Константинопольська угода (1897)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Константинопольська угода 1897 — мирний договір, підписаний в Константинополі між Османською імперією та Королівством Греція 4 грудня 1897 після греко-турецької війни 1897.[1]

Історія[ред. | ред. код]

Острів Крит був частиною Османської імперії, але більшість його населення було християнським і воно піднімало повстання кілька разів, щоб досягти єднання з Грецією. Під час повстання 1897, 2 лютого 1897 грецькі війська висадилися на острові Крит для його підтримки. Це призвело до початку так званої 30-денної війни між Османською імперією та Королівством Греція. Вона велася в Фессалії та Епірі.

У Фессалії османи перемогли греків та захопили велику територію. Королівство Греція закликало до втручання в конфлікт великі держави, щоб повернути землі, окуповані під час війни.

Завершення війни[ред. | ред. код]

Мирні переговори почалися 21 жовтня, договір підписаний 4 грудня.

Умови:

  • Територія Фессалії, окупована силами Османської імперії, повинна бути повернена Королівству Греція з незначними змінами кордону.
  • Королівство Греція погодилось виплатити великі репарації.
  • Османи погодилися сприяти статусу Криту як автономної держави під османським протекторатом.

Наслідки[ред. | ред. код]

Хоча османська армія перемогла у війні, Османська імперія не отримала вигоди від перемоги. Сюзеренітет над Критом виявився абсолютно неефективним і на Криті в односторонньому порядку оголосили союз з Королівством Греція в 1908. Це було підтверджено після закінчення балканських війн, і острів приєднали до Королівства Греція 1 грудня 1913.[2]

У 1923, під час обміну населенням між Королівством Греція та Турецькою республікою, частина острова, з мусульманським населенням була передана Туреччині.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. ред. кол. В.А.Смолій, Кон - Кю (2008). Енциклопедія історії України. К.: Наукова думка. с. 568с. 
  2. Кирсенко В.М. (1973). Внешняя политика Греции в период Балканских войн. К.