Джульфинський район

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Джульфинський район

Culfa rayonu

Julfa District in Azerbaijan 2021.svg
Районний центр Джульфа
Країна Азербайджан
Автономна республіка Нахічеванська Автономна Республіка
Номерний знак 72
Населення
 - повне 37 918
Площа
 - повна 1000 км²
Висота
 - максимальна 1290 м
 - мінімальна 1290 м
Дата заснування 8 серпня 1930
Вебсайт culfa-ih.nakhchivan.az
Код ISO 3166-2 AZ-CUL
Julfa District in Azerbaijan 2021.svg

Commons-logo.svg Вікісховище має мультимедійні дані
за темою: Джульфинський район

Джульфинський район (азерб. Culfa rayonu) — адміністративна одиниця у складі Нахічеванської Автономної Республіки Азербайджану. Адміністративний центр — місто Джульфа.

Розташування[ред. | ред. код]

Джульфинський район межує:

Історія[ред. | ред. код]

Статус району було отримано 8 серпня 1930 року[1].

Через постійне військове напруження між Азербайджаном і Вірменією — на території району постійно перебувають військові частини Збройних сил Азербайджану[2].

Географія[ред. | ред. код]

Джульфинський район лежить біля підніжжя гір Малого Кавказу, а саме, на схилах Зангезурського гірського хребету. Та друга частина району простяглась на Приазарській низовині та Джульфинській низовині тому рельєф району, низинно-гірський. Над територією району височіють: (Gora Norashen); (Əlincǝ Dağı); (İlandağ); (Əsǝdkef Dağı); (Gora Cholon-Dag); (Gora Nagadzhir); (Darıdağ); (Gora Dzharadzhur); (Gora Choban-Chkhur); (Gora Sevalyam); (Gora Kesham-Dag); (Gora Takh-Chala); (Qaraulxana Dağı); (Göydağ); (Gora Gyavak); (Gora Maparakh) [3].

Головна водойма району — річка Араз, водами якої живляться більшість земель району. В районі протікають Алинджачай, Гарадяря та ще кілька малих річок, які підживлюються талими та дощовими водами струмків, що витікають із гір. В районі знаходиться водозабіреня — Бананіярське водосховище, кілька великих озер та наявні численнні орошувальні канали.

Клімат в Джульфинському районі сухий, континентальний, з ознаками напівпустельного. Літо буває сухе й спекотне, а зима холодна й суха. Середня температура січня від −10 С до −3 С, липня — від +19 С до +28 С (іноді доходить і вище 35 С). За рік випадає 200–600 мм опадів (дощі, а у високогір'ї — сніг)[4].

Район має багату флору і фауну. Рослинність, в основному, представлена напівпустельними видами. В Шарурському районі можна зустріти: гірського козла, муфлона, вовка, лисицю, зайця, кабана та численні види польових гризунів, а птахів — куріпки, фазан та інші перелітні птахи.

Економіка[ред. | ред. код]

Основу економіки району становить сільське господарство, а саме: рослинництво, скотарство, виноградарство, баштанництво, овочівництво. В горах є придатнгі для промислового використання лісові масиви, в яких ростуть дуб, бук, граб.

На території району є родовища будівельних матеріалів, залежні залізної руди. Район багатий мінеральними водами: Аридагські і Нахаджирські джерела мінеральних вод відомі у світі. На північний схід від Джульфи, на південних схилах Даридага знаходиться однойменне мінеральне джерело, що дає 500.000 літрів багатої різними мінеральними солями води в день. Загалом, в районі налічується більше 40 джерел.

В районі працює: 26 загальноосвітніх шкіл, професійне училище, 6 позашкільних та 2 дошкільних виховних закладів, 30 бібліотек, 37 клубних закладів, 1 музей, 2 дитячі музичні школи, кінотеатр «Алінджа», центральна лікарня, 1 дільнична лікарня, 15 лікарських амбулаторій, 8 фельдшерсько-акушерських пунктів, гігієно-епідеміологічний центр та інші організації[5].

Через район проходить автомагістраль M-7 Highway яка з'єднує Азербайджан, Іран із Туреччиною. А також територією району прокладена залізнична колія, яка сполучала Нахічевань із Єреваном (після війни — вона мало діюча, і зрідка використовується для військових потреб).

Історичні пам'ятники[ред. | ред. код]

З історичних місцин відомі[6]:

Примітки[ред. | ред. код]

  1. http://www.nakhchivan.az/portal-ru/map-culfa-m.htm [Архівовано 2 грудня 2013 у Wayback Machine.] Офіційна інформація про Джульфинський район
  2. http://www.interpress.az/245-naxvanda-n-ba-verir.html#.VSVqm_BR1-g [Архівовано 30 червня 2014 у Wayback Machine.] Məlumata görə, yayılan xəbərlərdə bildirilir ki, Culfa rayonunun sərhəddə yerləşən Ləkətağ kəndinin sakinləri kəndi boşaltmaq məcburiyyətində qalıb
  3. http://travelingluck.com/Asia/Azerbaijan/Naxç%C4%B1van**/_148132_Culfa+Rayonu.html [Архівовано 3 серпня 2017 у Wayback Machine.] Traveling Luck for Culfa Rayonu, Naxçıvan**, Azerbaijan
  4. http://nakhchivan.preslib.az/az_a3-3.html [Архівовано 3 липня 2017 у Wayback Machine.] Orta temperatur yanvarda −10°C-dən −3°C-yədək, iyulda 19-28°C-dir. İllik yağıntı 200–600 mm
  5. http://www.nakhchivan.az/portal-ru/seh-ray.htm [Архівовано 9 квітня 2015 у Wayback Machine.] Офіційна статистична інформація про Джульфинський район
  6. http://www.nakhchivan.az/portal-1/tarixi-abide/qaz-korp.htm [Архівовано 3 листопада 2013 у Wayback Machine.] Körpü xalq arasında «Qozbel körpü» adı ilə də məşhurdur.
  7. http://nakhchivan.preslib.az/az_d1.html [Архівовано 11 квітня 2015 у Wayback Machine.] Історичні місцини Джульфинського району

Посилання[ред. | ред. код]