Гракх Бабеф

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Гракх Бабеф
фр. Gracchus Babeuf
François-Noël Babeuf.jpg
Народився 23 листопада 1760(1760-11-23)[1][2][…]
Сен-Кантен[4]
Помер 27 травня 1797(1797-05-27)[1][2][…] (36 років)
Вандом
·гільйотина
Країна Flag of France (1794–1815, 1830–1958).svg Франція
Діяльність журналіст, письменник, архіваріус, політик
Галузь філософія
Знання мов французька[1]
Партія Змова рівнихd
Конфесія атеїзм
У шлюбі з Marie-Anne Babeufd
Діти Émile Babeufd, Camille Babeufd і Caïus Babeufd
Автограф Gracchus BabeufSignature.jpg

Гракх Бабе́ф (фр. Gracchus Babeuf; псевдонім Ноеля Франсуа; *23 листопада 1760 — †27 травня 1797) — керівник руху «рівних» у Франції, один з попередників наукового комунізму.

Загальна інформація[ред. | ред. код]

Бабеф був активним учасником Великої французької революції. В друкованих органах «Захисник свободи преси» і «Народний трибун» Бабефа різко критикував реакційний уряд, що став при владі після перевороту 9 термідора.

Після виходу з тюрми, куди його кинули 1795, Бабеф, разом з Буонарроті і Дарте, 1796 створив «Товариство рівних», яке прагнуло шляхом повстання скинути Директорію і встановити новий суспільний лад. Змова була розкрита, Бабеф і Дарте — гільйотиновані.

Погляди[ред. | ред. код]

Бабеф і його соратники (бабувісти), додержуючись ідей утопічного соціалізму, мали на меті продовжити революцію, поки вона не набере «плебейського» характеру і не принесе «рівність, свободу і щастя для всіх», тобто були прихильниками соціальної революції в інтересах трудящих і створення своєрідного комуністичного суспільства.

Програма Бабефа мала риси загального аскетизму і дрібнобуржуазної зрівняльності. Бабувісти мали нечітке уявлення про класи та класову боротьбу і збиралися захопити владу силою вузької змовницької організації. Карл Маркс і Фрідріх Енгельс високо оцінювали діяльність Бабефа, а його твори відносили до тієї літератури, яка відображала вимоги пролетаріату.

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]