Зіновій Володимирович Вінніков

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Зіновій Вінніков
Основна інформація
Дата народження 1943(1943)
Місце народження Челябінськ
Країна СРСР СРСР, Нідерланди Нідерланди
Професія Виконавець, музичний педагог
Нагороди Лицар ордена Нідерландського лева

Зінóвій Володимирович Вінніков (англ. / нід. Zino Vinnikov) - відомий радянський і нідерландський скрипаль і педагог. Переможець і лауреат Всесоюзних та Міжнародних конкурсів. Є одним з провідних представників Санкт-Петербурзької скрипкової школи. У 2013 році був удостоєний звання Кавалера (Лицаря) Ордена Нідерландського Лева, найстарішої і вищої за статусом цивільної нагороди Нідерландів.

Освіта[ред.ред. код]

Вінніков виріс в Києві, де вчився у професора Абрама Штерна. Потім закінчив Ленінградську консерваторію і аспірантуру у професора Веніаміна Шера (учня легендарного родоначальника Петербурзької скрипкової школи, Леопольда Ауера) і у професора Михайла Ваймана. Ще студентом Вінніков був удостоєний першої премії (розділеної з Віктором Третьяковим) на Всесоюзному конкурсі скрипалів у Москві (1965). Надалі він став лауреатом премій III Міжнародного конкурсу імені П. І. Чайковського в Москві (1966), Міжнародного конкурсу імені королеви Єлизавети в Брюсселі (1971) і Міжнародного конкурсу імені Джордже Енеску в Бухаресті (перша премія і золота медаль, 1967).[1]

Соліст[ред.ред. код]

Дебютував в 1963 році на сценах Ленінградської філармонії і Кіровського театру. Займаючись активною концертною діяльністю як в СРСР, так і за кордоном, він викладав також в Ленінградській консерваторії. У 1979 році Вінніков на запрошення Гаазького філармонічного оркестру (Резиденц-оркестру) з сім'єю емігрував до Нідерландів, де їм Королівським рішенням було надано громадянство. З тих пір Вінніков проживає в Нідерландах і у Франції.

Сьогодні Зіновій Вінніков - артист міжнародного масштабу, який має великий репертуар. Концертував у багатьох країнах Європи, в США, Канаді, Південній Америці, Китаї та Японії. Брав участь у відомих фестивалях, що проходять в Единбурзі, Сантандер, Афінах, Санкт-Петербурзі, Бонні, Парижі, Бордо і Лондоні. Виступав з багатьма видатними диригентами: Юрій Темирканов, Євген Светланов, Олександр Дмитрієв, Маріс Янсонс, Нееме Ярви, Геннадій Рождественський, Андре Превін, Ален Ломбар, Ханс Вонк, Яп ван Зведен, Володимир Ашкеназі, і інші. Слід зазначити особливу творчу співпрацю Віннікова з Ієгуді Менухіна, який захоплювався його грою. Їх спільний запис Скрипкового концерту, меланхолійний серенади і Мелодії П.І. Чайковського, в якій Менухин диригував Лондонським Королівським філармонічним оркестром (Royal Philharmonic Orchestra), мав великий міжнародний успіх і кілька разів перевидавався.[2][3] Альбом «Зіновій Вінніков грає п'єси Фріца Крейслера» (Zino Vinnikov Plays Fritz Kreisler) також отримав чудові відгуки.[4][5][6]

З 2004 року Вінніков співпрацює з Санкт-Петербурзької студією звукозапису «IMLab», яка випускає серію його дисків. Серед репертуару, недавно записаним Віннікова в Росії - Сонати і Партита для скрипки соло І. С. Баха, все Концерти для скрипки з оркестром І. С. Баха і В. А. Моцарта з Ансамблем солістів Заслуженого колективу Росії Академічного симфонічного оркестру Санкт-Петербурзької філармонії, і Альбом п'єс для скрипки і фортепіано («Листки з альбому») з піаністом Сергієм Мальцевим. У 2013 р відбувся випуск записи концертів для скрипки з оркестром Й. Гайдна, знову з Ансамблем солістів Заслуженого колективу Росії Академічного симфонічного оркестру Санкт-Петербурзької філармонії. Також студією «IMLab» були випущені три диска з обраними архівними записами з ленінградських концертів Віннікова 1960/1970-х років.[7]

Концертмейстер[ред.ред. код]

Зіновій Вінніков займав посаду концертмейстера Академічного симфонічного оркестру Ленінградської філармонії, лондонського Королівського філармонічного оркестру (Royal Philharmonic Orchestra), Симфонічного оркестру Бордо-Аквітанії (Orchestre National Bordeaux-Aquitaine) і Гаагзького філармонічного оркестру (Residentie Orkest). Він також записав величезний оркестровий репертуар з видатними диригентами.

Камерна музика[ред.ред. код]

У камерній музиці партнерами Віннікова були такі чудові музиканти як Філіп Хіршхорн, Міша Майський, Борис Пергаменщиков, Наталія Гутман, Елісо Вірсаладзе, Рональд Браутігам, Єлизавета Леонська і багато інших. Протягом більше 10-и років Вінніков був першим скрипалем і співзасновником в Нідерландах Glinka Kwartet (Квартету імені Глінки), з яким часто виступав у Нідерландах і гастролював за кордоном.

Педагог[ред.ред. код]

Протягом багатьох років Зіновій Вінніков викладав у Ленінградській консерваторії, Роттердамської консерваторії, Утрехтской консерваторії і в Академії імені Бенджаміна Бріттена. Він продовжує регулярно давати майстер-класи, в тому числі в Санкт-Петербурзькій консерваторії,[8] і викладає обраним приватним студентам в Нідерландах.

Нагороди[ред.ред. код]

Дискографія[ред.ред. код]

Сольні записи З. Віннікова були видані студіями Мелодія, RCA / Erasmus, Residentie Orkest, Tring International, Royal Philharmonic Orchestra, Eroica Classical і IMLab. У них виконуються твори Альбеніса, Ахрона, Бартока, Баха, Блоха, Венявського, Вівальді, Гаде, Гайднa, Дворжака, Дебюссі, Ізаї, Крейслера, Массне, Мійо, Моцарта, Понсе, Равеля, Сарасате, Сен-Санса, Сука, Чайковського, Шопена, Шоссона, і Шуберта.

Література[ред.ред. код]

  1. Zino Vinnikov - The Artist. www.eroica.com. Процитовано 2016-02-20. 
  2. Zino Vinnikov. Tchaikovsky: Violin Concerto in D Major, Op. 35. Процитовано 2016-02-20. 
  3. Royal Philharmonic Orchestra. Tchaikovky's Violin Concerto in D Major, Op. 35. Serenade Melancolique, Op 26. Melodie, Op 42.. 0. Процитовано 2016-02-20. 
  4. Zino Vinnikov; Fritz Kreisler; Yehudi Menuhin (2010-12-30). Plays Fritz Kreisler. Eroica Classical Recordings. Процитовано 2016-02-20. 
  5. CD reviews instrumental music. www.new-classics.co.uk. Процитовано 2016-02-20. 
  6. Plays Fritz Kreisler by Zino Vinnikov. www.goodnoise.com. Процитовано 2016-02-20. 
  7. Музыка > Дополнительная информация о товаре. ruslania.com. Процитовано 2016-02-20. 
  8. The International Conservatoire Week Festival 2009 | Санкт-Петербургская консерватория. www.conservatory.ru. Процитовано 2016-02-20. 
  9. Violist Zino Vinnikov Koninklijk onderscheiden (RNL) - Onderscheidingen Forum. www.onderscheidingenforum.nl. Процитовано 2016-02-20.