Книга пророка Йони

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Йона та риба. Гравюра Гюстава Доре.

Книга пророка Йони — книга, що входить до книг малих пророків Старого завіту. Книга увійшла до групи книг малих пророків через своє особливе призначення — розповідь про ізраїльтянина-пророка, посланого з місією пророкування до Ніневії. Книга зводиться до незвичного для ізраїльтянина послання про Бога — про те, що Бог любить не тільки вибраний народ, але й поган.

Автор і часи написання[ред. | ред. код]

Пророк Йона, син Амітая згаданий у 2 Цар. 14:25, жив у часи Єровоама II (782–747 р. до н. е.). Найімовірніше він не є автором Книги. Справжній автор походить від вчених кіл, діяльність яких припадає на період після неволі (приблизно IV ст.). Приблизно в цей час і постала Книга Йони.

Зміст Книги[ред. | ред. код]

На початку Книги дізнаємося, що пророк Йона отримав від Бога наказ вирушити до Ніневії — столиці Ассирійського царства і попередити її мешканців, що коли вони не покаються у своїх гріхах, то будуть покарані. Йона поділяючи ненависть своїх земляків до гнобителів, відмовляється виконувати цей наказ. Він відпливає на кораблі, надіючись у такий спосіб ухилитися від Божого мандату. Але Бог наслав сильну бурю і моряки довідавшись про причину Божого гніву та за порадою самого Йони, викинули його в море. Риба яка проковтнула Йону (Йона 2:1), викинула його на сушу і Йона знову став віч-на-віч із Божим посланням. Цього разу пророк виконав наказ Бога, закликав мешканців Ніневії до покаяння і вони навернувшись уникли Божої кари. Однак Йона продовжував відчувати неприязнь до Ніневії і незадоволений таким поворотом справи, висловлює Богу претензію з приводу його милосердя. З лагідністю і поблажливістю Творця, Бог дає Йоні досвідчити якою невластивою є його позиція. Бог дуже делікатно нагадує Йоні — «А мені б то не жаль було Ніневії, великого міста, в якому живе понад сто двадцять тисяч душ, що не вміють розрізнити правиці від лівиці, — й худоби безліч?»(Йона 4:11).

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Святе Письмо Старого та Нового Завіту. Видавництво отців Василіан «Місіонер», 2005.
  • А. Пацьорек. Біблія для кожного і на кожен день. Старий завіт. Львів. Свічадо. 2005. ст. 334–336. ISBN 966-561-379-0