Дрейдл
Дрейдл (їдиш דרײדל dreydl множ: dreydlekh,[1] івр. סביבון sevivon) - це чотиристороння дзига, котрою грають під час єврейського свята Ханука. Дрейдл є єврейським варіантом дзиги - азартної гри, що можна знайти в багатьох європейських культурах.
Кожна сторона дрейдла має на собі букву єврейського алфавіту: נ (Нун), ג (Гімел), ה (Хей), ש (Шин), які разом утворюють абревіатуру для "נס גדול היה שם" (Nes Gadol Hayah Sham – "велике чудо сталося там"). Ці літери були спочатку нагадуванням правил азартної гри у котру грали з дрейдлом: Нун виступає за слово nisht ("Нічого"), Хей означає halb ("половина"), Гімел означає gants («все»), і Шин означає shtel ayn ("вкласти"). В Ізраїлі, четверта сторона більшості дрейдлів існує з літерою פ (Пей), що робить скорочення, נס גדול היה פה, Nes Gadol Hayah Poh- "велике чудо сталося тут" з посиланням на диво, що відбуваються в землі Ізраїлю. Деякі магазини в кварталах Харедім продають дрейдли з символом 'ש' .
Зміст
Походження[ред. | ред. код]
Відповідно до єврейської традиції, коли євреї були в печерах навчання Тора, ховаючись від Селевкідів, дзига стала популярною грою. Однією з версій цього є те, що кожного разу, коли вчитель чув наближення солдатів Селевкідів, він наставляв дітей, ховати свої сувої Тори і доставати свої дрейдли.
Гра датується раннім періодом середньовіччя, оскільки вважається версією германської дзиги, правилами якої були: N = Nichts = нічого; G = Ganz = все; H = Halb = половина; and S = Stell ein = вкинути.[2]
Етимологія[ред. | ред. код]
На Ідиші слово "дрейдл" походить від слова "dreyen" ("перетворити", в порівнянні з "drehen", що означає те ж саме по-німецьки). Слово "sevivon" на івриті, походить від кореня "SBB" ("перетворити") і було винайдено Ітамаром Бен-Аві (сином Еліезера Бен-Єгуда), коли йому було 5 років. Хаїм Нахман Бялик використовував інше слово, "kirkar" (від кореня "KRKR" і NBSP - "крутитися"), у своїх віршах[3], але це слово не було прийнято в розмовний іврит.
Символізм[ред. | ред. код]
Деякі рабини приписують символічне значення маркуванню дрейдлів. Один з коментарів, наприклад, поєднує чотири літери з чотирма націями, до яких Покоління Юдино було історично причетне - Вавилон, Персія, Держава Селевкідів і Рим[4].
Хоча це і не обов'язково для Хануки (обов'язково тільки "мицвот" запалювати свічки і говорити повну молитву Галлель), дрейдл є традиційною грою для цього свята.[5]
Правила гри[ред. | ред. код]
Кожен гравець починає з рівною кількістю ставок (зазвичай 10-15). Ставкою гри може бути будь-який об'єкт, наприклад, шоколад, гроші, або родзинки.
- На початку кожного раунду, кожен учасник робить ставку у розмірі одного предмета в центр «горщика». Крім того, кожен раз, коли горщик порожній, і іноді, якщо в ньому залишилась лише одна ставка, кожен гравець має додати одну ставку в "горщик".
- Кожен гравець крутить дрейдл один раз протягом своєї черги. Залежно від того, якою стороною нагору зупинився дрейдл, гравці додають чи беруть ігрові ставки з "горщика":
- а) Якщо נ(Нун) - гравець нічого не робить.
- б) Якщо ג (Гімел) - гравець отримує все з "горщика".
- в) Якщо ה (Хей) - гравець отримує половину всього, що є у "горщику". (Якщо там непарне число ставок, гравець бере собі половину горщика, округлення робиться вгору, наприклад, якщо у горщику 9 ставок, гравець бере 5)
- г) Якщо ש (Шин) або פ (Пей) - гравець додає ставку у "горщик" (часто супроводжується співом: "Шин Шин, поклади один" [6]). У деяких версіях гри гравець має додати в "горщик" три ставки.
- Якщо гравець програє всі свої ставки, він або вилітає з гри або може попросити іншого гравця дати "у кредит"[7].
Ці правила можна порівняти з правилами класичної 4-сторонньою дзиги, де букви A, D, N і Т утворюють правила гри: "Aufer" (взяти ), "Depone" (поставити), "Nihil" (нічого), і "Totum" (все). Крім того, єврейські літери на дрейдлі можуть бути прийняті, як абревіатури до правил гри на ідиші.
Томас Робінсон і Суджа Віджай показали, що очікуване число спінів у грі дрейдл росте як n2, де N є кількість ставок, з якою кожен гравець починає гру[8].
Колекції[ред. | ред. код]
Насолода грою з дрейдлом у дитинстві може призвести до зацікавленості в колекціонуванні їх в зрілому віці[9]. Єврейські організації, такі як "Spertus Institute of Jewish Studies", "Yeshiva University" та "Congregation Emanu-El of New York" в Нью-Йорку, володіють колекціями дрейдлів, так само як деякі музеї, такі як музей Дзиги і Йо-Йо в Берлінгтоні, штат Вісконсин.[9]
Турніри[ред. | ред. код]
Дрейдл тепер є змагальним видом спорту в Північній Америці. Вища ліга Дрейдлу (MLD), заснована в Нью-Йорку в 2007 році, проводить турніри під час свята Хануки. У MLD турнірі гравець з найдовшим часом обертання (TOS) є переможцем. MLD грають на "Spinagogue", офіційному стадіоні Вищої ліги Дрейдла[10].
У 2009 році Good Morning America опублікував статтю про Відродження епохи Дрейдла звітуючи про зростаючу популярність дрейдлу[11]. Ігри з дрейдлом, які вийшли на ринок з 2007 року включають в себе "Безлімітний Техаський Дрейдл"[12], щось середнє між традиційним дрейдлом і покером Техаський Холдем, винайдений компанією під назвою "ModernTribe" [13].
Переглянути також[ред. | ред. код]
Посилання[ред. | ред. код]
- ↑ Dreydlekh також поняття у клезмерській музиці
- ↑ The Origin of the Dreidel.
- ↑ Ben Yehuda organization: Bialik. Benyehuda.org. Процитовано 2011-12-23.
- ↑ Yaakov, Rabbi. Secret of the Dreidel. Ohr.org.il. Процитовано 2011-12-23.
- ↑ Brooklyn Man Wins Dreidel Spinning Contest
- ↑ LeBon, Marilee (2001). The complete idiot's guide to holiday crafts. с. 73. ISBN 9780028642000.
- ↑ How to Play. Myjewishlearning.com. Процитовано 2011-12-23.
- ↑ Дрейдл триває (n2) обертаннь.
- ↑ а б Oh Dreidel, Dreidel, Dreidel: A favorite holiday pastime takes center table. Forward.com. Процитовано 2011-12-23.
- ↑ No Gelt, No Glory: A Dreidel Champion Is Crowned. Npr.org. Процитовано 2011-12-23.
- ↑ Milberger, Michael (2009-12-12). Dreidel Games Generation. Abcnews.go.com. Процитовано 2011-12-23.
- ↑ No Limit Texas Dreidel. Texasdreidel.com. Процитовано 2011-12-23.
- ↑ http://www.moderntribe.com
Зовнішні посилання[ред. | ред. код]
![]() |
Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Дрейдл |
- Dreidel Wizard
- The Origin of the Dreidel
- Computer program that plays the dreidel game (with full Java source code)
- Dreidel Design
- MajorLeagueDreidel.com, web page of Major League Dreidel (MLD), "Spin The Dreidel" Tournaments.
- Types of Dreidels
- A Dreidel collection (part of world's largest collection of dice)