Ксенонова лампа-спалах

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ксенонова лампа-спалах (англ. Xenon flash tube) — електрична газорозрядна лампа, призначена для генерації потужних, некогерентних короткострокових імпульсів світла, колірна температура яких близька до сонячного світла.

Будова[ред. | ред. код]

Будова ксенонової імпульсної лампи

Ксенонова лампа-спалах являє собою запаяну трубку з кварцового скла, яка може бути прямою або зігнутою у вигляді різних фігур, у тому числі у формі спіралі, літери , або кола, для розміщення навколо об'єктива фотоапарата при «безтіньовий» фотографії. Трубка заповнена сумішшю «інертних» газів, переважно ксеноном. Електроди впаяні в обидва кінці трубки і підключені до електролітичного конденсатора великої ємності. Напруга на обкладинках конденсатора становить від 180 В до 2000 В залежно від довжини трубки і складу газової суміші. Третій електрод являє собою металізовану доріжку вздовж зовнішньої стінки трубки або тонкий дріт, намотаний навколо трубки лампи спіраллю з відступом від основних електродів.

На третій (запалюючий) електрод подається імпульс високої напруги, що викликає іонізацію газу в трубці, електричний опір газу в лампі зменшується і відбувається електричний розряд між електродами лампи.

Імпульсна лампа може мати тільки два електроди, в такому випадку підпалюючий електрод сполучений з катодом.

Застосування[ред. | ред. код]

За режимами роботи лампи діляться на освітлювальні (застосовуються, в основному, у фотоспалахах) і стробоскопічні. У стробоскопічних лампах енергія спалаху набагато менше, але частота спалахів може доходити до декількох сотень герц. На частотах близько 400 Гц можливе запалювання електричної дуги, що є вкрай небажаним.

Так як тривалість спалаху добре контролюється і його інтенсивність досить висока, такі лампи використовується в основному у фотоспалахах.

Лампи зі зниженою тривалістю спалаху використовуються в стробоскопах.

Див. також[ред. | ред. код]