Гернсійський фунт

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Гернсійський фунт
англ. Guernsey pound
фр. Livre de Guernesey
Держава(и) Гернсі Гернсі
Банкноти 1, 5, 10, 20, 50 фунтів
Монети 1, 2, 5, 10, 20, 50 пенсів, 1, 2 фунти
Символ £
Літерний код GGP
Центральний банк Казначейство Гернсі
Вебсайт www.gov.gg
Валютні курси
1 GBP = 1 GGP (20 червня 2024)
1 EUR = 0,8444 GGP (20 червня 2024)
1 UAH = 0,01938 GGP (20 червня 2024)
CMNS: Гернсійський фунт у Вікісховищі

Гернсійський фунт (англ. Guernsey pound, фр. Livre de Guernesey) — грошова одиниця Гернсі, коронного володіння Великої Британії.

1 гернсійський фунт = 100 пенні.

Казначейством Гернсі — відомством, яке управляє емісією на території володіння — випущені в обіг грошові банкноти номіналом в 1, 5, 10, 20 та 50 гернсійських фунтів. Також перебувають в обігу монети номінальною вартістю 1 пенні, 2, 5, 10, 20 та 50 пенсів, а також монети номіналом в 1, і 2 фунти.

Обмінний курс гернсійсього фунта зафіксований відносно британського фунта стерлінгів у співвідношенні 1:1.

Історія

[ред. | ред. код]
Гернсійська монета, 1864 рік

У період середньовіччя і включно до 1834 року, на території Гернсі використовувався як платіжний засіб французький лівр, а після грошової реформи у Франції і до 1921 року — французький франк. У 1827 році Гернсі спробував почати випуск власної територіальної валюти у вигляді фунта, але це не мало значного успіху. Після цього в обігу на території країни продовжували перебувати франки і, введені трохи пізніше, дублі. У 1921 році Гернсі остаточно перейшов на власні фунти, які були одразу прив'язані до фунта метрополії, що і збереглося в наш час — 1 гернсійский фунт дорівнює 1 британському фунту стерлінгів, який так само є обов'язковим платіжним засобом на території Гернсі.

Сучасні банкноти та монети

[ред. | ред. код]

Дизайн банкнот гернсійських фунтів доволі оригінальний, хоча й нагадує дизайн банкнот фунта стерлінгів. На аверсі майже усіх банкнот зображений портрет Королеви Великої Британії Єлизавети II, крім купюри номіналом в один фунт, на якій зображений Деніел де Леслі Брок — уродженець острова Олдерні, який представляв інтереси Гернсі в Британському парламенті в XIX столітті. Номінали купюр в цифровому позначенні з символом фунта (£) розташовані у верхньому правому і нижньому лівому кутах купюр. На реверсі банкнот гернсійскіх фунтів зображені стилістичні малюнки з історії і сучасного побуту Гернсі. Так, приміром, на банкноті в один фунт зображена замальовка середньовічного будівельного ринку в Сент-Пітер-Порті, а на купюрі в десять фунтів — стара ратуша в цьому ж містечку. Банкноти гернсійскіх фунтів друкуються на Королівському монетному дворі Великої Британії за замовленням Казначейства Гернсі.

Дизайн монет Гернсі так само характерний для країн і територіальних утворень у складі Британського Королівства або Співдружності. Так, на аверсі усіх монет викарбувано профіль Королеви Великої Британії Єлизавети поряд з гербом Гернсі, а на реверсі — морські та свійські тварини, характерні для цієї місцевості. Наприклад, на монеті в один пенні викарбуваний краб, символ рибальства, а в два пенси — корова, символ тваринництва. Номінал монети в цифровому форматі викарбуваний внизу, а прописом — вгорі на реверсі, там же викарбуваний та рік випуску серії монет. Монети до 10 пенсів включно мають правильну круглу радіальну форму, а монети в 20 і 50 пенсів — семикутну із закругленими кутами.

Посилання

[ред. | ред. код]