Каттара

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Координати: 30°00′ пн. ш. 27°30′ сх. д. / 30.000° пн. ш. 27.500° сх. д. / 30.000; 27.500

Вигляд депресії Каттара
Дюни в депресії Каттара

Каттара (араб. منخفض القطارةMunḫafaḍ al-Qaṭṭārah) — безводна депресія в Лівійський пустелі на північному заході Єгипту. Депресія, має найнижчу точку — 133 м нижче рівня моря (середня глибина — 60 м), що є другою нижчою точкою в Африці (найглибша — Ассаль в Джибуті). Депресія має площу 19 605 км², розміри її можна порівняти з озерами Ладозьким чи Онтаріо і вона майже у два рази перевищує площу Лівану, маючи максимум в довжину — 300 км і в ширину — 135 км. Дно депресії є такиром.

Північний і північно-західний край депресії займають солоні болота і такири. Оаза Могра має солене озеро 4 км², заросле очеретом (Phragmites).

  • Близько 300 км² займають солончаки;
  • Близько 5 100 км² або 26% площі депресії займають такири.

Представники фауни: гепард, газель доркас, газель піщана, капський заєць, шакал звичайний, лисиця піщана, лисиця фенек, гривастий баран.

Нещодавно зниклі в депресії види: антилопа шаблерога, антилопа адакс, антилопа буба.

Головними представниками флори є: acacia raddiana й очерет звичайний.

Населення[ред. | ред. код]

В депресії Каттара існує одне постійне поселення — оаза Кара. Оаза розташована в західній частині депресії, і в ній проживає близько 300 осіб.[1] Депресія також населена кочовими племенами бедуїнів, які випасають свої стада в околицях безлюдної оази Могра, дуже важливого у часи дефіциту води під час сухих сезонів.

Депресія містить численні нафтові концесії і кілька полів експлуатації. Нафтові свердловини експлуатують кілька нафтових компаній, зокрема Royal Dutch Shell і Apache Corporation.

Гідроенергетичні пропозиції[ред. | ред. код]

Існують пропозиції[2] [3][4] щодо перекидання води або з Нілу, або з Середземного моря, за рахунок різниці рівня джерел води і пропонованої до затоплення відмітки -90 м встановити гідротурбіни. За рахунок великої площі, великої кількості годин сонячного сяйва і високих температур поступаюча вода буде випаровуватись. За для цього треба побудувати 55-80 км канал або тунель до Середземного моря або річки Ніл.[5][6]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Kjeilen, Tore Looklex report on the Qara oasis, date unknown
  2. Murakami, Masahiro, "Managing water for peace in the Middle East: alternative strategies‎", 1995
  3. Ball, John, "Problems of the Libyan Desert: Geographical Journal", 1927
  4. Mahmoud, Mohamed, "The River Nile - Qattara Depression Pipeline", June 2009
  5. Ragheb, M. 2010. Pumped Storage Qattara Depression Solar Hydroelectric Power Generation.pdf Архівовано 18 грудень 2012 у Wayback Machine.. Published on 28 October 2010.
  6. Mahmoud, Mohamed. The River Nile - Qattara Depression Pipeline, June 2009