Кобиз

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Кобиз, зображений на казахській поштовій марці

Кобиз (каз. қобыз) — казахський національний струнний музичний інструмент. Не має верхньої дошки і складається з видовбаному, обтягнутого міхуром півкулі, з приробленою до нього нагорі ручкою і з випуском внизу для затвердження підставки. Струни, нав'язуються на кобиз в кількості двох, Звиваються з кінського волосся. Грають на кобизі, стискаючи його в колінах (як віолончель), коротким смичком. Використовувався в давнину степовими бакси (шамани-цілителі) для обрядів.

У ХХ столітті завдяки дослідженням європейських учених Вернера Бахмана, Слави Дончева тощо, було доведено, що кобиз — це найдавніший у світі смичковий струнний інструмент. Він був створений тюркськими племенами. На захід його понесли тюрки-огузи і інші народи, які змінювали його форму і призначення відповідно до своїх уявлень про музику, художньо-естетичним традиціям і наявними природними матеріалами. Але на тій землі, де він народився, кобиз залишився незмінним, зберігши свої древні, священні риси. Казахський кобиз зберіг найдавніші риси. Його вигнута форма зберегла зв'язок з мисливським або військовим луком. Тертя двох луків волосяними тятивами один об другий було, на думку болгарського вченого Слави Дончева, прообразом гри на смичкових інструментах. При цьому лук був моделлю як смичка, так і корпусу інструменту. Сам кобиз робиться з суцільного шматка дерева. Це один з найдавніших способів виготовлення музичних інструментів в історії людства. І він пояснюється зовсім не технічною відсталістю або відсутністю металевих пристроїв. За стародавніми віруваннями багатьох народів тільки в цілісному шматку збережеться жива співоча душа дерева і буде звучати в інструменті. Відкритий корпус, так само, як струни кобиза з пучка 30-60 некручених кінського волосся, які дають дуже густий, багатий обертонами тембр.

Кобиз є прародителькою багатьох смичкових інструментів. Фідель, Ребека (від арабського ребаб), пошет, який отримав свою назву від того що могли носити в кишені (фр. Pochette — кишеня). Фідель і Ребека в свою чергу передували появі скрипки. Всілякі їх модифікації до кінця 15 століття породили віолу, яка також відрізнялася величезною різноманітністю форм і розмірів. Як і на Ребека, на ній грали у вертикальному положенні, дугоподібний смичок тримали як і раніше долонею вгору, але форма віоли, наближена до форм гітари, вже нагадувала маленький контрабас. Її зображення часто зустрічається на картинах художників Відродження. У скрипці з'єдналися форма Фіоля, розміри Фіделя і Ребека і різкий звук пошета. Починаючи з 17 століття скрипка стала змагатися з віоли. І в кінцевому результаті в 18 столітті, коли в містах Європи в молодої буржуазії стали популярні концерти у великих залах, скрипка повністю і безповоротно витіснила з європейської культури салонну віолу.


Євген Брусилівський:

Всередині кобиза, на задній стінці, вони прикріплювали люстерко, а головку прикрашали пучком совині пір'я. У темряві юрти дзеркальце відсвічувало від Таган червоним кольором, кобиз співав свою давню, підвиває пісню, бакси нестямним голосом кричав свої заклинання: "Нак! Нак!", і пір'я сови від його крику починали ворушитися і тремтіти. Таке дійство пригнічувало психіку простого, наївного степовика і диктувала йому волю вищих сил, якої він повинен був сліпо підкорятися. А в руці простих музикантів кобиз співав сумної пісні казахського народу, кочуючого по величезній степу в пошуках Країни щастя - Жер УПК. Взагалі, кобиз за характером його звучання був як би песимістичним інструментом.

Джерела[ред. | ред. код]