Кременецький повіт (1921—1939)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Кременецький повіт
пол. Powiat krzemieniecki
Місто Кременець
Найбільше місто Кременець
Регіон Волинське воєводство
Гміни 12 сільських і 1 міська
Офіційна мова польська
Населення
 - повне 243 000 (1931)
 - густота 87,1 осіб на 1 км2
Площа
 - повна 2.790 км2 км²
POL powiat krzemieniecki map.svg

Кременецький повіт (пол. Powiat krzemieniecki) — адміністративно-територіальна одиниця на окупованих Українських землях у складі Волинського воєводства міжвоєнної Польщі.

Історія[ред.ред. код]

Збережений з більшої частини колишнього Кременецького повіту Волинської губернії. Адміністративним центром було місто Кременець. У повіті було 12 сільських ґмін (Білозірка, Бережці, Вишгородок, Вишнівець, Дедеркали, Катербург, Колодно, Ланівці, Почаїв, Старий Олексинець, Угорськ, Шумськ), 3 міські ґміни (Кременець, Радивилів і Новий Вишнівець); 507 сільських поселень, 3 містечка i 3 міста[1].

З 19 лютого 1921 р. — один із 11 повітів новоутвореного Волинського воєводства. Межі були практично такими ж, як і до 1921 роки (за винятком Святецької та східної частини Ямпільської волостей, «відрізаних» кордоном на бік УРСР та включених до Старокостянтинівського повіту).

Разом із тим, внутрішній поділ поступово зазнав ряду значних змін. Зокрема, 1 січня 1924 року відновлено ліквідовану свого часу Лановецьку волость як ґміну Ланівці з ліквідованої ґміни Паньківці та з вилучених із ґміни Вишгородок сіл Красківці та Волиця і з ґміни Білозірка містечка Ланівці та сіл Гриньки, Малі Козачки, Великі Козачки й Осники[2].

В 1933 р. ліквідовано Білокриницьку, Бірківську, Борсуківську, Вербовецьку і Зарудненську волості, натомість утворено ґміни Колодне, Угорськ та Катербург. Було також реорганізовано міську ґміну Кременець, до якої увійшли навколокременецькі поселення (Сичівка, Грабівка, Андруга Велика і Білокриниця) — частина колишньої Білокриницької волості.

Географічні дані[ред.ред. код]

Повіт займав південно-східну частину воєводства і межував із заходу з Тарнопольським воєводством (Бродівський і Зборівський повіти), з півночі — з Дубенським і Здолбунівським повітами, зі сходу — з СРСР, з півдня — зі Тарнопольським воєводством (Зборівський повіт).[3]

Площа повіту становила 2.790 км2, населення було 243 тис. осіб (за переписом 1931 року), а густота населення становила 87,1 осіб на 1 км2. Крім української більшості (80,7 %) були польська і єврейська меншини.

Кременецький повіт

Адміністративний поділ[ред.ред. код]

Міста[ред.ред. код]

Старости[ред.ред. код]

  • Генрик Бачиньскі (1920-)
  • Гіполіт Нєпокульчицкі (1927—1929)
  • Зиґмунт Робакєвіч

Радянський період[ред.ред. код]

27 листопада 1939 р. повіт включено до новоутвореної Тернопільської області[4].

17 січня 1940 р. повіт ліквідовано в результаті поділу території на Кременецький, Шумський, Лановецький, Почаївський і Катербурзький (з жовтня 1940 — Великодедеркальський) райони.

Примітки[ред.ред. код]