Кратер Землі Вілкса

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search

Кратер Землі Вілкса
Кратер Землі Вілкса на карті Антарктиди
Кратер Землі Вілкса на карті Антарктиди
70° пд. ш. 120° сх. д. / 70° пд. ш. 120° сх. д. / -70; 120Координати: 70° пд. ш. 120° сх. д. / 70° пд. ш. 120° сх. д. / -70; 120
Країна Антарктида Антарктида
Регіон Земля Вілкса
Тип метеоритний
Діаметр 500 км
Кратер Землі Вілкса (Антарктида)
Кратер Землі Вілкса
Кратер Землі Вілкса

Кра́тер Землі́ Ві́лкса — геологічне утворення, розташоване під крижаним щитом Антарктиди, в районі Землі Вілкса(70° пд. ш. 120° сх. д. / 70° пд. ш. 120° сх. д. / -70; 120), має діаметр близько 500 км. Є припущення, що це величезна астроблема.

2006 року групою під керівництвом Ральфа фон Фрезі (Ralph von Frese) і Леремі Поттса (Laramie Potts) за даними вимірювань гравітаційного поля Землі супутниками GRACE було виявлено маскон (концентрацію маси) діаметром близько 300 км, навколо якого, за даними радіолокації, розташована велика кільцева структура. Така комбінація характерна для метеоритних кратерів[1]. На сьогодні це найбільший метеоритник кратер з виявлених на Землі.[2][неавторитетне джерело]

Якщо це утворення справді є метеоритним кратером, то метеорит, що утворив його, був приблизно в 6 разів більший метеорита, який утворив кратер Чіксулуб і який, як вважається, викликав масове вимирання на межі крейди і кайнозою. Існує гіпотеза, що імпактна подія, внаслідок якої утворився кратер на Землі Вілкса, могла викликати пермсько-тріасове вимирання близько 250 млн років тому[1].

Існують альтернативні пояснення появи маскона, такі як мантійні плюми й інші види великомасштабної вулканічної активності. Оскільки структура розташована під Антарктичним крижаним щитом, безпосередні її дослідження поки що неможливі[1].

Джерела[ред.ред. код]