Кінофестиваль «Санденс»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Кінофестиваль «Санденс» M:
Sundance-Film-Festival.jpg

Країна Flag of the United States.svg США
sundance.org/festivals/sundance-film-festival
CMNS: Кінофестиваль «Санденс» у Вікісховищі

Кінофестиваль «Санденс» (англ. Sundance Film Festival) — національний американський кінофестиваль незалежного кіно.

Проводиться щороку наприкінці січня в Парк-Сіті, штат Юта, США.

Історія[ред. | ред. код]

Організатором кінофестивалю є Інститут Санденса (англ. Sundance Institute), який було засновано в 1981 році актором Робертом Редфордом і групою його друзів і однодумців для створення умов становлення незалежного американського кіно.

Кінофестиваль названо на честь персонажа, якого зіграв Роберт Редфорд у фільмі «Буч Кессіді і Санденс Кід».

Інститут Санденса є некомерційною організацією, яка займається відкриттям, розвитком і підтримкою незалежних кіно- та театральних художників зі всього світу, а також представляє їхні нові роботи громадськості.

Навесні 1981 року десятьох початківців-кінематографістів було запрошено на перший кінофестиваль Санденс, де у творчих лабораторіях Інституту Санденса вони зустрілися з провідними сценаристами та режисерами, котрі допомогли незалежним сценаристам і кінорежисерам писати, знімати та компонувати відзнятий матеріал.

У 1984 році було прийнято рішення про розширення діяльності Інституту, і з того часу до програм Інституту Санденса почали входили програми з розвитку театрального мистецтва. У рамках фестивалю існують молодіжні програми, інтерактивні виставки та музичні концерти. Роберт Редфорд є президентом Інституту Санденса з моменту його заснування. До програми Інституту входить щорічний кінофестиваль «Санденс», який є міжнародний кіноринком, де дистриб'юторські та збутові компанії можуть придбати фільми для показу в світових кінотеатрах. Деякі фільми можна подивитися в режимі онлайн на сайті кінофестивалю. Інститут Санденса проводить творчі та практичні семінари, наприклад, з музичного оформлення кінофільмів, і заняття, присвячені театральним постановкам, а також надає незалежним діячам мистецтва фінансову підтримку, надаючи стипендії. Інститут також веде архів історії незалежних фільмів кінофестивалю, який знаходиться в Лос-Анджелесі, з метою їх збереження. Перший міжнародний кінофестиваль «Санденс» відбувся в 1985 році в місті Парк-Сіті[1].

У лютому 2020 року українка Ірина Цілик отримала на фестивалі нагороду за найкращу режисуру за фільм «Земля блакитна, ніби апельсин»[2].

Кінофестиваль «Санденс» у поп-культурі[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]