Кольчуга (станція радіотехнічної розвідки)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
«Кольчуга» на шасі КрАЗ-6322 на МАКС-2009

«Кольчуга» — українська автоматизована станція радіотехнічної розвідки. Спочатку виробництво було налагоджене на донецькому заводі «Топаз», але з початком російсько-української війни у 2014 році виробництво було перенесене до НВК «Іскра» (Запоріжжя)[1].

Історія[ред. | ред. код]

Вперше, широкому загалу «Кольчуга-М», була представлена в 2000 році на виставці «Sofex-2000» в Йорданії.

2001 року «Кольчуга» брала участь у Всесвітній виставці озброєнь в Абу-Дабі. 2001 року «Кольчуга» надійшла до Збройних Сил України. 2004 року, виріб «Кольчуга» удостоєно Державної премії України в галузі науки і техніки. Колектив підприємства за розробку «Кольчуги», отримав чотири міжнародні нагороди.

2014 року, підприємство-виробник «Кольчуг» — донецький «Топаз», опинився на окупованій російськими терористами території.

За словами заступника генерального директора «Укроборонпрому» з виробництва Юрія Пащенка, попри те, що завод «Топаз», опинився на території, захопленій російськими терористами, технологію виробництва «Кольчуг» вдалось зберегти. На 2016 рік, було заплановано відновити виробництво модернізованої системи «Кольчуга», з поліпшеними характеристиками[2].

Принцип дії[ред. | ред. код]

На відміну від радіолокаторів, станції не випромінюють і приймають відбитий від цілі сигнал. Натомість, вони виявляють цілі за випромінюванням бортових радіо- та електротехнічних приладів, встановлених на цілі. Оскільки одна станція, здатна визначити лише напрям на ціль, для локалізації цілі (відстань, висота, напрям, швидкість) необхідні одночасно, не менше трьох станцій.

Технічні характеристики[ред. | ред. код]

Радіус дії: 600 км у глибину території, 150 км по фронту. Для повітряних цілей на висоті до 10 км радіус дії в глибину території становить до 800 км.

Чутливість радіотракту становить від 110 до 155 дБ/Вт у смузі панорамного огляду. Це забезпечують п'ять антенних систем, розрахованих на різну довжину хвилі. Кольчуга-М, контролює імпульсне та безперервне випромінювання на частотах 135—170, 230—470 та 750-18000 Мгц.[3]

Завдяки відсутності активних випромінювань, «Кольчуга» не може бути виявлена, засобами радіоелектронної розвідки.

Країни-оператори[ред. | ред. код]

Скандал 2002 року[ред. | ред. код]

У квітні 2002 року, колишній майор держохорони Микола Мельниченко дав свідчення Великому журі Сан-Франциско, розповівши, що в його записах, зафіксовано розмову дворічної давності: президент Кучма і керівник Укрспецекспорту Малєв (згодом він загинув у таємничій автокатастрофі) нібито, обговорюють деталі «спецоперації» щодо можливого продажу в Ірак, в обхід міжнародних санкцій, чотирьох станцій «Кольчуга». Скандал завдав потужного удару не тільки по Кучмі, але й міжнародному іміджу України[4].

Примітки[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]