Дослов'янська Хорватія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Територія Хорватії була населена з доісторичних часів. Знаряддя з нижнього шару Шандалья I стоянки Шандалья (серб. Шандала) датуються віком бл. 800 тис. років. Шандальья II має радіовуглецеве датування бл. 12320 років.

В середньому палеоліті (45-38 тис. років тому) тут мешкали неандертальці печері Віндія, в околицях Крапіни)[1]. Неандертальці з Крапіни були канібалами[2] та хворіли на рак[3].

Перші ознаки появи культури людини сучасного вигляду на стоянці Шандалья-2 з'явилися через 5-6 тисячоліть після кампанського вулканічного супервиверження, що сталося 39 тис. років тому і тривало сотні років в районі Флегрейських полів на Апеннінах[4].

Палеолітична Венера з печери Влакно на острові Дуги-Оток датується віком 15 тис. років[5].

На узбережжі і островах Адріатики широкого поширення набули неолітичні пам'ятники імпрессо (7700 років тому). У поселеннях данільської культури Покровнику і Данило Бітині на середземноморському узбережжі Далмації знайдено керамічні вироби -рітони, які 7200 років використовувалися для зберігання ферментованих молочних продуктів, мабуть, м'якого сиру[6]. За результатами генетичних досліджень тодішні жителі Далмації страждали на непереносимості лактози[7]. Данільську культуру змінила хварська культура. Культури раннього неоліта виявлено на Хварі і інших хорватських островах, а також на континенті.

У представників культури кардіальної кераміки з печери Земуніка (Zemunica Cave) визначено Y-хромосомні гаплогрупи C1a2, E1b1b1a1b1 і мітохондріальні гаплогрупи H1, K1b1a, N1a1[8].

Енеоліт представлений вучедольською культурою, у представників якої визначено мітохондріальні гаплогрупи T2c2, T2e, U4a і Y-хромосомні гаплогрупи R1b1a1a2a2, G2a2a1a2a[8].

Іллірійці на території Хорватії в епоху залізного віку

Першими мешканцями цих земель в історичний період були племена іллірійців (далмати), що ототожнюються з племенами гальштатської культури (XII—V ст. до н. е.)[9].

Приблизно в IV — III століттях до нашої ери континентальні землі сучасної Хорватії були колонізовані кельтськими племенами; а узбережжя Далмації і острова — греками. Вважається, що перша грецька колонія на далматинських островах була заснована на Вісі (Іссе) в IV столітті до н. е.

Римське панування[ред. | ред. код]

У II столітті до н. е. територія Хорватії була завойована Римом, спочатку Істрія (177 р. до н. е.), а потім і інші землі.

В 35 році до н. е. римляни захопили місто Сисція.

На землях Хорватії були утворені дві римські провінції — Паннонія (континентальна частина сучасної Хорватії і частина сучасної Угорщини) і Далмація.

Столицею Далмації стало місто Солін, де імператор Діоклетіан побудував до 305 року свою резиденцію, площею 39 тис. м², з мавзолеєм і храмом Юпітера. Однак після його смерті палац перетворюється на пустку.

В епоху Великого переселення народів[ред. | ред. код]

Територія Хорватії у складі королівства остготів

Після падіння Західної Римської імперії регіон переживав тяжкі часи.

В 535 році готи розоряють Салону[10]. Після довгої війни візантійці на правах спадкоємців Римської імперії до 554 встановлюють повний контроль над Далмацією[11]

Однак незабаром з'являється нова загроза — авари, які створюють могутню державу, що розкинулася від Альп до Азовського моря. У 596 році вони захоплюють Далмацію[12] та починають заселяти її підвладними слов'янами з території Галичини, в числі яких виявляються білі хорвати. Очевидно, що візантійці відчайдушно боролися за Далмацію, так що аварам довелося повторно підкорювати цей регіон в 630 році[13].

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Неандертальця прочитали цілком
 2. Виявлено нові свідчення канібалізму серед неандертальців
 3. Неандертальцям варто було б відвідувати онколога …
 4. Супервиверження не знищило балканських неандертальців. Архів оригіналу за 26 березень 2017. Процитовано 3 грудень 2018. 
 5. dugom-otoku-pronaena-paleoliticka-venera-dobila-je-ime-lili Na Dugom otoku pronađena paleolitička Venera — dobila je ime Lili!
 6. Sarah B. McClure et al. Fatty acid specific δ13C values reveal earliest Mediterranean cheese production 7,200 years ago, September 5, 2018
 7. Археологи виявили найдавніші сліди виробництва сиру, 6 вересня 2018
 8. а б Iain Mathieson et al. The Genomic History Of Southeastern Europe 2017
 9. Хронологічні рамки і локальні групи гальштатської культури
 10. Історія Хорватії. Архів оригіналу за 12 вересень 2008. Процитовано 3 грудень 2018. 
 11. війни з вандалами, остготамі і вестготами; їх результати. Персія. Слов'яни
 12. Феофілакт Симокатта. Історія. Архів оригіналу за 31 березень 2009. Процитовано 3 грудень 2018. 
 13. Авари