Червоногородський водоспад

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Джуринський водоспад)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Червоногородський (Джуринський) водоспад
Dzhuryn - Waterfall Chervonohorod.jpg
48°48′18″ пн. ш. 25°35′15″ сх. д. / 48.80500° пн. ш. 25.587722° сх. д. / 48.80500; 25.587722Координати: 48°48′18″ пн. ш. 25°35′15″ сх. д. / 48.80500° пн. ш. 25.587722° сх. д. / 48.80500; 25.587722
Країна Flag of Ukraine.svg Україна
Розташування Україна Україна
Тернопільська область
Заліщицький район,
біля села Ниркова
Повна висота 16 м м
Кількість каскадів 3
Русло Джурин
Червоногородський (Джуринський) водоспад. Карта розташування: Тернопільська область
Червоногородський (Джуринський) водоспад
Червоногородський (Джуринський) водоспад
Червоногородський (Джуринський) водоспад (Тернопільська область)
Червоногородський (Джуринський) водоспад у Вікісховищі?

Червоногоро́дський (Джу́ринський) водоспа́д — водоспад, гідрологічна пам'ятка природи місцевого значення в Україні. Назва Червоногородський походить від назви давнього міста Червоногород, яке існувало поруч кілька століть тому. Входить до складу Національного природного парку «Дністровський каньйон». Має штучний характер. Є найвищим рівнинним водоспадом України.

Розташування[ред. | ред. код]

Наполеон Орда. Млин біля Джуринського водоспаду

Розташований на річці Джурин, в урочищі «Червоне», між селами Нирків і Устечко Заліщицького району Тернопільської області.

Походження штучного водоспаду[ред. | ред. код]

Існує принаймні три версії походження штучного водоспаду:

  • За найпопулярнішою версією-легендою, водоспад створений турками-османами під час облоги Червоногородського замку в 1672. Щоби здобути замок, турки[джерело?] перерубали кам'яний кряж між двома сусідніми ділянками річища Джурина, скерувавши повноводну тоді річку, яка до того робила кількакілометрову петлю й огинала пагорб із замком, у нове річище. Так турецькі війська нібито звільнили собі доступ до стін замку.
  • Друга версія пов'язує виникнення водоспаду з масштабною перебудовою початку ХІХ століття, коли укріплений замок переробляли на палац. Тоді ж довкола палацу розбили величезний ландшафтний парк. Як елемент такого парку могли створити водоспад (за тодішньою модою).
  • Прорив перемички між «паралельними» ділянками річища був природнім, водоспад виник без людського втручання.

Перші дві версії спростовує одна з мап фон Міґа, створених у 1779—1782 рр. На ній видно як абсолютно повноводну петлю Джурина навколо замку (це спростовує «турецьку» версію), так і водоспад з млином (спростовує «паркову» версію). Ще одним доказом є міст на замковій дорозі, споруджений на початку ХІХ століття. Його існування доводить, що на той час води Джурина ще огинали замок.

Крім того, ряд обставин доводить безсенсовність оборони замку в 1672 році. Зрештою, джерел, які би підтверджували факт такої оборони, не збереглося.

Джуринський водоспад, верхній каскад, 2016 р.
Джуринський водоспад, червень 2016 р.
Джуринський водоспад, серпень 2016 р.

Єдиною ймовірною версією щодо причин створення штучного водоспаду є потреба власників Червоногорода у власному млині. З одного боку, саме водоспад забезпечував його максимальну потужність, а, з іншого — в околиці не було млинів, й існувала велика потреба у млинарських послугах. Тому річку «роздвоїли» — частина води плинула старим річищем, а частина — новим, на якому й збудували млин[1]. Це сталося до 1880 року (цього року вийшов I том «Географічного словника Польського королівства», в якому згадано про Червоногородський млин)[2].

Характеристика[ред. | ред. код]

Повна висота водоспаду 16 м, ширина — до 20 м, кількість каскадів — 3.

Площа пам'ятки природи 0,7 га. Рішенням виконкому Тернопільської обласної ради № 537 від 23 жовтня 1972 оголошений об'єктом природно-заповідного фонду. Перебуває у віданні місцевої селянської спілки.

Водоспад має наукову, естетичну та пізнавальну цінність, є одним із найпривабливіших туристичних об'єктів Тернопільщини. У теплі дні тут купаються і відпочивають люди не тільки з Тернопільщини, а й туристи з усієї України та з-за кордону.

Цікаві факти[ред. | ред. код]

  • Червоногородський водоспад вважається найвищим рівнинним водоспадом України.
  • До початку 1950-х років на водоспаді працював водяний млин, а з початку 1950-х до початку 1960-х — ГЕС (у той час поруч існувало навіть Червоногородське водосховище)[1].
Nuvola apps kaboodle.svg Зовнішні відеофайли
Nuvola apps kaboodle.svg Logo YouTube por Hernando.svg Відпочинок на Джуринському водоспаді // Телеканал ІНТБ. — 2011. — 22 вересня.
Nuvola apps kaboodle.svg Logo YouTube por Hernando.svg Водоспад Джурин на Тернопільщині, урочище Червоне // Телекомпанія TV-4. — 2014. — 11 червня.
Nuvola apps kaboodle.svg Logo YouTube por Hernando.svg Джуринський водоспад в с. Нирків, 14/06/14 // Олександр Гудима. — 2014. — 14 червня.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Дмитро Полюхович. Червоногород — зникле місто // Zbruch. — 2016. — 10 червня.
  2. Czerwonogród (z Księżyną i Czerczem), wś, pow. zaleszczycki // Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich. — Warszawa : Filip Sulimierski i Władysław Walewski, 1880. — T. I : Aa — Dereneczna. (пол.)

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]