Італійсько-турецька війна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Мапа Італійсько-турецької війни

Статті на тему
Колоніалізм

Франко-туніська війна
Повстання махдістів
Англо-єгипетська війна
Війни з мандінго
Битва при Догалі
Перша франко-дагомейська війна
Pioneer Column Expedition
Друга франко-дагомейська війна
Англо-ашантійські війни
Перша італо-ефіопська війна
Друга італо-ефіопська війна
Перша англо-матабельська війна
Друга англо-матабельська війна
Англо-занзібарська війна
Бенінська експедиція
Центральноафриканська експедиція
Фашодський інцидент
Перша англо-бурська війна
Друга англо-бурська війна
Геноцид племен гереро і нама
Повстання Маджі-Маджі
Перша Марокканська криза
Повстання Бамбата
Франко-вадайська війна
Агадірська криза
Захоплення Марокко Францією
Італійсько-турецька війна
Повстання Марітца

Італійсько-турецька війна або турецько-італійська (так само відома в Італії як «Лівійська війна», а в Туреччині як «Тріполітанська війна») — боротьба між Османською імперію і Італією з 29 вересня 1911 року по 18 жовтня 1912 року (386 днів). Італія захопила області Туреччини Тріполітанію і Кіренаїку, територію сучасної Лівії. Так само острів Родос і греко-мовний архіпелаг Додеканес біля Малої Азії. Хоча цю війну не можна порівняти по масштабах з Першою світовою війною вона все ж таки послужила важливим приводом для неї, оскільки це розпалило націоналізм в балканських державах. Убачивши, як легко перемогли італійці дезорганізовані маси Османської армії, члени Балканської Ліги напали на Туреччину, раніш ніж закінчилася італо-турецька війна. У італо-турецькій війні світ побачив можливості технічного прогресу: радіо, літаки. 23 жовтня 1911 року італійський пілот летів над турецькими лініями фронту з розвідувальною місією. А 1 листопада 1911 року було проведено перше у світі бомбардування. Італійський літак скинув бомбу на турецький загін в Лівії.

Воюючі країни Населення (на 1911 рік) Військ Вбиті солдати Поранені солдати
Італія 35 131 800 100 000 3 380 4 220
Османська імперія 12 924 000 25 000 14 000 5 370
УСЬОГО 48 055 800 125 000 17 380 9 590

Привід для війни[ред.ред. код]

Заява Італії, по відношенню до Лівії, були зроблені після Берлінського Конгресу 1878 року, на якому Франція і Великобританія погодилися на окупацію Тунісу і Кіпру, обидві країни були на той момент частиною ослабленної Османської імперії. Коли італійські дипломати натякнули про можливе заперечення їх уряду, французи відповіли, що Тріполі (столиця Лівії) буде на стороні італійців. У 1902 році Італія і Франція підписали секретну угоду, яка надавала свободу втручання Італії до Лівії і Марокко. Італійці почали підготовку вторгнення до Лівії. Лівію химерно зображали як країну з великою кількістю корисних копалини, добре зволожену, а так само надали інформацію про те, що Лівію захищають всього 4 000 турецьких солдатів. Та варто відзначити, що само населення Лівії було вороже настроєне по відношенню до турків і дружньо розташоване до італійців, оскільки вважали їх визволителями від турецького правління. Майбутнє вторгнення до Лівії було описане не інакше як «військовою прогулянкою». Італійський уряд спочатку коливався, але літом приготування до вторгнення були виконані. Прем'єр-міністр Італії Джованні Джолітті почав цікавитися реакцією головних європейських урядів на можливе вторгнення італійців до Лівії. Добившись позитивних відповідей від європейських держав, італійський уряд в ніч з 26 на 27 вересня надав турецькому уряду «Османського суспільства єднання і прогресу» ультиматум, по якому Туреччина мала зобов’язуватися протягом 48 годин вивести свої війська з Лівії. Турецький уряд, через австрійське посередництво, відповів угодою на здачу Лівії без військових дій, але з умовою збереження в країні формального уряду Туреччини. Італія відмовилася і оголосила війну Туреччині 29 вересня 1911 року.

Бойові дії[ред.ред. код]

Італійські війська біля Тріполі, 1911
Італійські дирижаблі бомблять турецькі позиції на території Лівії
Мустафа Кемаль з лівійськими бедуїнами

Не зважаючи на те, що часу на розробку і підготовку операції по вторгненню до Лівії було достатньо багато, італійська армія була в значній мірі не підготовлена. Італійський флот з’явився біля Тріполі 28 вересня, але бомбардування почав тільки 3 жовтня. Місто було завойоване 1 500 моряками. Турки направили іншу пропозицію по врегулюванню конфлікту, проте італійці відхилили його. Турки вирішили захищати територію. Перше зіткнення загонів відбулося 10 жовтня. Італійський контингент в 20 000 солдатів вважали достатнім, щоб завоювати Хомс, Тобрук (14 жовтня), Смикну (17 жовтня), Бенгазі (21 жовтня) і прибережні оазиси. Перша затримка італійських загонів відбулася 23 жовтня, коли маленький загін біля Тріполі заманив їх в пастку. Італійці були оточені мобільнішою арабською кіннотою, яка була підтримана турецькими солдатами. Корпус був майже повністю знищений. Італійська преса зобразила цю пастку як просте повстання. Корпус був, отже, збільшений до 100 000 солдатів, яким протистояли на той момент 20 000 арабів і 8 000 турків. Війна поступово перетворювалася на окопну, позиційну війну. І навіть перше використання авіації не мало великого ефекту.

Італійські загони висадилися в Тобруці, після короткого бомбардування 4 грудня 1911 року зайняли узбережжя і пройшли до внутрішніх районів, зіткнувшись із слабким опором. Нечисленні турецькі солдати і лівійські, туніські, алжирські, єгипетські добровольці були організовані капітаном Мустафою Кемалем. Битва при Тобруці 22 грудня закінчилася перемогою Мустафи Кемаля. Декретом від 5 листопада 1911 року Італія оголосила свою владу в країні, хоча італійський уряд управляв тільки деякими прибережними частинами країни, які були під облогою місцевих загонів, за винятком Тріполі. Італійські власті застосовували репресивні заходи проти бунтівників. Проте Італія мала повну військово-морську перевагу і могла розширити контроль майже на все 2 000 км лівійського побережжя між квітнем і на початку серпня 1912 року. Італія почала бойові дії проти турецького володіння в Егейському морі з схвалення інших європейських держав. Вона прагнула закінчити війну. Війна тривала набагато довше, ніж очікувалося. Італія зайняла Додеканес, але це викликало незадоволеність Австро-Угорщини, яка боялася посилення спалаху іредентизму на територіях, які вважала «своїми», — Сербію і Грецію. Єдиною іншою бойовою дією, що відбулася літом 1912 року, був напад на турецький флот п’яти італійських торпедних катерів в протоці Дарданелли (18 липня). У серпні 1912 року в Албанії і Македонії спалахнуло антитурецьке повстання. У вересні Болгарія, Сербія і Греція підготували свої армії до війни проти Османської імперії, використовуючи в своїх інтересах її труднощі у війні проти Італії. 8 жовтня Чорногорія оголосила Туреччині війну. Так почалися Балканські війни, які ще більше наблизили початок Першої світової війни. Італійські дипломати вирішили використовувати у своїх інтересах сформовану ситуацію, щоб домогтися якнайшвидше вигідного миру.

Кінець війни[ред.ред. код]

15 жовтня 1912 у Уші (Швейцарія) був підписаний попередній секретний, а в 16:45 18 жовтня 1912 року в Лозанні — головний мирний договір. Умови угоди були формально рівні тим, які на початку війни попросив Стамбул. Тріполітанія і Кіренаїка отримали тільки автономний статус з судовим правленням кадіса, вибраного султаном. «Подарувавши» населенню Лівії автономію турецький султан також зобов'язувався вивести свої війська з її території. Італія зобов'язувалася евакуювати свої війська з Додеканеських островів. Вторгнення до Лівії було дорогим підприємством для Італії. Замість 30 мільйонів лір в місяць, спочатку відведених для італійської армії, ця «військова прогулянка» коштувала 80 мільйонів лір в місяць в перебіг набагато тривалішого періоду часу, чим передбачалося. Це викликало відсутність економічної рівноваги в країні. Що стосується Лівії, то італійський контроль над нею виявився неефективним до кінця 1920-х років. Італійські генерали Пьєтро Бадольо і Родолфо Гразіані застосували каральні заходи до лівійського народу, які вилилися в жорстокі і криваві репресії. Додеканеські острови через Першу світову війну залишилися під контролем Італії. Згідно з Севрською мирною угодою більшістю островів (окрім Родоса) потрібно було поступитися Греції, в обмін на надання обширної зони впливу в південно-західній Малій Азії. Але поразка греків в греко-турецькій війні зробила цю угоду недійсною. Згідно з Лозаннською конференцією Додеканеські острови були тоді формально захоплені Італією (вони залишалися під італійським пануванням до кінця Другої світової війни, після чого перейшли до Греції). Відмова Туреччини від прав на Лівію і Додеканес була зафіксована лозаннським мирним договором (1923 рік).

Посилання[ред.ред. код]