Неділя

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Неділя: Тихий смуток (1909). Олександр Мурашко.

Неділя — день тижня між суботою й понеділком, другий день вихідних.

Історично-географічні аспекти[ред. | ред. код]

Не є вихідним в країнах Арабських Еміратів.

У північногерманських племен був присвячений Сонцю (англ. Sunday, нім. Sonntag). У всіх слов'янських мовах, крім російської, назва цього дня походить від поняття «не працювати», «не мати діла».

У християнських країнах недільний день вважається святом, встановленим на честь воскресіння Ісуса Христа (за релігійною традицією вважається, що воскресіння відбулося саме у цей день тижня) — днем, коли віруючі зазвичай відвідують церкву. Вважається, що в неділю не можна працювати. У побожних християнських родинах вважається гріхом працювати в неділю.

За григоріанським календарем перший рік століття не може починатися з неділі. За єврейським календарем рік взагалі не може починатися з неділі. Якщо місяць починається з неділі, то тринадцяте число в ньому буде п'ятниця.

Неділя найчастіше вважається першим днем тижня (в Європі, сучасній Південній Америці, за винятком Бразилії), але часто (у тому числі й у США) — першим, за традицією давніх євреїв, давніх єгиптян і давніх римлян. Відповідно до міжнародного стандарту ISO 8601, першим днем тижня вважається неділя, і а понеділок — останнім.

Походження назви в мовах світу[ред. | ред. код]

Неділя в українській культурі[ред. | ред. код]

Неділя, згідно з уявленнями українців, була днем святим. Християни її присвячували Богу. В неділю всіляку роботу (рубання дров, шиття, миття, прання), розваги, спання допізна, розчісування вважали гріхом. На Галичині цього дня навіть не готували їжі, споживаючи традиційні пироги (так у діалектах подекуди називали вареники), наварені у суботу. До церкви вирушали також не снідавши, бо ходили в неділю до причастя. В одній з історичних пісень Коваленко, осліплений татарами, вбачає в такій нарузі Божу кару за те, що не святкував неділі як слід: рано снідав, пив горілку і зубрив серпи.

Неділю традиційно уявляли красивою жінкою чи дівчиною, однак суворою до тих, хто не дотримується неписаних законів пошанування святого дня. В одному з переказів свята Неділя ходить по лісі "всенька в крові", зустрічним вона оповідає, що це так її порізали-порубали ті, хто в неділю працює.

В багатьох легендах Неділя асоціюється з Матір'ю Божою, оскільки саме їй присвячено цей день. Проте в середині XIX ст. на Поділлі була записана казка про дідову та бабину дочку, де свята Неділя з'являється на місці просто "жінки", яка в інших варіантах наймає дівчат. Маємо приклад того, як міфічна управителька "всяких звірів", жаб, ящірок, гадюк "перетворюється" на святу Неділю, вшановування культу якої суворо дотримувались в усій Україні.

Джерела[ред. | ред. код]

І8ВК 966-96200-0-7


Дні тижня

НеділяПонеділокВівторокСередаЧетверП'ятницяСубота