Кольчуга (станція радіотехнічної розвідки)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
«Кольчуга» на шасі КрАЗ-6322 на МАКС-2009

«Кольчуга» — українська автоматизована станція радіотехнічної розвідки. Виробник — донецький завод «Топаз».

Історія[ред.ред. код]

Вперше широкому загалу «Кольчуга-М» була представлена в 2000 році на виставці «Sofex-2000» в Йорданії.

2001 року «Кольчуга» брала участь у Всесвітній виставці озброєнь в Абу-Дабі. 2001 року «Кольчуга» надійшла до Збройних Сил України. 2004 року виріб «Кольчуга» удостоєно Державної премії України в галузі науки і техніки. Колектив підприємства за розробку «Кольчуги» отримав чотири міжнародні нагороди.

В 2014 році підприємство-виробник «Кольчуг» — донецький «Топаз», опинився на окупованій російськими терористами території.

За словами заступника генерального директора «Укроборонпрому» з виробництва Юрія Пащенко, попри те, що завод «Топаз» опинився на території, захопленій російськими терористами, технологію виробництва «Кольчуг» вдалось зберегти. На 2016 рік було заплановано відновити виробництво модернізованої системи «Кольчуга» з поліпшеними характеристиками[1].

Принцип дії[ред.ред. код]

На відміну від радіолокаторів станції не випромінюють і приймають відбитий від цілі сигнал. Натомість вони виявляють цілі за випромінюванням бортових радіо- та електротехнічних приладів, встановлених на цілі. Оскільки одна станція здатна визначити лише напрям на ціль, для локалізації цілі (відстань, висота, напрям, швидкість) необхідні одночасно не менше трьох станцій.

Технічні характеристики[ред.ред. код]

Радіус дії: 600 км в глибину території, 150 км по фронту. Для повітряних цілей на висоті до 10 км радіус дії в глибину території становить до 800 км.

Чутливість радіотракту становить від 110 до 155 дБ/Вт у смузі панорамного огляду. Це забезпечують п'ять антенних систем, розрахованих на різну довжину хвилі. Кольчуга-М контролює імпульсне та безперервне випромінювання на частотах 135—170, 230—470 та 750-18000 Мгц.[2]

Завдяки відсутності активних випромінювань «Кольчуга» не може бути виявлена засобами радіоелектронної розвідки.

Країни-оператори[ред.ред. код]

  • Україна
  • Грузія[2]
  • Туркменістан[2]
  • Китай[2]
  • Ефіопія[2]

Скандал 2002 року[ред.ред. код]

У квітні 2002 року колишній майор держохорони Микола Мельниченко дав свідчення Великому журі Сан-Франциско, розповівши, що в його записах зафіксовано розмову дворічної давності: президент Кучма і керівник Укрспецекспорту Малєв (згодом він загинув у таємничій автокатастрофі) нібито обговорюють деталі «спецоперації» щодо можливої продажу в Ірак в обхід міжнародних санкцій чотирьох станцій «Кольчуга». Скандал завдав потужного удару не тільки по Кучмі, але й міжнародному іміджу України[3].

Примітки[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Бомба Це незавершена стаття про зброю.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.