День батька

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

День батька — щорічне свято на честь татусів, що відзначається в більшості соціально розвинутих країн. В Україні День батька відзначається в третю неділю червня.[1]

Історія[ред. | ред. код]

В США святкувався з 19 червня 1910 року. Ініціатором впровадження цього свята є місіс Додд із Вашингтону.

Національним святом цей день в США став у 1966 році, коли президент США Ліндон Джонсон оголосив третю неділю червня національним святом.[2] З часом й інші країни, де декларується повага до сімейних цінностей, слідом за Сполученими штатами, почали відзначати цей день, вшановуючи чоловіка-батька.

Країни, що святкують

В третю неділю червня, як і в США, цей день відзначають:

Інші дати святкування Дня батька[ред. | ред. код]

День батька в Україні[ред. | ред. код]

День батька в Україні офіційно визначений з 8 травня 2019 року, коли Кабінет Міністрів України схвалив Указ Президента України «Про День батька».[1]

Історія пропозиції про відзначення свята

Запропонували ввести цей день в Україні представники МГО «Міжнародний Центр Батьківства», започаткувавши у жовтні 2006 р. Громадську ініціативу «День Батька». В рамках цієї ініціативи зібрано 10 тис. підписів від громадян під листом до Президента України з пропозицією ввести День Батька на державному рівні. Також 2007 року було проведено у Львові, Кіровограді та Дніпрі регіональні громадські форуми представників державних, громадських і релігійних організацій «Роль чоловіка як батька в сім'ї та суспільстві».

18 вересня 2008 року за підтримки Міністерства України у справах сім'ї, молоді і спорту — Перший всеукраїнський громадський форум у Києві в Жовтневому палаці. В форумі взяли участь близько 500 учасників від 57 громадських організацій, 23 представники малого та середнього бізнесу, 18 релігійних організацій та об'єднань, 12 представників ЗМІ. На форумах учасники обговорювали ідеологічну складову наявності такого свята. Було визнано, що для українського суспільства важливо повернутися до моделі доброго батька, що:

  • відповідає за збереження життя дитини від її зачаття;
  • у партнерстві з мамою бере активну участь у вихованні;
  • забезпечує сім'ю матеріально, але у такий спосіб, щоби був час на розвиток здорових стосунків в сім'ї;
  • виховує дітей на засадах високої моралі своїм особистим прикладом.[3]

Ідея введення Дня Батька була широко підтримана громадськістю і висвітлена в ЗМІ. Того ж 2008 року МУСМС у співпраці з громадськістю підготувало проект указу Президента України «Про день батька», що було схвалено Гуманітарним урядовим комітетом при Кабінеті Міністрів України. В грудні 2008 року КМУ, посилаючись на фінансову кризу, відклав ухвалення рішення з ряду указів до покращення економічної ситуації в країні. Серед них був і згаданий указ.

Враховуючи ситуацію, за ініціативою МГО «Міжнародний Центр Батьківства», від імені представників громадських і релігійних організацій учасників Першого всеукраїнського форуму, Всеукраїнський громадський комітет з підтримки сім'ї та відповідального батьківства, 18 вересня 2009 року під час прес-конференції в УНІАН, оголосив третю неділю вересня Всенародним Днем Батька в Україні.

В 2013 році впровадження Дня Батька стає одним із завдань виконання Державної цільової соціальної програми підтримки сім'ї до 2016 року, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 15.05.2013 № 341.

На виконання зазначеної програми Мінсоцполітики України було розроблено та погоджено із центральними органами виконавчої влади проект Указу Президента України «Про День батька», який запропоновано відзначати щороку у третю неділю вересня. Зазначений проект указу 23 вересня 2013 року було схвалено урядом України та направлено на розгляд Президентові України (лист Кабінету Міністрів від 04.10.2013 № 12561/0/2-13).

Впровадження Дня батька вноситься в проект рішення як рекомендація до Президента України від парламентських слухань «Сімейна політика України — цілі та завдання» від 17 червня 2015 року.

Гуманітарний комітет Адміністрації Президента України опрацював цей проект і дав йому позитивну оцінку.

8 травня 2019 року Кабінет Міністрів України схвалив указ Президента «Про день батька», а 18 травня Президент України Петро Порошенко підписав цей указ[4].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Kitsoft. Кабінет Міністрів України - Уряд ухвалив рішення необхідне для запровадження святкування Дня батька в Україні. www.kmu.gov.ua (ua). Процитовано 2019-05-09. 
  2. Календар подій (рос.)
  3. Круглий стіл «Становище чоловіків в Україні», Київ, Верховна Рада, 19 лютого 2009 р. (www.prostir.ua/main/data?t=2&c=1&q=1168230)
  4. Указ Президента України від 18.05.2019 № 274/2019 «Про День батька». Інформаційно-пошукова система «Законодавство України» (ua). Процитовано 2019-06-16. 

Посилання[ред. | ред. код]