Крутой Ігор Якович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Ігор Якович Крутой
Игорь Яковлевич Крутой
Ігор Якович КрутойИгорь Яковлевич Крутой
Основна інформація
Дата народження 29 липня 1954(1954-07-29) (62 роки)
Місце народження Гайворон, Кіровоградська область, УРСР
Країна Росія Росія Україна Україна
Професія композитор, продюсер, співак
Нагороди
Орден «За заслуги перед Вітчизною» Орден «За заслуги перед Вітчизною»
Орден Дружби
Премії
Премія Ленінського комсомолу
Звання
Народний артист Росії
Народний артист України — 2011
Commons-logo.svg Файли у Вікісховищі

І́гор Я́кович Круто́й (рос. Игорь Яковлевич Крутой; *29 липня 1954, м.Гайворон, Кіровоградська область, УРСР) — композитор, власник і керівник продюсерської компанії «АРС», незалежної агенції з авторських прав, низки російських і закордонних музичних ЗМІ (телеканал «Муз-ТВ», радіостанції «Love-радіо» і «Радіо Дача»), Народний артист Росії (1996)[1]. Народний артист України (2011).[2]

Біографія[ред.ред. код]

Ігор Якович Крутой народився 29 липня 1954 року в Гайвороні (Кіровоградська область, Україна) в робочій родині. Покликання до музики відчув змалку — самотужки навчаючись грі на баяні, виступаючи в шкільному музичному ансамблі.

Після навчання у Кіровоградській музичній школі Ігор Крутий вступив на теоретичний факультет Кіровоградського музичного училища, яке закінчив з відзнакою в 1974 році. Не змігши вступити до Київської консерваторії, Крутой змушений був рік пропрацювати викладачем музики в українській сільській глибинці.

1979 року Крутой закінчив диригентсько-хорове відділення Миколаївського музично-педагогічного інституту. Одночасно з навчанням вже тоді Крутой став осягати комерційний бік музики, підробляючи у одному з ресторанів; на цей же період припадає знайомство широко відомого і комерційно успішного в майбутньому композитора з популярним на той час радянським співаком, також з України, Олександром Сєровим. Са́ме Сєров став першим відомим виконавцем, для якого Крутой став створювати пісні, що власне зробили композитора відомим широкому загалу в СРСР і за його межами. Так, у 1986 і 1987 роках Сєров перемагав на міжнародних співочих конкурсах з піснями авторства Ігоря Крутого «Вдохновение» («Натхнення») і «Судьбе назло» («Долі наперекір»).

На початку 1980-х рр. Ігор Крутой починає писати пісні для величезної кількості популярних радянських естрадних виконавців (Йосип Кобзон, Алла Пугачова, Валерій Леонтьєв та багато інших), які з цими хітами (як і їхній автор) неодмінно ставали дипломантами і лауреатами найпрестижнішого радянського музичного фестивалю «Песня года» («Пісня року»). Зрештою 1988 року за визачні успіхи в композиторській діяльності Ігор Крутой став лауреатом премії Ленінського комсомолу.

Розвал СРСР, попри всі економічні труднощі і негаразди перших років, дозволив Ігорю Крутому поставити свій талант і виключну майстерність на «комерційні рейки» — музика метра стала справжнім брендом і «продається» як співакам ще радянських часів, так і ультрасучасним співочим і модним проектам, абсолютно не втративши притому притаманної їй мелодійності та ліризму. Сам же Ігор Крутой здобув популярність не лише на пострадянському просторі, а й за кордоном — деякий час проживав у США; гастролі митця з успіхом відбувались у низці країн; його твори виконують і чужоземні співаки, зокрема Лара Фабіан.

Ігор Крутой — успішний підприємець, він власник і художній керівник доволі великої продюсерської компанії «АРС», агентства з авторських прав, низки популярних ЗМІ музичного спрямування. Сольна програма Ігоря Крутого, де він акомпанує багатьом зіркам російської і пострадянської естради, ідейним натхненником, організатором і втілювачем якої він є, стала дуже популярною і комерційно успішною, витримавши величезне число гастролей і аншлагів.

Крутой відданий творчості — пише і записує на диски музику (в тому числі інструментальну фортепіанну «Без слів 1-3»), став відомим і як продюсер (в тому числі і російського аналога «Фабрики зірок»), з кіно митця пов'язує робота над музикою для ряду стрічок.

Зірка Ігоря Крутого на Алеї Зірок у Києві

Ігор Крутой лишається відкритим до новаторства, нових ідей, співпраці з іншими талановитими митцями — він спробував себе не без успіху в сольній (і в складі дуетів) співочій кар'єрі, а, починаючи від 2002 року в співавторстві з латиським композитором Раймондом Паулсом є організатором щорічного фестивалю молодих виконавців «Нова Хвиля» у місті Юрмала на балтійському узбережжі, що за роки існування на кінець 2000-х став найпопулярнішим на просторах постСРСР, своєрідним пострадянським Євробаченням, також на фестивалі відбуваються чимало інших заходів, а саме́ дійство зазвичай збігається з днем народження Крутого, цього дня, як правило, відбувається творчий вечір митця.

Нерухомість[ред.ред. код]

Виноски[ред.ред. код]

Джерела і посилання[ред.ред. код]