Географія Азербайджану

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Супутниковий знімок NASA території Азербайджану, березень 2003 року
Топографічна карта Азербайджану

Азербайджан розташований в основному в субтропічному поясі і витягнутий з північного заходу на південний схід в бік Каспійського моря.

Назва[ред.ред. код]

Назва республіки Азербайджан (азерб. Azərbaycan; вірм. Ադրբեջան (Adrbeǧan); араб. آذربيجان‎ (Adharbajdżan); перс. آذربایجان‎ (Âzarbâjdżân); лат. Atropatia) є арабізованою формою від класичної перс. Āδarbāδāgān‎ (порівняйте вірм. Atrpatakan, грец. Άτροπατηνη), яка, імовірно, походить від імені останнього ахеменідського сатрапа Мідії Атропата (Āturpāt), який уперше в 320 році до нашої ери створив у північній частині Мідії незалежну державу. Термін Атурпатакан (Āturpātākān) утворений за допомогою середньоперського патронімічного суфікса -akān від імені Āturpāt. Індо-іранське * Āturpāta — захищений (святим) вогнем. Після завоювання Ірану Арабським халіфатом в VII-VIII століттях, топонім āturpātākān під впливом арабської мови трансформувався в Азарбайджан (араб. آذربایجان‎).

Існує також теорія, що Азербайджан є отюрченою формою зарабізованої версії перського топоніма Âzarâbâdagân (Азар — вогонь; âbâdag — місце відправлення культу і суфікс множини), або країна вічного вогню, що може бути пов'язано із зороастрийськими храмами вогню в цьому регіоні.

Розташування[ред.ред. код]

Крайні пункти[ред.ред. код]

Геологія[ред.ред. код]

Корисні копалини[ред.ред. код]

Рельєф[ред.ред. код]

Гора Базардюзю (4466 м), найвища гора країни

Азербайджан — гірська країна, де високі хребти і плоскогір'я поєднуються з рівнинами і низовинами. Приблизно 60% всієї території займають гори, а 40% — низовини (головним чином Кура-Араксинська низовина). У рельєфі виділяються 4 частини:

Узбережжя[ред.ред. код]

Острови[ред.ред. код]

Клімат[ред.ред. код]

Клімат Азербайджану в основному субтропічний. На південному сході, поблизу узбережжя Каспійського моря — район вологих субтропіків.

  • На Куро-Араксинській низовині — сухий субтропічний (січень +1 °C, липень +26 °C; опадів 200–400 мм на рік);
  • На Ленкоранській низовині — вологий субтропічний, з опадами 1 400—1 700 мм;
  • У передгірських і гірських районах — помірний, помірно холодний і холодний (пересічна температура січня від 0 °C до —10 °C; липня — від +20 °C до +10 °C і нижче, опадів — від 400 до 1 300 мм).

Гідрографія[ред.ред. код]

Річки[ред.ред. код]

Гірська річка в Масаллінському районі

Азербайджан є країною малих гірських річок (понад 1000). Більшість річок Азербайджану належать басейну Кури.

Озера[ред.ред. код]

У Азербайджані є 250 озер, найбільші з них — озеро Хаджікабюль (16 км²) і озеро Беюкшор (10 км²).

Ґрунтові води[ред.ред. код]

Ґрунти[ред.ред. код]

Ґрунти Азербайджану різноманітні. В низовинах переважно сіроземи й лучні ґрунти, солончаки з напівпустельною та степовою рослинністю, вище, до 500 м, — каштанові; на схилах гір, до 2 000—2 200 м, — бурі гірськолісові з широколистяними лісами (бук, граб, дуб). Вище 2 000—2 200 м — гірськолучні ґрунти й субальпійські та альпійські луки, яйлаги — літні пасовища. На Ленкоранській низовині жовтоземні субтропічні ґрунти, які використовують для вирощування чаю, цитрусових та ін.

Рослинність[ред.ред. код]

В Азербайджані налічується понад 400 видів дерев і чагарників. Особливо розвинута лісова рослинність на південних схилах Головного Кавказького хребта. На схилах Талишу район вологих субтропіків. У широколистяних лісах зустрічаються релікти третинного часу (залізне дерево, дуб каштанолистий, дзелква, шовкова акація та ін.).

Тваринний світ[ред.ред. код]

Стихійні лиха та екологічні проблеми[ред.ред. код]

Охорона природи[ред.ред. код]

Фізико-географічне районування[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]