Крутой Ігор Якович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Ігор Якович Крутой
Игорь Яковлевич Крутой
Ігор Якович КрутойИгорь Яковлевич Крутой
Основна інформація
Дата народження 29 липня 1954(1954-07-29) (61 рік)
Місце народження Гайворон, Кіровоградська область, УРСР
Країна Росія Росія Україна Україна
Професія композитор, продюсер, співак
Нагороди
Орден «За заслуги перед Вітчизною» III-го ступеня
Орден «За заслуги перед Вітчизною» IV-го ступеня
Орден Дружби
Премії
Премія Ленінського комсомолу
Звання
Народний артист Росії
Народний артист України — 2011
Commons-logo.svg Файли у Вікісховищі

І́гор Я́кович Круто́й (рос. Игорь Яковлевич Крутой; *29 липня 1954, м.Гайворон, Кіровоградська область, УРСР) — композитор, власник і керівник продюсерської компанії «АРС», незалежної агенції з авторських прав, низки російських і закордонних музичних ЗМІ (телеканал «Муз-ТВ», радіостанції «Love-радіо» і «Радіо Дача»), Народний артист Росії (1996)[1]. Народний артист України (2011).[2]

Біографія[ред.ред. код]

Ігор Якович Крутой народився 29 липня 1954 року в Гайвороні (Кіровоградська область, Україна) в робочій родині. Покликання до музики відчув змалку — самотужки навчаючись грі на баяні, виступаючи в шкільному музичному ансамблі.

Після навчання у Кіровоградській музичній школі Ігор Крутий вступив на теоретичний факультет Кіровоградського музичного училища, яке закінчив з відзнакою в 1974 році. Не змігши вступити до Київської консерваторії, Крутой змушений був рік пропрацювати викладачем музики в українській сільській глибинці.

1979 року Крутой закінчив диригентсько-хорове відділення Миколаївського музично-педагогічного інституту. Одночасно з навчанням вже тоді Крутой став осягати комерційний бік музики, підробляючи у одному з ресторанів; на цей же період припадає знайомство широко відомого і комерційно успішного в майбутньому композитора з популярним на той час радянським співаком, також з України, Олександром Сєровим. Са́ме Сєров став першим відомим виконавцем, для якого Крутой став створювати пісні, що власне зробили композитора відомим широкому загалу в СРСР і за його межами. Так, у 1986 і 1987 роках Сєров перемагав на міжнародних співочих конкурсах з піснями авторства Ігоря Крутого «Вдохновение» («Натхнення») і «Судьбе назло» («Долі наперекір»).

На початку 1980-х рр. Ігор Крутой починає писати пісні для величезної кількості популярних радянських естрадних виконавців (Йосип Кобзон, Алла Пугачова, Валерій Леонтьєв та багато інших), які з цими хітами (як і їхній автор) неодмінно ставали дипломантами і лауреатами найпрестижнішого радянського музичного фестивалю «Песня года» («Пісня року»). Зрештою 1988 року за визачні успіхи в композиторській діяльності Ігор Крутой став лауреатом премії Ленінського комсомолу.

Розвал СРСР, попри всі економічні труднощі і негаразди перших років, дозволив Ігорю Крутому поставити свій талант і виключну майстерність на «комерційні рейки» — музика метра стала справжнім брендом і «продається» як співакам ще радянських часів, так і ультрасучасним співочим і модним проектам, абсолютно не втративши притому притаманної їй мелодійності та ліризму. Сам же Ігор Крутой здобув популярність не лише на пострадянському просторі, а й за кордоном — деякий час проживав у США; гастролі митця з успіхом відбувались у низці країн; його твори виконують і чужоземні співаки, зокрема Лара Фабіан.

Ігор Крутой — успішний підприємець, він власник і художній керівник доволі великої продюсерської компанії «АРС», агентства з авторських прав, низки популярних ЗМІ музичного спрямування. Сольна програма Ігоря Крутого, де він акомпанує багатьом зіркам російської і пострадянської естради, ідейним натхненником, організатором і втілювачем якої він є, стала дуже популярною і комерційно успішною, витримавши величезне число гастролей і аншлагів.

Крутой відданий творчості — пише і записує на диски музику (в тому числі інструментальну фортепіанну «Без слів 1-3»), став відомим і як продюсер (в тому числі і російського аналога «Фабрики зірок»), з кіно митця пов'язує робота над музикою для ряду стрічок.

Зірка Ігоря Крутого на Алеї Зірок у Києві

Ігор Крутой лишається відкритим до новаторства, нових ідей, співпраці з іншими талановитими митцями — він спробував себе не без успіху в сольній (і в складі дуетів) співочій кар'єрі, а, починаючи від 2002 року в співавторстві з латиським композитором Раймондом Паулсом є організатором щорічного фестивалю молодих виконавців «Нова Хвиля» у місті Юрмала на балтійському узбережжі, що за роки існування на кінець 2000-х став найпопулярнішим на просторах постСРСР, своєрідним пострадянським Євробаченням, також на фестивалі відбуваються чимало інших заходів, а саме́ дійство зазвичай збігається з днем народження Крутого, цього дня, як правило, відбувається творчий вечір митця.

Нерухомість[ред.ред. код]

Виноски[ред.ред. код]

Джерела і посилання[ред.ред. код]