Джучі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Джучі
 
Народження: 1182
Каракорум, Уверхангай, Монголія
Смерть: лютий 1227
Євразія
Причина смерті: отрути
Країна: Монгольська імперія[1]
Рід: Чингізиди
Батько: Чингісхан[2]
Мати: Борте
Шлюб: Bietuchumishid[2]
Діти: Орда[2], Бату[2], Берке[2], Шибан[2], Тука-Тимур, Huolud[2], Buvald, Kumatiemuerd[2], Tangguted[2] і Chimbayd

Джучі або царевич Джучі, Цар Джучі (монг. Зүчи, каз. Жошы, бл. 1184 — лютий 1227) — рідний або названий син Чингісхана та рідний син його першої дружини Борте-фуджин з племені конграт. Талановитий полководець, що брав участь у завоюванні Середньої Азії, командував самостійно загонами військ в низинах Сирдар'ї.

На честь його імені названо «Джучі улус» — спадкові землі монгольських ханів із роду Джучі (з 1224) в західній частині Монгольської імперії, відомий в історіографії як «Золота Орда».

Походження[ред. | ред. код]

Чингісхан назвав свого найстаршого сина Джуші — «чужий», оскільки він був народжений після того як головну дружину Чингісхана Борте було визволено з полону ворожого племені меркітів.

Підкорення «лісових народів»[ред. | ред. код]

Як розповідає Таємна історія монголів, у 1207 році Чингісхан відправив Джучі на чолі війська на землі, що лежать на захід від Байкалу, для підкорення племен, що жили в лісах. Племена ті визнали панування монгольського хана без бою. В результаті Джучі підкорилися такі лісові народи як телекти, урсути та інші. Під тиском армії Джучі скорилися єнісейські киргизи, що проживали в верхів'ях Єнісею.

Загалом кампанія була дуже вдалою для Джучі та була високо оцінена Чингісханом, в якого склалася думка про військовий талант сина. Джучі отримав від батька землі племен, які він підкорив, що стало початком створення Улуса Джучі.

Правління[ред. | ред. код]

Після завоювання західних ханатів лісових країн на півночі (1207/1209) Джучі отримав їх у своє керування. Джованні Да Плано Карпіні зустрів під час своєї подорожі його табір і самого Джучі з дружинами.

Усього було у Джучі 14 синів: Орда, Батий, Берке, Бекчетар, Шібан, Тангут, Бувал, Чилаукун, Шингкур, Чимпай, Мухаммед, Удур, Тука-Тимур, Шингкум.

Смерть Джучі[ред. | ред. код]

Помер Джучі у віці близько 40 років. За переказами похований у мавзолеї в теперішній Карагандинській області Казахстану за 50 км на північний схід від Жезказгану.

Його числе́нне потомство отримало у володіння Хорезм, Дешт-и-Кипчак, Кавказ і країни на північ від Каспійського та Чорного морів, ще не завойовані.

Примітки[ред. | ред. код]

Бібліографія[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Джучі