Дум-метал

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Дум-метал
Стилістичні походження
Походження
Типові інструменти
Популярність Світова
Піджанри
дум-дез-метал, традиційний дум-метал, похоронний дум-метал, готичний дум-метал, дрон-дум-метал, блек-дум-метал, стоунер-дум-метал, сладж-дум-метал
Споріднені жанри
треш-метал, спід-метал
Регіональні сцени
Велика Британія Велика Британія

Дум-метал (англ. Doom metal від doom — фатум, загибель) — різновид важкого металу, що виник у середині 1980-х років. Засновниками дум-металу вважається британський гурт Black Sabbath, а його твори Black Sabbath i Into the Void вважаються першими цього ґатунку. До інших представників класичного дум-металу відносять Trouble, Saint Vitus, Candlemass, Pentagram і Witchfinder General, а першим класичним альбомом вважається Epicus Doomicus Metallicus гурту Candlemass.

Історія дум-металу[ред.ред. код]

Історія дум-металу налічує кілька періодів, які умовно можна розділити на три частини: зародження стилю (70-ті), пік активності (80-ті), зародження нового стилю — doom/death, який деколи називають «другою хвилею думу» (90-ті).

Характеристика[ред.ред. код]

Дум-метал характеризується важким і досить монотонним звучанням, часто психоделічним вокалом, домінують помірні та повільні темпи. Інструментальний склад включає бас-гітари, гітари, що грають рифи у низькому регістрі та ударні інструменти. Вокал традиційного дум-металу — чистий, проте пізніше під впливом дез-металу та блек-металу дум-металеві гурти та вокалісти звертаються до властивого цьому напрямкам ґроулу. Тексти творів порушують теми депресії і меланхолії.

Відгалуження[ред.ред. код]

У процесі свого розвитку дум-метал утворив декілька течій:

Дез-дум (англ. Death doom, від англ. death — смерть) — неквапливий і депресивний стиль метала, що вийшов з death metal і витерпить помітні зміни. Основні атрибути — гроулінг-вокал і жорстка ритм-секція (тобто ударні + бас), проте, в цілому відрізняється від groove-основи традиційного дума. Темп зазвичай — низький і середній. Гітари налаштовані низько, ритм-гітара звичайно грає жорсткі акорди, лідер-гітара — тягучі соло-партії. Також музиканти в даному піджанрі часто використовують акустичну гітару (вірніше, чисто електричну). Типові представники: Novembers Doom, Black Sun Aeon, Winter, Disembowelment, ранні Paradise Lost, Tiamat, My Dying Bride, Anathema (до альбому «Eternity»), ранній Amorphis, Swallow the Sun, Mourning Beloveth, Saturnus, Paramaecium,[Crypt Of Silence]] Draconian (у основному на альбомі Arcane Rain Fell). Цей підвид дуже неоднорідний і які відносять до нього виконавці можуть звучати зовсім по-різному. Приміром, вищеназвані Swallow The Sun роблять упор на поєднання тяжкості і мелодики, Mourning Beloveth — на монотонність і жорстке звучання, а Saturnus — на атмосферність.

Мелодік-дум, також мелодік-дез\дум (англ. Melodic doom, Melodic death\doom, від англ. melodic — мелодійний) — піджанр дум-металу, що відрізняється вираженою мелодійністю (поєднання Melodic death metal та Doom metal). Типовий послідовник дез\думу з усіма запозиченими елементами від цього стилю. Представники цього стилю: Amber Tears, Wine From Tears

Фу́нерал-дум (англ. Funeral doom, від англ. funeral — похоронний) групи, які грають у стилі фунерал-дум, взяли повільний темп з дум- / дез-металу і сповільнили його ще сильніше; основний акцент робиться на атмосфері відчаю, спустошеності, горя, нещастя, глибокій депресії і зосередженої скорботи. Цей стиль можна розглядати як певний відхід від дез / дум за допомогою уповільнення і нерідко з впровадженням елементів ембіенту, а також низьконастроєнних гітар та елементами органу. У результаті виходить спотворене і дуже похмуре звучання, але, в той же час, часто фантастичне, мрійливе. Вокал зазвичай використовується гроульний, але найчастіше він є тільки фоновим, відіграє роль у створенні атмосфери, дуже низький, і в значній мірі використовується як додаткова текстура в музиці. Зустрічаються і групи з чистим вокалом, наприклад норвежці Fallen з низьким, як би церковним чоловічим басом, або навіть з жіночим вокалом (ранній Funeral, Totem). Першовідкривачами стилю є Thergothon, а пізніше також Skepticism. Сучасні представники стилю — Mournful Congregation, Shape of Despair, Until Death Overtakes Me, Ahab, Pantheist, Monolithe, Esoteric, Evoken, Hierophant, Stabat Mater, Rigor Sardonicous, Catacombs, Colosseum, Longing for Dawn, Worship, Tyranny, EA, Remembrance, Comatose Vigil. А так само нові: Wijlen Wij і Until My Funerals Began (з дуже атмосферним, загробним і похоронним звучанням, характерним для цього стилю).

Дрон-дум або дрон-метал (англ. Drone doom, Drone metal, від англ. drone — гудіння) — повільний і екстремальний послідовник традиційного дум-металу. Цей стиль навіть більш мінімалістичний і важкодоступний для розуміння, ніж фунерал-дум. У цій музиці також відчувається вплив оригінаторів дума Black Sabbath, але багато сучасних дроун-дум груп доповнюють свою музику такими стилями як Noise і Ambient. Композиції, як правило, створюються завдяки своєрідному «гудінню» (drone), зниженням дісторшн-гітар і баса, нерідко із сильною реверберацією всієї музики та інколи з чистими (мелодійними) мотивами.

Композиції в стилі дрон-дум звичайно довгі — типовий трек триває від десяти до тридцяти хвилин, а деякі альбоми складаються взагалі з єдиного трека. Вокал і навіть ударні часто відсутні, і музиці не вистачає ритму в звичайному розумінні. Як і Фунерал-дум, музика в стилі drone doom висловлює відчай і спустошеність, хоча апокаліптичні і таємничі теми теж нерідкі.

Новатора Стівена О'Мейллі, на якого сильний вплив справила група Earth і який був залучений в такі плідні проекти як Burning Witch і Sunn O))), можна з упевненістю назвати творцем drone doom як певного підстилю. Група Sunn O))) та їх попередниця Earth вважаються двома найбільш значущими групами в цьому стилі. Іншими типовими прикладами дрон дума є, Boris, Nadja і Black Boned Angel.

Блек-дум або блекнед-дум (англ. Black doom, Blackened doom, від англ. black — чорний) поєднує елементи блек-металу і дум-металу. Зазвичай вокалом є скримінг і шрайк, а гітари перевантажені дісторшном, що характерно для блека. Але також характерний повільний темп і дисонанс, що відмінною для дум-металу. Лірика охоплює теми природи, нігілізму, депресії. Найвідомішими складовими цього постіля є ранні Dolorian і рання Katatonia. Типові представники: Forgotten Tomb, Barathrum, Bethlehem, Woods of Ypres, Nortt і Gallhammer. У якійсь мірі до цього напрямку можна віднести російськомовну Black Metal-команду Крамола.

Авангард-дум або експеріментал-дум (англ. Avant-Garde doom - Experimental doom, від англ. avant-Garde - experimental — авангард — експериментальний). До цього стилю зараховують невизначених за стилем, незвичайні і унікальні doom-групи з деякими домішками артистизму. Гарним прикладом є Esoteric, Unholy, Mar de Grises. Авангард-думом можна також назвати групи, що не мають за всіма ознаками пряме відношення до дум-металу, але грають музику з деякими елементами або під впливом думу: In The Woods (альбом Omnio), Neurosis, Jesu, Isis і Cult of Luna.

Епік-дум або сімфонік-дум (англ. Epic doom - Symphonic doom, від англ. epic - symphonic — епічний — симфонічний) являє собою піджанр дум-металу, що характеризується насамперед чистим вокалом, оперним і хоральним співом. У ліриці спостерігається сильний вплив середньовіччя або фентезі. Однак відрізнити епік-дум-метал від традиційного дума буває вельми складно. Його зразки можна почути у Candlemass, Solitude Aeturnus, Solstice, Isole і Doomsword.

Прото-дум, традишнел-дум, олд-скул-дум, тру-дум або класік-дум (англ. Proto-doom ,Traditional doom, Old school doom, True doom або Classic doom, від англ. proto, traditional, old school, true, classic — прото, традиційний, старої школи, справжній, класичний) дум-метал в первозданному вигляді — це музика, яка сформувалася до середини '80-х, під впливом ранньої творчості таких похмурих і неквапливих хард-рокерів попереднього десятиліття як Black Sabbath, Bedemon і Pentagram, але має у своїй основі вже тяжкість і жорсткість цього стилю. Найпомітнішими першопрохідцями цього жанру вважаються Saint Vitus і Candlemass, хоча в ті роки існувало чимало й інших талановитих і впливових дум-груп (Trouble існує досі, The Obsessed, Pagan Altar і т. д.), на жаль не набули такого широкого популярності… Класичний дум-метал відрізняється специфічної технікою виконання і звучанням, які називали «groove» — тобто, спадщиною монотонного і в'язкого хард-року '70-х а-ля Black Sabbath. Це ритмічний малюнок, грубі, часом атональної рифи, окремі елементи блюз-року, потужний, «заколисувальний» бас і навіть віяння психоделії. Деякі групи класичної школи дум-металу воліють час від часу «розбавляти» повільність і в'язкість у звучанні динамічними, характерними для рок'н'ролл, вставками — проте це зовсім не обов'язковий елемент подібної музики. Велика частина представників традиційного дума воліє чистий вокал (мабуть, віддаючи належне великому Оззі Осборну), серед тих же класиків можна зустріти більш хрипкий і грубий спів (Saint Vitus, Dream Death і більш молоді — Cathedral). Атмосфера в музиці класичних дум-виконавців дуже різноманітна — від холодної, епічної скорботи до розпачу і люті. Звичайно, на відміну від того ж стонер-року, музика дум не виражає позитивних емоцій. Сьогодні, як і раніше, традиційний дум-метал далекий від популярності, але це не заважає йому залишатися однією з актуальних і впливових сил андерграунду. Найвидатніші представники: Candlemass, Reverend Bizarre, Saint Vitus, Count Raven, Solitude Aeturnus, Skone, Krux і Warhorse.

Атмосферік-дум (англ. Atmospheric doom, від англ. atmospheric — атмосферний) являє собою піджанр дум-металу, що виник з дез\думу та епік-думу. Головним елементом є: глибока депресія, відчай, печаль, гроулінг-вокал або чистий вокал (іноді перехід від гроулінг-вокалу до чистого вокалу або навпавки), смичкові і клавішні інструменти, здатність створювати в уяві слухача глибокі складні образи, ілюзії неіснуючих світів і події, що відбуваються в них (іноді з елементами Ambient). У ліриці вплив середньовіччя, міфів, легенд або фентезі. Типовий представник: Forest of Shadows

Сладж-дум, сладж-метал, іноді думкор (англ. Sludge doom, Sludge metal, Doomcore, від англ. sludge, doomcore — густий бруд, думкор) з'явився в Америці, на початку '90-х, з такими групами як Grief, Crowbar і Eyehategod. Це андерграундний і, як правило, немелодійний стиль важкої музики, народжена на стику традиційного дума і хардкору. Більшість сладж-думерів робить ставку на брудно-які звучать, тягучі і багато разів повторюються гітарні рифи, з потужним, інколи навіть «перевантаженим» басом — це так звана «звукова стіна», доведена до високої щільності «думового» groove. Від хардкору вони запозичують деяку різкість у звучанні (а іноді це і прояви цього хардкорового драйву) і грубий, «хворий» вокал. Попри те, що багато сладж-груп використовують імідж «бухло-і-трава» (як у стоунер-металі), їм не властивий Стонер-рокерський позитивний погляд на життя, і в ліриці головними темами є страждання, ненависть і нігілізм.

Стонер-дум, псіходелік-дум, також стонер-метал (англ. Stoner doom, Psychedelic doom, Stoner metal, від англ. stoner, psychedelic — кам'яний, психоделічний, також stone — це сленгове «гашиш») — різновид дум-металу, який включає багато психоделічних елементів, різною мірою. Стонер-дум відрізняється важким і глибоким басом і істотно використовує гітарні ефекти, такі як фейзер або фленджер. Стонер-дум може розглядатися як більш важка і повільна форма стоунер-року, але ці два стилі виникли майже одночасно. Він виник приблизно на початку-середині 1990-х років. Представники стоунер-думу: Kyuss, Sleep, Acid King, Electric Wizard і Sons of Otis.

Готік-дум, готік-метал, гот-метал або пост-дез\дум (англ. Gothic doom, Gothic metal, Goth metal, Post-death\doom, від англ. gothic — готичний) — досить молодий і умовний термін, оскільки більшість груп, чию творчість характеризують даним словосполученням, грає в широкому музичному діапазоні і найчастіше не мають нічого спільного з типовим дум-металом, з властивою йому тяжкістю та фаталізмом …. До готичного думу зазвичай відносять метал-групи, які виконують неспішну і мелодійну музику з романтично-сумною атмосферою. Нерідко в такій музиці можна почути жіночий «ангельський» вокал, чоловічої «скорботний» рик, смичкові і клавішні інструменти … Gothic Doom групи можуть виходити за рамки важкої музики, віддаляючись навіть до таких жанрів як Gothic Rock, Dark Wave і Alternative … Одне з більш «важких» дітищ Gothic Doom (але має вже слабкі зв'язки з Death / Doom) — «the beauty and the beast» («красуня і чудовисько»). Першопрохідцями цього жанру вважаються норвежці Theater Of Tragedy, гармонійно поєднували ніжний жіночий голос і чоловіче гарчання — це, в більшості випадків, проміжний етап між Death / Doom і важкої готичної музикою. Своєрідний «Post-Death/Doom». Це неспішна, відносно легка і більш-менш прийнятний метал-музика з частим використанням таких «неметалічних» інструментів як: роялі, скрипки, синтезатори та інше … Використання жіночого вокалу теж нерідко зустрічається у більшості представників Gothic Doom. В атмосфері цієї музики присутні властиві для готики романтичні і «декадентні» (тобто естетика розпаду) настрої. До думової субкультури відносять досить умовно, мабуть лише через загальну неквапливість та залишкові елементів Death / Doom (гроулінг, жорсткі гітари і т. д.).

Пост-дум (англ. Post-doom, від англ. post — пост) характеризується ускладненням структури композицій, поліфонічним звучанням, еклектичністю, додаванням елементів класичної музики, джазу, авангарду, індастріалу та електронної музики. Партії всіх інструментів набагато різноманітніші, ніж у традиційному дум-металі, побудова композицій складніша (тематика пісень від традиційного думу та індустріального металу).

Індустріал-дум (англ. Industrial doom, від англ. industrial — індустріальний) термін, що позначає злиття Death/Doom (як правило) з індастріалом (Industrial), що зустрічається вкрай рідко. В результаті злиття двох жанрів — індастріалу і дум-металу. Для обговорюваного напрямку характерне використання рифів з дум-металу, «індустріального» синтезатора, сильно спотвореного звуку гітар і «жорстких» вокалів (втім, в окремих випадках зустрічається чисте звучання). Іноді в цьому жанрі можна спостерігати використання окремих елементів з нью-метала і пост-панку. Тематика пісень депресія і меланхолія (успадкована від дум-металу і піонерів жанру), жахіття і смерть (іноді з деякими елементами чорного гумору) з додаванням психоделічних елементів. Виконавцям індастріалу властива тяга до епатажу.

Прогресів-дум, або технікал-дум (англ. Progressive doom, Technical doom, від англ. progressive, technical — прогресивний, технічний) ґрунтується на прогресивному металі і включає в себе комплексні композиційні структури, химерні музичні розміри й інтригуючу техніку гри на музичних інструментах. Найвищий рівень професіоналізму музикантів часто комбінується з ліричним у формі концептуальних епічних текстів, результатом яких є досить довгі пісні та концептуальні альбоми. Тобто поєднання дум-металу і прогресивного-металу (тематика пісень депресія і меланхолія успадкована від думу) іноді з домішками дез\думу.

Найвідоміші виконавці дум-металу[ред.ред. код]

В Україні[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]


музика Це незавершена стаття про музику.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.