Чанґо

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Про однойменний народ в Америці див. Чанґо (Америка)
Чанґо
Кількість 1370 осіб за переписом населення 2002 року
Ареал Румунія Румунія
Мова румунська, угорська

Чанґо (угор. csángók, рум. Ceangău, множ.: рум. Ceangăi) — етнічна група мадярів, що мешкає в гірських та передгірських місцевостях Румунської Молдови[1]. Є одна з найменш вивчених етнографічних груп угорців.

Розселення чанґо
Розселення чанґо та секеїв.

За однією з версій чанґо переселилися в Трансильванію та Молдову з Угорського королівства після західного походу монголів.

На відміну від православного румунського оточення є римо-католиками.

За відомостями ПАРЄ, нині діалектом чанґо розмовляють 60-70 тисяч осіб.

У Румунії (зокрема, серед секеїв) панує переконання, що чанґо — це нащадки секеїв, які переселилися з Трансильванії на протилежний схил Східних Карпат. Проте цьому суперечать виразні антропологічні відмінності. Є версія, що серед предків чанґо були племена циган, що примандрували з Балкан у 14 ст.

Під час комуністичного правління проводилась інтенсивна румунізація угорців, це призвело до того, що нині багато чанґо, на відміну від секеїв, є сильно румунізовані, більшість з них повністю перейшли на румунську мову, або розмовляють суржиком[2].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Siarl Ferdinand, Situation of the Csángó dialect of Moldavia in Romania, Hungarian Cultural Studies, 2016. Архів оригіналу за 3 грудня 2016. Процитовано 27 листопада 2016.
  2. Csángók. Архів оригіналу за 28 листопада 2018. Процитовано 28 листопада 2018.

Посилання[ред. | ред. код]