Зіновій Володимирович Вінніков

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Зіновій Вінніков
Основна інформація
Дата народження 1943(1943)
Місце народження Челябінськ
Країна СРСР СРСР, Нідерланди Нідерланди
Професія Виконавець, музичний педагог
Нагороди Лицар ордена Нідерландського лева

Зінóвій Володимирович Вінніков (англ. / нід. Zino Vinnikov) - відомий радянський і нідерландський скрипаль і педагог. Переможець і лауреат Всесоюзних та Міжнародних конкурсів. Є одним з провідних представників Санкт-Петербурзької скрипкової школи. У 2013 році був удостоєний звання Кавалера (Лицаря) Ордена Нідерландського Лева, найстарішої і вищої за статусом цивільної нагороди Нідерландів.

Освіта[ред. | ред. код]

Вінніков виріс в Києві, де вчився у професора Абрама Штерна. Потім закінчив Ленінградську консерваторію і аспірантуру у професора Веніаміна Шера (учня легендарного родоначальника Петербурзької скрипкової школи, Леопольда Ауера) і у професора Михайла Ваймана. Ще студентом Вінніков був удостоєний першої премії (розділеної з Віктором Третьяковим) на Всесоюзному конкурсі скрипалів у Москві (1965). Надалі він став лауреатом премій III Міжнародного конкурсу імені П. І. Чайковського в Москві (1966), Міжнародного конкурсу імені королеви Єлизавети в Брюсселі (1971) і Міжнародного конкурсу імені Джордже Енеску в Бухаресті (перша премія і золота медаль, 1967).[1]

Соліст[ред. | ред. код]

Дебютував в 1963 році на сценах Ленінградської філармонії і Кіровського театру. Займаючись активною концертною діяльністю як в СРСР, так і за кордоном, він викладав також в Ленінградській консерваторії. У 1979 році Вінніков на запрошення Гаазького філармонічного оркестру (Резиденц-оркестру) з сім'єю емігрував до Нідерландів, де їм Королівським рішенням було надано громадянство. З тих пір Вінніков проживає в Нідерландах і у Франції.

Сьогодні Зіновій Вінніков - артист міжнародного масштабу, який має великий репертуар. Концертував у багатьох країнах Європи, в США, Канаді, Південній Америці, Китаї та Японії. Брав участь у відомих фестивалях, що проходять в Единбурзі, Сантандер, Афінах, Санкт-Петербурзі, Бонні, Парижі, Бордо і Лондоні. Виступав з багатьма видатними диригентами: Юрій Темирканов, Євген Светланов, Олександр Дмитрієв, Маріс Янсонс, Нееме Ярви, Геннадій Рождественський, Андре Превін, Ален Ломбар, Ханс Вонк, Яп ван Зведен, Володимир Ашкеназі, і інші. Слід зазначити особливу творчу співпрацю Віннікова з Ієгуді Менухіна, який захоплювався його грою. Їх спільний запис Скрипкового концерту, меланхолійний серенади і Мелодії П.І. Чайковського, в якій Менухин диригував Лондонським Королівським філармонічним оркестром (Royal Philharmonic Orchestra), мав великий міжнародний успіх і кілька разів перевидавався.[2][3] Альбом «Зіновій Вінніков грає п'єси Фріца Крейслера» (Zino Vinnikov Plays Fritz Kreisler) також отримав чудові відгуки.[4][5][6]

З 2004 року Вінніков співпрацює з Санкт-Петербурзької студією звукозапису «IMLab», яка випускає серію його дисків. Серед репертуару, недавно записаним Віннікова в Росії - Сонати і Партита для скрипки соло І. С. Баха, все Концерти для скрипки з оркестром І. С. Баха і В. А. Моцарта з Ансамблем солістів Заслуженого колективу Росії Академічного симфонічного оркестру Санкт-Петербурзької філармонії, і Альбом п'єс для скрипки і фортепіано («Листки з альбому») з піаністом Сергієм Мальцевим. У 2013 р відбувся випуск записи концертів для скрипки з оркестром Й. Гайдна, знову з Ансамблем солістів Заслуженого колективу Росії Академічного симфонічного оркестру Санкт-Петербурзької філармонії. Також студією «IMLab» були випущені три диска з обраними архівними записами з ленінградських концертів Віннікова 1960/1970-х років.[7]

Концертмейстер[ред. | ред. код]

Зіновій Вінніков займав посаду концертмейстера Академічного симфонічного оркестру Ленінградської філармонії, лондонського Королівського філармонічного оркестру (Royal Philharmonic Orchestra), Симфонічного оркестру Бордо-Аквітанії (Orchestre National Bordeaux-Aquitaine) і Гаагзького філармонічного оркестру (Residentie Orkest). Він також записав величезний оркестровий репертуар з видатними диригентами.

Камерна музика[ред. | ред. код]

У камерній музиці партнерами Віннікова були такі чудові музиканти як Філіп Хіршхорн, Міша Майський, Борис Пергаменщиков, Наталія Гутман, Елісо Вірсаладзе, Рональд Браутігам, Єлизавета Леонська і багато інших. Протягом більше 10-и років Вінніков був першим скрипалем і співзасновником в Нідерландах Glinka Kwartet (Квартету імені Глінки), з яким часто виступав у Нідерландах і гастролював за кордоном.

Педагог[ред. | ред. код]

Протягом багатьох років Зіновій Вінніков викладав у Ленінградській консерваторії, Роттердамської консерваторії, Утрехтской консерваторії і в Академії імені Бенджаміна Бріттена. Він продовжує регулярно давати майстер-класи, в тому числі в Санкт-Петербурзькій консерваторії,[8] і викладає обраним приватним студентам в Нідерландах.

Нагороди[ред. | ред. код]

Дискографія[ред. | ред. код]

Сольні записи З. Віннікова були видані студіями Мелодія, RCA / Erasmus, Residentie Orkest, Tring International, Royal Philharmonic Orchestra, Eroica Classical і IMLab. У них виконуються твори Альбеніса, Ахрона, Бартока, Баха, Блоха, Венявського, Вівальді, Гаде, Гайднa, Дворжака, Дебюссі, Ізаї, Крейслера, Массне, Мійо, Моцарта, Понсе, Равеля, Сарасате, Сен-Санса, Сука, Чайковського, Шопена, Шоссона, і Шуберта.

Література[ред. | ред. код]

  1. Zino Vinnikov - The Artist. www.eroica.com. Процитовано 2016-02-20. 
  2. Zino Vinnikov. Tchaikovsky: Violin Concerto in D Major, Op. 35. Процитовано 2016-02-20. 
  3. Royal Philharmonic Orchestra. Tchaikovky's Violin Concerto in D Major, Op. 35. Serenade Melancolique, Op 26. Melodie, Op 42.. 0. Процитовано 2016-02-20. 
  4. Zino Vinnikov; Fritz Kreisler; Yehudi Menuhin (2010-12-30). Plays Fritz Kreisler. Eroica Classical Recordings. Процитовано 2016-02-20. 
  5. CD reviews instrumental music. www.new-classics.co.uk. Процитовано 2016-02-20. 
  6. Plays Fritz Kreisler by Zino Vinnikov. www.goodnoise.com. Процитовано 2016-02-20. 
  7. Музыка > Дополнительная информация о товаре. ruslania.com. Процитовано 2016-02-20. 
  8. The International Conservatoire Week Festival 2009 | Санкт-Петербургская консерватория. www.conservatory.ru. Процитовано 2016-02-20. 
  9. Violist Zino Vinnikov Koninklijk onderscheiden (RNL) - Onderscheidingen Forum. www.onderscheidingenforum.nl. Процитовано 2016-02-20.