Утигури

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Утигури - група кочових племен, що мешкали в 5-6 столітті в степовій зоні на північ від Чорного моря і на схід від річки Дон, на теренах сучасної України. Вони пов'язані з кутригурами й жили на захід від них.

Прокопій приводить розповідь про князя (кагана) Утигура та Козаріга (Кутригура), що спочатку жили в одній державі. Ймовірно, у першій половині п'ятого століття готи напали на захід від Дону і вигнали ці племена на узбережжя Чорного моря, у Скіфію.

Прокопій Кесарійський розміщує антів на схід від склавінів і на північ від утигурів, між Дніпром і Дністром: «Народи, які тут живуть, у давнину називалися кіммерійці, тепер звуться утигурами. Далі на північ від утигурів займають землі незліченні племена антів».

Кутригури оселилися на нових завойованих землях, а утигури повернулись на схід. Розкопки в цих областях підтвердили наявність двох взаємопов'язаних, але різних племен. У Східному Приазов'ї могили переважно північної орієнтації характерні для утигурів, але є ряд кладовищ (некрополів) із західною орієнтацією. Західна орієнтація широко поширена, особливо серед болгар, що населяли землі на захід від Дону, у Приазов'ї та Причорномор'ї.

Після розпаду об'єднанної держави Аттіли в середині V ст., основна частина гунських племен повернулася в Північне Причорномор'я, де писемні джерела згадують утигурів, кутригурів, булгар та ін. Вважається, що ці племена були частково або повністю тюркизованими уграми.

Інформації про історію утигурів у 6-му столітті не вистачає, тому що вони були на відносно великій відстані від Візантійської імперії. Близько 551 року візантійці намагались знайти спільників, щоб протистояти армії кутригурів, що вторглись на Балкани. Тому Візантія послала дари до кагана утигурів Санділа, який напав на території кутригурів, основні сили яких були на Балканах. Ця кампанія була успішною, і тисячі візантійців з полону були звільнені і повернулися до імперії.

558 року, під час нового походу кагана Заберхана на Балкани, хан Санділ, підкуплений імператором Юстиніаном I, знову вторгся в землі кутригурів. Війна між двома племенами продовжувалась декілька років.

Близько 558 року на північ від Каспійського моря з'явилися авари і уклали союз з Східною Римською імперією проти аланів. Переслідувані тюркським воєначальником Істем ханом, вони продовжують рухатися на захід, й на початку 60-х років дійшли до утигурів.

Кілька років потому, у регіон прибули й війська Істем хана. Не пізніше ніж через 568 р утигури переїхали на захід. Інші залишились й асимілювались в Тюркському каганаті.

У 576 році війська турків і утигурів обложили й захопили Боспор, але почалася громадянська війна в каганаті, змусивши їх залишити місто. У VII столітті утигурські племена, тепер відомі як "уногундури", відновили свою незалежність і утворили з кутригурами державу Велика Болгарія на чолі з ханом Кубратом.

Кагани Утигурів[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Проблема походження слов'ян в історіографії
  • Д.Димитров,Прабългарите по Северното и Западното Черноморие,Варна,1987
  • Browning, Robert (2003). Justinian and Theodora. Gorgias Press LLC. ISBN 1593330537.
  • Златарски, Васил. История на Българската държава през Средните векове, т.1, ч.1. Второ фототипно издание. Софія, академічне видання «Марин Дринов», 1994. (болг.)