Козаріг

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Кезареки (англ. Cesaring, Cozarig, *504 р. - †569 р.) — князь Антів з 558 р. н.е., пов'язане з землею Кедар (сучасні терени України, північне Причорномор'я).

Також це ім'я пов'язують з правителем Санділом, другим сином Ернака (третього сина Аттили). На честь цього імені були названі козарігські гуни (англ. Kozarigur Huns), тоді як за іменем другого сина Ернака — Утігура отримали назву утигурські булгари (англ. Utigur Bulgars). Деякі дослідники виводять цю назві від слов'янських мов.

Відповідно до «англ. Bar Hebraeus» і хронік Михайла Сіріна, це було ім'я одного з трьох братів, які прийшли з гір Імаон[ru] (Памір, Гіндукуш, Тянь-Шань) в Азії правити гуннськими племенами у Східній Європі близько в 583 р. З імені Козаріг виводять також й назву хозари. Його брат Булгар (англ. Bulgarios) з 10000 людьми відвоював Дакію від імператора Маврикія (582—602 рр.).

Цю назву також пов'язують з народами оногурів, а також акацирів.

Є версії, що ці троє братів були уари[ru] з Хорезму, що очолували племена, які прийшли до Європі в попереднє десятиліття перед аварським каганом Кандиком. Таким чином, це ім'я можна ототожнити з Санділом, отже Козаріг правив аварсько-гунськими племенами, що перебували у Кубанському степу.

Також це ім'я може відноситись до часів правління Худбарда, коли серед оногурів почалась громадянська війна. Ім'я Козаріг було надано одному з синів кагана Худбарда, який після суперечки зі своїм братом Батбаяном, віддав йому в правління одне з племен болгар.

У 630-х роках, 9000 рігців втекли до Паннонії в Італії в результаті війни кагана Худбарта з аварами. Нарешті правитель Менуморут (англ. Menumorut), як кажуть, був дружнім по відношенню до козарігців в Угорщині, але після його правління це ім'я зникає.

Джерела[ред.ред. код]