Утопічний соціалізм

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Роберт Оуен. Один із представників утопічного соціалізму.

Утопічний соціалізм (від назви трактату Томаса Мора "Утопія") — вчення про суспільство (суспільний лад), що живе за утопічними принципами, тобто такими, що не можуть бути втілені в реальному житті. Утопічний соціалізм малює картину бажаного ідеального суспільства, але не вказує шляхів його побудови, виходячи з наявних суспільних умов.

Термін утопічний соціалізм вперше застосували Карл Маркс та Фрідріх Енгельс в «Маніфесті комуністичної партії» (1848) по відношенню до ненаукових соціалістичних теорій, яким вони протиставляли свій науковий соціалізм.

Відомі соціалісти 19 століття Клод Анрі де Сен-Сімон, Шарль Фур'є, Роберт Оуен намагалися організувати робітничі громади на основі колективної власності та ідеалів справедливого розподілу.

Утопічний соціалізм в Новий час[ред.ред. код]

Одними з перших соціалістів-утопістів нового часу були англійці Дж. Уїнстенлі і Джон Беллерс.

У Франції соціальні утопії XVII-XVIII століть виливалися як правило в форму художніх романів-подорожей, де ідеалізоване суспільство доброчесних тубільців протиставлялося повного несправедливості європейському суспільству (Г. де Фуань, д'Алле, Гедевіль і інші). У XVIII столітті з проповіддю революційного ніспроведенія гніту і експлуатації виступав Ж. Мелье, що стояв на позиціях общинного патріархального комунізму. Для багатьох комуністичних творів того ж століття основним мотивом була просвітницька теорія «однаковості природної природи» людства і що випливає з цього положення «рівності прав» всіх людей. Виходячи з цих ідей, Мореллі і Г. Маблі обгрунтували комунізм з точки зору теорії природного права.

Утопічний соціалізм часів Просвітництва прокламував право людини на працю та обов'язковість праці для всіх, соціальної справедливості в розподілі коштів, перетворення землі в загальнодоступну власність. У роки Великої французької революції відбувалася політизація цих ідей морального соціалізму. Прихильники егалітарний (зрівняльних) утопічних ідей вимагали загального зрівняльного переділу землі, обмеження власницьких прав і підпорядкування їх потребам суспільства ( «Скажені»). З подальшим поглибленням революції відбувалася радикалізація поглядів утопістів-революціонерів: від наївних перших проектів про мирне законодавчому введенні общинного комунізму у Франції - до планів комуністичних перетворень за допомогою санкюлотской революційної диктатури (Ф. Буассель). Квінтесенцією розвитку радикального утопізму були погляди Гракха Бабефа і бабувістской програми змови рівних, вперше висунули вимогу комуністичної революції з введенням після її перемоги комуністичної диктатури і обгрунтували необхідність перехідного періоду від капіталізму до комунізму. Висловлюючи погляди людей домашинного епохи, бабувізм показував ідеал комуністичного суспільства як аграрного і ремісничого, що розвивається на основі ручної праці, в розподілі пропонував сувору «зрівнялівку», загальний аскетизм, виявляв негативне ставлення до людей розумової праці.

Утопічний соціалізм в давнину[ред.ред. код]

Перші ідеї про більш справедливому суспільстві швидше за все зародилися ще на стадії поділу суспільства на класи і виникнення майнової нерівності. Сліди подібних поглядів зустрічаються при вивченні як фольклору, так і міфології народів Азії, Європи і Північної Африки.

У Стародавніх Греції та Римі зачатки ідей утопічного соціалізму проявилися в що йде ще від Гесіода мрій про повернення минулого "золотого століття», коли щасливі люди не знали нерівності, власності та експлуатації. Тема досягнення справедливого політичного устрою була однією з найбільш обговорюваних грецькими філософами, які шукали вирішення проблеми майнової нерівності і «природного стану» суспільства, в якому воно перебувало в докласових часи. Потрібно також відзначити і роль зрівняльних реформ в Спарті, а також платонівську модель рабовласницького «комунізму», що засуджувала приватну власність ( «Держава»).

Значний внесок у розвиток вчення про утопічному соціалізмі внесла вирівнююча соціальна ідеологія раннього християнства, що несе в суспільство проповідь братства, загальної рівності і споживчого комунізму. Вплив цих ідей зберегло свою силу аж до ХIX століття, коли лягло в основу теорії християнського соціалізму.

Дивит. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

  • О. Лозовицький. Утопічний соціалізм // Політична енциклопедія. Редкол.: Ю. Левенець (голова), Ю. Шаповал (заст. голови) та ін. — К.:Парламентське видавництво, 2011. — с.741 ISBN 978-966-611-818-2

Посилання[ред.ред. код]