[ред. | ред. код]

На півострові розташовані баро: Алеутіенс-Вест, Алеутіенс-Іст, Бристол-Бей, Кенай, Лейк-енд-Пенінсула.

Джерела[ред. | ред. код]