Жуан III

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Жуан III Благочестивий)
Перейти до: навігація, пошук
Жуан III
D. João III - Cristóvão Lopes (attrib).png
Жуан III
Король Португалії
Попередник: Мануел I
Наступник: Себастьян I Бажаний
 
Народження: 7 червня 1502(1502-06-07)
Лісабон
Смерть: 11 червня 1557(1557-06-11) (55 років)
Лісабон
° кардіоплегія
Віросповідання: римо-католик
Династія: Авіська
Батько: Мануель I Щасливий
Мати: Марія Арагонська
Дружина: Катерина Австрійська
Діти: Альфонс, Марія, Ізабелла, Беатриса, Мануель, Філіп, Дініш, Жуан Мануель, Антоніо
Нагороди:
Кавалер ордена Золотого руна

CMNS: Медіафайли на Вікісховищі

Жуан III Благочестивий (порт. João III; 7 червня 1502 — 11 червня 1557) — король Португалії, походив з Авіської династії. Син Мануеля I. Король з 1521 року.

Біографія[ред.ред. код]

У молодості Жуан отримав прекрасну освіту. Його вчителями були астролог Томас де Торрес, єпископ Візеу Діого де Ортіс та один з перших португальських гуманістів Луїш Тейшейра Лобо. Ставши королем, Жуан продовжував підтримувати діячів науки та культури. Він у 1537 році переніс Університет з Лісабона у Коїмбру, 1542 року заснував там же Колегію Вільних мистецтв, де викладали відомі європейські педагоги.

Mor — Joao III.jpg
Король Жуан III

Коли Жуану виповнилося шістнадцять років, йому обрали дружину — Елеонору Австрійську але та несподівано вийшла заміж за його овдовілого батька, чим дуже засмутила інфанта. Історики вважають, що це розчарування послужило основною причиною надмірної побожності Жуана. Пізніше Жуан одружився з сестрою Леонори, Катериною Австрійською, сестру Ізабеллу видав заміж за імператора Карла V, сформувавши потужний португало-іспано-австрійський союз.

Жуан III вступив на трон, коли Португалія була в самому розквіті своєї політичної могутності а Лісабон досяг небувалої торгової значущості. Азіатські володіння розширювалися за рахунок нових завоювань, почалася систематизована колонізація Бразилії. Він продовжив політику абсолютизації королівської влади, розпочату його попередниками: за тридцять п'ять років свого правління він скликав кортеси лише тричі.

При Жуані III були досягнуті останні успіхи колоніальної експансії — була заснована колонія в Бразилії, захоплені Молуккські острови («острови Прянощів»), засновані колонії на узбережжі Індії, Сіаму, Китаю та Африки. У 1543 році португальці першими з європейців досягли берегів Японії, заснували торговий пост у Нагасакі і довгий час мали монополію на торгівлю з цією країною. Однак управління настільки великої імперією виявилося вкрай складним завданням. Жуану довелося відмовитися від кількох фортець в Північній Африці, залишивши лише стратегічно найбільш важливі — Сеуту, Танжер та Мазарґан. Для оборони азіатських володінь від численних войовничо налаштованих навколишніх царків, португальцям довелося кардинально посилювати Гоа, яке стало «столицею» португальських колоній у Азії. Посилення Османської імперії та розвиток піратства в Середземному морі та Атлантиці вимагало від Португалії додаткових витрат на армію, флот та зміцнення фортець. 7 серпня 1549 року Жуану довелося оголосити про введення загальної військової повинності для чоловіків віком від 20 до 65 років.

Portugal 1521—1557.gif
Португальські володіня при королі Жуані III

Віддаленість від метрополії та амбіції місцевих губернаторів призвели до хаосу в управлінні колоніями. Часом справа доходила до збройних зіткнень між новопризначеними губернаторами та їх попередниками.

Незважаючи на родинні зв'зки, що зв'язували Жуана III та Карла I, почалися конфлікти з Іспанією через володінь в Південно-Східній Азії. Іспанці вважали своє право на володіння «островами Прянощів» більш пріоритетним, оскільки експедиція Магеллана досягла їх, рухаючись на захід від «папського меридіана», встановленого Тордесільяським договором а вже 22 квітня 1529 року Португалія та Іспанія підписали у Сарагосі новий договір, який встановив «антимеридіан», що розділив сфери впливу двох держав у Азії.

Жуан III був відомий винятковою побожністю. При Жуані посилилися переслідування не християн та єретиків. За своїми масштабами переслідування єретиків в Португалії перевершило навіть те, що творилося в цей час в інших частинах Піренейського півострова. Величезний вплив у країні набули єзуїти. У 1536 році була введена інквізиція на зразок іспанської. У 1540 році відбулося перше аутодафе у Лісабоні. Наслідки такого кроку в соціальній та торговій сфері були гнітючими для королівства. Португалія падала в стагнацію, яка в подальшому характеризувала все правління Себастьяна I Бажаного та його наступника.

Всі ці проблеми лягли важким тягарем на португальську економіку і до кінця правління Жуана III у королівства утворився величезний зовнішній борг та дефіцит торгового балансу.

Король охоче фінансував місіонерську діяльність Єзуїтського ордену. Це призвело до зміцнення зв'язків між Португалією та Римом. У нагороду за це брати короля Генріха I та Альфонса, а також позашлюбний син Едуард, були зведені в сан кардинала.

Велика кількість близькоспоріднених шлюбів між португальськими, кастильськими, арагонськими та австрійськими династіями призвела до їхнього виродження. Всі шестеро синів Жуана III померли ще за його життя, причому з дитячого віку встиг вийти лише наймолодший, Жуан Мануель. Він помер у віці шістнадцяти років від туберкульозу, але встиг одружитися та зачати дитину. Його син Себастьян успадкував португальський трон від діда.

Жуан III помер у Лісабоні від апоплексичного удару.

Родина[ред.ред. код]

Дружина — Катерина, донька Хуани I Божевільної і Філіпа I Красивого

Діти:

  • Альфонс(1526)
  • Марія (1527—1545) — перша дружина Філіпа II, короля Іспанії
  • Ізабелла (1529)
  • Беатриса (1530)
  • Мануель (1531—1537)
  • Філіп (1533—1539)
  • Дініш (1535—1537)
  • Жуан (1537—1557) — батько майбутнього короля Себастьяна I
  • Антоніо (1539—1540)

Один байстрюк

Джерела[ред.ред. код]