Ханука

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ханука
Ханука
Офіційна назва חנוכה
Ким святкується Євреї
Тип Jewish
Початок 25 Кіслев
Закінчення 2 Тевет або 3 Тевет

Ханука́ (освячення) — єврейське свято чуда, свято перемоги у війні між святістю і нечистотою.

Історія свята[ред. | ред. код]

У результаті Четвертої Сирійської війни Юдея стала провінцією Держави Селевкідів. Селевкідського басилевса Антіоха IV Епіфана не влаштовувало, що євреї живуть відособлено і не піддаються впливу панівної елліністичної культури. Спочатку хитрістю, а потім і силоміць він намагався насадити свою культуру. Врешті-решт загарбники вторглися до Храму, спаплюжили його, принесли на жертовник свиню, зарізали її і внесли кров свині у Святая святих храму.

Маттітьягу і 5 його синів з династії Хасмонеїв почали повстання і здобули перемогу. Євреї прийшли до Храму, очистили жертівник, вирізьбили з дерева нову менору (храмовий світильник). За легендою вони знайшли лише один дзбан не опоганеної загарбниками олії, котрої повинно було вистачити на один день та запалили світильник. Але Бог зробив диво — олії вистачило на 8 днів горіння — час, необхідний для виготовлення нової олії.

На честь цього чуда щороку в єврейських домівках запалюють ханукальні світильники. Ставлять ханукія (світильники) на найвидніших місцях, щоб усі бачили й усі пам'ятали про диво, що сотворив Всевишній.

Ханука («освячення», «новосілля») — свято святості і чистоти, свято перемоги добра над злом, світла — над пітьмою, свято надії. Як би не намагалися вороги закрити світло Всевишнього, завжди знайдеться посудина з олією, що може освітити шлях. Свято, яке вчить людей ніколи не впадати у розпач.

Звичаї[ред. | ред. код]

Свічки запалюють протягом 8 днів, щодня додаючи по одній. Свічки встановлюють з правого боку на лівий, а запалюють з лівого на правий. Запалені на початку вечора, незадовго до заходу сонця, свічки повинні горіти не менше 30 хвилин після настання темряви. У п'ятницю їх запалюють раніше суботніх свічок. Світильник розташовують навпроти мезузи, при вході в кімнату, де зазвичай збираються всі члени родини. Не можна використовувати світло ханукальних свічок для роботи, читання тощо.

У Хануку прийнято давати дітям трохи грошей «Хануке-ґелт», щоб підвищити інтерес дитини до вивчення Тори[джерело?].

Страви[ред. | ред. код]

У пам'ять про диво в це свято їдять пончики та млинці «латкес», смажені в олії.

Календар Хануки[ред. | ред. код]

Ханука — євр. рік Починається (при заході сонця) Закінчується (увечері)
5777 2016 — 24 грудня 2017 — 1 січня
5778 2017 — 12 грудня 2017 — 20 грудня
5779 2018 — 2 грудня 2018 — 10 грудня
5780 2019 — 22 грудня 2019 — 30 грудня
5781 2020 — 10 грудня 2020 — 19 грудня

Посилання[ред. | ред. код]