Комуністичний університет трудящих Сходу імені Й. В. Сталіна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Комуністичний університет трудящих Сходу ім. Й.В.Сталіна
?координати:
Країна СРСР
РозташуванняМосква, Великий Путінківський провулок
Назва на честьСталін Йосип Віссаріонович
Засновано1921
Закрито1938
ВипускникиКатегорія:Випускники Комуністичного університету трудящих Сходу
Штаб-квартираМосква

Комуністичний університет трудящих Сходу імені Й. В. Сталіна (КУТС) — навчальний заклад Комінтерну, що діяв у Москві з 1921 до 1938 року.

Історія

[ред. | ред. код]

Університет було створено при Наркомпросі РРФСР відповідно до постанови ЦК РКП(б) від 10 лютого 1921 року (декрет ВЦВК РРФСР від 21 квітня 1921 року) в Москві спеціально для студентів азійських національностей. Відкрито 21 жовтня 1921 року на базі Східних курсів при Наркомнаці. З 1923 року університет отримав ім'я Й. В. Сталіна[1].

В різні часи в університеті навчались представники 73 національностей. Студенти поділялись на дві великі групи:

  • студенти з СРСР, з яких готували партійних та радянських працівників для національних номенклатур радянських республік;
  • іноземні студенти, яких готували до боротьби за встановлення комунізму у своїх країнах, організації повстань і революцій.

КУТС мав відділення в Ташкенті, Баку, Іркутську (з літа 1922). Викладали в Університеті Анатолій Луначарський, Леонід Красін, Михайло Покровський, Олександр Губер, Ігор Рейснер, Борис Шумяцький та інші. При КУТС було відкрито також Вищі партійні курси.

З 1923 року термін навчання становив 3 роки. Навчальна програма мала загальноосвітній характер. Основні відділення: партійної роботи й політичної просвіти; профспілкового руху; економічне; адміністративно-правове. Студенти КУТС проходили військове навчання в літніх таборах.

Окрім навчальної, університет провадив також науково-дослідницьку роботу. Так, 1927 року була створена науково-дослідницька асоціація з вивчення соціально-економічних проблем радянського й зарубіжного Сходу та національних і колоніальних проблем.

В КУТС у 19271938 роках видавався журнал «Революційний Схід».

1928 року китайська секція КУТС та Університет імені Сунь Ятсена були об'єднані в Комуністичний університет трудящих Китаю. В середині 1930-х років китайське відділення КУТС було організовано заново. Його керівником був член Східного секретаріату Виконкому Комінтерну Го Шаотан.

1937 відбулось розділення КУТС на дві самостійні організації: на КУТС, де навчались тільки радянські студенти й на науково-дослідницький інститут національних та колоніальних проблем (НДІНКП), де навчались зарубіжні студенти. Близько половини студентського контингенту НДІНКП складали китайці. Таким чином колишня іноземна група КУТС відтоді входила до системи науково-дослідницького інституту. Назву «КУТС» зберіг за собою колишній радянський сектор. Після розділення 1937 року КУТС було підпорядковано Президії ЦВК СРСР.

1938 року, у зв'язку з реорганізацією всієї системи партосвіти, КУТС було закрито. Тоді ж за рішенням ЦК ВКП(б) й Комінтерну було закрито НДІНКП.

Ректори

[ред. | ред. код]

Відомі викладачі

[ред. | ред. код]

Відомі випускники

[ред. | ред. код]

Разом КУТС і його відділення підготували кілька тисяч партійних, комсомольських та профспілкових робітників.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Д. Спічак. Історія підготовки компартії Китаю та Гоміндану в московських навчальних центрах Комінтерну: цілі, методи, результати (1921–1939)[недоступне посилання з квітня 2019]
  2. Правлячий клас СРСР перед Другою світовою війною 1936–1939 рр. Архів оригіналу за 14 Листопада 2012. Процитовано 15 Лютого 2013.
  3. Портрет ректора КУТС Й. Л. Райтера. Архів оригіналу за 5 Березня 2016. Процитовано 15 Лютого 2013.
  4. Аджиумеров Асан Джелялович — Музей истории Крымского федерального университета имени В. И. Вернадского (ru-RU) . Процитовано 21 березня 2024.

Посилання

[ред. | ред. код]