Дім молитви
Ця стаття має кілька недоліків. Будь ласка, допоможіть удосконалити її або обговоріть ці проблеми на сторінці обговорення.
|
Дім молитви, або Молитовний будинок — назва богослужбової (культової) споруди (храму) у євангельських християн (баптистів, п'ятидесятників), адвентистів сьомого дня і деяких інших протестантських деномінацій в Україні. В теперішній час в такому ж значенні використовується термін «церква» або «церковна будівля»[1].
Назва «дім молитви» взята з Біблії, де воно відноситься до Єрусалимського храму. Ще в часи Старого Заповіту Ісая писав, що дім божий буде відкритий для всіх народів: «…бо дім Мій назветься домом молитви для всіх народів» (Іс. 56:7).
Бо так говорить Господь: «Скопцям, що шануватимуть мої суботи, що зважаться на те, що мені довподоби, будуть міцно держатися мого союзу, я дам їм у моїм домі і в моїх мурах пам’ятник та ім’я, краще від синів та доньок; я дам їм ім’я вічне, що не загине. Чужинців, що приступлять до Господа, щоб йому служити та ім’я Господа любити і бути його слугами, усіх, що пильнують суботу, щоб не сквернилася, та міцно тримаються мого союзу, |
||
— Ісая 56:4-7 (Хоменко), https://ugcc.ua/library/bible/isaiah/#56 |
Ці слова за свідченням Синоптичних Євангелій, Ісус цитував при очищенні Храму від торговців (Мк. 11:17, Мф. 21:13), що є відомим та популярним сюжетом християнського мистецтва.
Слово «храм» запозичено українською мовою з церковнослов'янської, в якій воно мало значення «будинок, будівля, житло, дім». Відповідне давньоруське слово з повноголоссям, що й досі збереглося в українській мові — це «хором(и)». У зв'язку з тим, що слово «храм» у значенні «дім» вживалося здебільшого у релігійних текстах, воно набуло значення «Божий дім, церква, храм». У церковнослов'янській Біблії в значенні «святиня» (стосовно Єрусалимського Храму) переважно використовується слово «церква» (від грецького κυριακόν — те, що належить Господеві), тоді як «храм» вживається у значенні «будинок» (єврейською בֵּית, грецькою οἶκος).
В Україні за станом на березень 2017 року налічується більше 7000 храмів та молитовних будинків різних протестантських і євангельських конфесій. Всі ці будови наділені своїми неповторними особливостями. Деякі з них мають історію в кілька століть, пережили війну, стихійні лиха, пожежі і залишилися не тільки архітектурними пам'ятками, а й діючими будинками молитви.[2] За своєю архітектурою Дома молитви бувають різними: від пристосованих житлових будинків і нежитлових будівель до спеціально призначених культових споруд з виразною архітектурою в залежності конфесійних традицій, кількісний та майновий стан відповідних громад, а також приміщення у стилі модерну. Реформація привнесла у релігійну практику простоту та практичність, щодо молитовних будівель, - наголос змістився у бік функціональності. Проблема співвідношення естетичних намагань та функціональної практичності, використання християнської символіки в сакральній архітектурі протестантів України актуальні і сьогодні. Короткий стильової аналіз протестантської архітектури періоду трьох хвиль протестантизму в Україні та тезисна ретроспектива стильового становлення і розвитку християнської храмової архітектури з часу періоду катакомб до виникнення протестантської архітектури представлена у 2016 році мистецькознавцем І.А. Гуцулом[3].
У будинку молитви зазвичай є:
- зал для проведення богослужінь, різноманітних зібрань
- бібліотека
- кімната для проведення нарад служителів церкви
Також в домі молитви можуть бути (в залежності від необхідності, побажань церкви і розмірів будови):
- баптистерія
- класи для занять недільної (суботньої) школи
- кімнати для занять і зборів різних груп прихожан
- їдальня і кухня
- кімната для гостей (вітальня)
- квартира служителя церкви
- санвузол
- лавка християнської літератури
- кімната матері і дитини
- приміщення для оренди християнськими місіями та організаціями.
Ряд євангельських деномінацій розробив типові проекти молитовних будинків. Так, наприклад, християнська церква «Маранафа» (Бразилія) має завод з виробництва збірних молитовних будинків.
Міжнародний Дім молитви (англ. The International House of Prayer, IHOP-KC) — це харизматична християнська церква, яка розташована в Канзас-Сіті, штат Міссурі. Була заснована 7 травня 1999 року Майклом Біклєм і 20 ходатаямиhttp://russian.ihop.org/[недоступне посилання з квітня 2019]. МДМ відома «Молитовною кімнатою» (англ. The Prayer Room), в якій вже понад 10 років триває прославлення і поклоніння в режимі 24/7.
- ↑ Кірха в Універсальному словнику-енциклопедії «Словопедія». Архів оригіналу за 19 серпня 2012. Процитовано 26 липня 2013.
- ↑ Протестантские храмы Украины. Архів оригіналу за 23 листопада 2017. Процитовано 21 листопада 2017.
- ↑ Архівована копія. Архів оригіналу за 14 грудня 2017. Процитовано 13 грудня 2017.
{{cite web}}
: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
- Молитовний дім [Архівовано 27 листопада 2016 у Wayback Machine.] // Юридична енциклопедія : [у 6 т.] / ред. кол.: Ю. С. Шемшученко (відп. ред.) [та ін.]. — К. : Українська енциклопедія ім. М. П. Бажана, 2001. — Т. 3 : К — М. — 792 с. — ISBN 966-7492-03-6.
- Протестантские храмы Украины: обзор самых интересных
- Баптистська церква — дім молитви[недоступне посилання з липня 2019]
- Біблія на 60 мовах [Архівовано 29 січня 2018 у Wayback Machine.]
- Російський розділ сайту МДМ
- молитовний дім [[Церква християн віри євангельської України|ХВЄ [Архівовано 14 грудня 2017 у Wayback Machine.] "Голгофа" у м. Львові]
- молитовний будинок Вефіль м. Чернівці [Архівовано 15 жовтня 2016 у Wayback Machine.]
- ц. Вефіль м. Чернівці [Архівовано 14 грудня 2017 у Wayback Machine.]
- Особливості сакральної архітектури протестантів України... [Архівовано 14 грудня 2017 у Wayback Machine.]
Це незавершена стаття про протестантизм. Ви можете допомогти проєкту, виправивши або дописавши її. |