Дім молитви

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Кірха в Сучаві, Румунія
Центральна церква євангельських християн-баптистів «Дім Євангелія» м. Київ

Дім молитви, або Молитовний будинок — назва богослужбової (культової) споруди (храму) у євангельських християн (баптистів, п'ятидесятників), адвентистів сьомого дня і деяких інших протестантських деномінацій в Україні. В теперішній час в такому ж значенні використовується термін «церква» або «церковна будівля»[1].

Походження[ред. | ред. код]

Назва «дім молитви» взята з Біблії, де воно відноситься до Єрусалимського храму. Ще в часи Старого Заповіту Ісая писав: «…бо дім Мій назветься домом молитви для всіх народів» (Іс.56:7).

Ці слова за свідченням Синоптичних Євангелій, Ісус цитував при очищенні Храму від торговців.

«І сказав їм: Написано: Дім Мій буде домом молитви, а ви робите з нього печеру розбійників» (Мф.21:13)

«Він їх навчав і казав їм: Хіба не написано: Дім Мій буде домом молитви в народів усіх, ви ж із нього зробили печеру розбійників?» (Мк.11:17)

«до них кажучи: Написано: Дім Мій дім молитви, а ви з нього зробили печеру розбійників» (Лк.19:46)

Слово «храм» запозичено українською мовою з церковнослов'янської, в якій воно мало значення «будинок, будівля, житло, дім». Відповідне давньоруське слово з повноголоссям, що й досі збереглося в українській мові — це «хором(и)». У зв'язку з тим, що слово «храм» у значенні «дім» вживалося здебільшого у релігійних текстах, воно набуло значення «Божий дім, церква, храм». У церковнослов'янській Біблії в значенні «святиня» (стосовно Єрусалимського Храму) переважно використовується слово «церква» (від грецького κυριακόν — те, що належить Господеві), тоді як «храм» вживається у значенні «будинок» (єврейською בֵּית, грецькою οἶκος).

Кількість та архітектура[ред. | ред. код]

В Україні за станом на березень 2017 року налічується більше 7000 храмів та молитовних будинків різних протестантських і євангельських конфесій. Всі ці будови наділені своїми неповторними особливостями. Деякі з них мають історію в кілька століть, пережили війну, стихійні лиха, пожежі і залишилися не тільки архітектурними пам'ятками, а й діючими будинками молитви.[2] За своєю архітектурою Дома молитви бувають різними: від пристосованих житлових будинків і нежитлових будівель до спеціально призначених культових споруд з виразною архітектурою в залежності конфесійних традицій, кількісний та майновий стан відповідних громад, а також приміщення у стилі модерну. Реформація привнесла у релігійну практику простоту та практичність, щодо молитовних будівель, - наголос змістився у бік функціональності. Проблема співвідношення естетичних намагань та функціональної практичності, використання християнської символіки в сакральній архітектурі протестантів України актуальні і сьогодні. Короткий стильової аналіз протестантської архітектури періоду трьох хвиль протестантизму в Україні та тезисна ретроспектива стильового становлення і розвитку християнської храмової архітектури з часу періоду катакомб до виникнення протестантської архітектури представлена у 2016 році мистецькознавцем І.А.Гуцулом[3].

У будинку молитви зазвичай є:

 • зал для проведення богослужінь, різноманітних зібрань
 • бібліотека
 • кімната для проведення нарад служителів церкви

Також в домі молитви можуть бути (в залежності від необхідності, побажань церкви і розмірів будови):

 • баптистерія
 • класи для занять недільної (суботньої) школи
 • кімнати для занять і зборів різних груп прихожан
 • їдальня і кухня
 • кімната для гостей (вітальня)
 • квартира служителя церкви
 • санвузол
 • лавка християнської літератури
 • кімната матері і дитини
 • приміщення для оренди християнськими місіями та організаціями.

Ряд євангельських деномінацій розробив типові проекти молитовних будинків. Так, наприклад, християнська церква «Маранафа» (Бразилія) має завод з виробництва збірних молитовних будинків.

Інше[ред. | ред. код]

Міжнародний Дім молитви (англ. The International House of Prayer, IHOP-KC) — це харизматична християнська церква, яка розташована в Канзас-Сіті, штат Міссурі. Була заснована 7 травня 1999 року Майклом Біклєм і 20 ходатаямиhttp://russian.ihop.org/[недоступне посилання з квітня 2019]. МДМ відома «Молитовною кімнатою» (англ. The Prayer Room), в якій вже понад 10 років триває прославлення і поклоніння в режимі 24/7.

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Кірха в Універсальному словнику-енциклопедії «Словопедія». Архів оригіналу за 19 серпня 2012. Процитовано 26 липня 2013.
 2. Протестантские храмы Украины. Архів оригіналу за 23 листопада 2017. Процитовано 21 листопада 2017.
 3. Архівована копія. Архів оригіналу за 14 грудня 2017. Процитовано 13 грудня 2017.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)

Посилання[ред. | ред. код]