Сан-Стефанський мирний договір

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Сан-Стефанський мирний договір
Тип мирна угода
Підписано 3 березня 1878[1]
Місце Yeşilköyd
Підписанти Російська імперія і Османська імперія
CMNS: Медіафайли у Вікісховищі
Кордони Болгарії за Сан-Стефанським миром
Будинок, в якому був підписаний Сан-Стефанський договір
Кордони балканських держав і Росії за Сан-Стефанським мирним договором

Сан-Стефанський мирний договір (рос. Сан-Стефанский мир, Сан-Стефанский мирный договор; тур. Ayastefanos Muahedesi, Ayastefanos Antlaşması) — попередній мирний договір, який завершив Російсько-турецьку війну 1877—1878 рр. Підписаний 19 лютого (3 березня) 1878 р. у Сан-Стефано (нині Ешилькей, поблизу Стамбула) з російської сторони графом М. П. Ігнатьєвим і О. І. Нелідовим, з османської — Сафветом-пашею на основі укладеного 19 (31 січня) Адріанополі перемир'я.

Його підписання святкується в Болгарії як День визволення Болгарії від османського ярма.

Основні положення[ред. | ред. код]

За Сан-Стефанським мирним договором Князівство Чорногорія, Князівство Сербія і Румунія здобували повну незалежність, їхні території значно розширювалися. Румунія отримувала Північну Добруджу (ст. 1—5). Боснії та Герцеговині надавалася автономія в межах Османської імперії (ст. 14).

Болгарія від Дунаю до Егейського моря і від Чорного моря до Охридського озера перетворювалася у васальну стосовно Османської імперії державу, але оголошувалася автономним князівством з правом обрання князя (ст. 6—7). Османські війська виводилися з Болгарії, росіяни залишалися в ній на 2 роки (ст. 8).

До Російської імперії відходили Батумі, Ардаган, Карс, Баязет і Південна Бессарабія, відірвана від неї, крім островів у дельті Дунаю, за Паризьким мирним договором 1856 року.

Османська імперія зобов'язувалася виплатити Російській імперії 310 млн руб. контрибуції (ст. 19), створити в Епірі, Фессалії та Албанії управління за типом введеного в 1868 на Криті (ст. 15), здійснити реформи в османській Вірменії (ст. 16).

Наслідки[ред. | ред. код]

Договір викликав протидію західних держав, особливо Великої Британії і Австро-Угорської імперії, і на Берлінському конгресі 1878 року був замінений багатостороннім договором, значно менш вигідним для Російської імперії та Болгарії.

Найважливіший результат Російсько-турецької війни, виражений у Сан-Стефанському мирному договорі, — визволення Болгарії від османського панування, створення болгарської національної державності — був збережений, хоч і зі значним зменшенням території болгарського князівства.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Ключников Ю. В., Сабанин А. В. Международная политика новейшего времени в договорах, нотах и декларациях. Ч. 1. От Французской революции до империалистической войны. — М.: Литиздат НКИД, 1925. — VI, 441 с. (рос.)
  • Велика радянська енциклопедія

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

  1. Bibliothèque nationale de France BNF: платформа відкритих даних — 2011.