Ртутна газорозрядна лампа

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ртутна газорозрядна лампа 175 Вт

Ртутна лампа (повна назва: Дугова ртутна люмінесцентна лампа — ДРЛ, англ. mercury-vapor lamp), являє собою газорозрядне штучне джерело світла, в якому задля отримання потоку світла використовується електрична дуга крізь пари ртуті, котрі знаходяться під високим тиском (на відміну від трубчастих або компактних люмінесцентних ламп, де тліючий розряд відбувається у парах ртуті за низького тиску). Дуговий розряд, зазвичай, обмежений невеликою кварцовою трубкою, встановленою у більшій колбі з боросилікатного скла. Зовнішній ковпак може бути прозорим або покритим люмінофором; у будь-якому разі, зовнішня колба забезпечує теплоізоляцію, захист для оточення від ультрафіолетового випромінювання, що створюється дуговим світлом, і зручне місце розташування для газорозрядної кварцової трубки високого тиску.

Будова лампи та з'єднання: 1-скляна колба, інколи покрита люмінофором зсередини, 2-основні електроди, 3-резистор запалювання, 4-допоміжний електрод, 5-кварцова газорозрядна трубка, 6-краплинна ртуть. Dl - дросель, С-конденсатор.

Дугові ртутні люмінесцентні лампи більш енергоефективні, ніж лампи розжарення а також більшість люмінесцентних ламп зі світловою віддачею від 35 до 65 люмен / Вт. Іншими їх перевагами є тривалий термін служби — у межах 24 000 годин і високий рівень яскравості білого світла. [1] З цих причин лампи ДРЛ використовувалися для освітлення великих площ, наприклад, на фабриках, складах і спортивних спорудах, а також для вуличних ліхтарів. Яскраві ртутні лампи випромінюють біле світло з блакитно-зеленим відтінком. [1] Це освітлення не гарно передає природний колір шкіри людини і сприяє поганому настрою, тому такі лампи, зазвичай, не використовувалися у закладах роздрібної торгівлі чи на спортивних майданчиках. «Покращення кольору» ртутних ламп досягалося за допомогою люмінофора, нанесеного на внутрішню поверхню зовнішньої колби. Люмінофорне покриття забезпечує краще передавання кольору, порівняно з більш ефективними, але з низьким, або навіть негативним рівнем Ra, натрієвими лампами високого або низького тиску. Найрозповсюдженішими лампами ДРЛ, що вироблялися в Україні, були лампи з цоколями Е40 на 250 та 400 Вт.

Ртутні лампи вимагають для запуску дуги і подальшої роботи спеціальної пускорегулювальної апаратури. Для

Лінійний спектр парів ртуті. Синьо-зелений відтінок ртутних ламп, зумовлений сильними фіолетовими та зеленими лініями.

досягнення повного світлового потоку, на який здатна лампа, також потрібен час підігріву 4-7 хвилин. Завдяки більш високій світловій віддачі та у рази більшого індексу передавання кольору металгалогенових ламп, ртутні лампи на початку 2010-х років стали застарілими і поступово виводяться з використання [2].

Ртутні газорозрядні лампи високого тиску дуже нагріваються під час роботи, через що у ламп вітчизняного виробництва (в іноземних ДРЛ, контакт створювався зварюванням), могли траплятися випадки розплавлення місця приєднання одного з контактів лампи до цоколя і вона гасла. У разі заміни лампи, яка щойно знаходилася під напругою, від високої температури, з брезентових рукавиць міг виділятися дим.

Через застосування шкідливої для довкілля ртуті у колбі, такі лампи підлягають обов'язковій утилізації, що коштує грошей і таким чином, зменшує їх енергоефективність та екологічність.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

  1. https://books.google.com.ua/books?id=mlSS9K8dy84C&pg=PA27&redir_esc=y#v=onepage&q&f=false
  2. http://www.einlightred.tue.nl/lightsources/history/light_history.pdf http://www.einlightred.tue.nl/index_en.html