Барт Сімпсон

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Персонаж мультфільму
Барт Сімпсон
Bart Simpson
Bart simpson.png
Стать чоловіча
Вперше з'явився Шоу Трейсі Ульман
Озвучення Ненсі Картрайт (оригінальне)
Ганна Левченко (українське)
Вік 10 років
Колір волосся русяве
Робота Школяр
Родичі Батько: Гомер Сімпсон
Мати: Мардж Сімпсон
Сестри: Ліса, Меґґі
Дід: Абрахам Сімпсон
Бабуся (по батьковій лінії): Мона
Тітки: Патті і Сельма

Бартолом'ю Джей «Барт» Сімпсон (англ. Bartholomew Jay «Bart» Simpson) — один з головних героїв мультиплікаційного серіалу Сімпсони. Барт — найстарша дитина Гомера і Мардж Сімпсон. У нього також є дві молодші сестри — Ліса і Меґґі. Барт є втіленням образу бешкетника та посереднього учня в школі. Разом зі своїм батьком Барт є одним з найвідоміших персонажів у цьому серіалі.

Вік Барта — 10 років, а в одній із серій на питання Гомера він відповідає, що його день народження — 23 лютого.

Найбільш опуклими рисами характеру Барта є неслухняність, бешкетництво, бунтарство, неповага до авторитетів, дотепність. Протягом перших двох сезонів Барт виступав головним героєм серіалу; пізніше фокус уваги більше зосередився на Гомері. Втім, Барт залишається одним із найбільш головних персонажів в історії телевізійної мультиплікації США.

Особистість[ред. | ред. код]

Барт є представником психологічного типу людини, яка не реалізує своїх здібностей (англ. underachiever). Неслухняність і нехтування правилами — його типові моделі поведінки. Його пустощі та хуліганські витівки часто є складними і продуманими, а дії та мовлення часто характеризують його як хлопчика з гострим і гнучким розумом. Події серій «Канікули нарізно» і «Братиків маленький помічник» розкривають, що Барт страждає на синдром дефіциту уваги. В серії «Джазмени і кицьки» з'ясовується неабияка музична обдарованість Барта — він стає чудовим барабанщиком. З іншого боку, Барт нерідко виявляє нездатність розуміти прості речі такі як значення слова «іронія», поняття екватор і те, що наліпка фірми-виробника на глобусі не є назвою однієї з країн. У манері поведінки Барта є багато спільного з Гомером (зокрема, сам батько називає його «маленькою зухвалою версією себе самого»).

Незважаючи на загалом погану й егоїстичну вдачу, Бартові нерідко властиві прояви справжніх чеснот. Він неодноразово допомагає влаштувати особисте життя директора школи Скіннера і своєї вчительки місс Крабапель (хоча й завжди тероризує директора через його бюрократичний характер, з Едною в нього набагато тепліші відносини, через схожість характерів, що неодноразово було помітно у деяких епізодах), дружить із аутсайдером Мілгаусом. У серії «Маленький Віґґі» Барт навіть жертвує власною популярністю, захищаючи Ральфа Віґґама.

Неслухняність Барта і батьківська недбалість Гомера є причиною досить безладних стосунків між ними. Барт часто звертається до Гомера по-імені (замість «батьку», «тату»), тоді як сам Гомер часто називає його «хлопець». Коли з'ясовується, що Барт вчинив щось погане чи безглузде, Гомер хапає його за горло з криком «Ах ти ж… !», дає йому потиличника чи грізно вигукує «БАРТЕ!». У повнометражному фільмі погіршення стосунків між Гомером і Бартом сягає критичної межі, що виливається у бартову репліку: «Краще б моїм батьком був не ти, а Фландерс!» Утім, незважаючи ні на що, між ним і Гомером направду існує почуття щирої батьківсько-синівської любові. Зі свого боку Мардж, яка називає Барта «своїм особливим хлопчиком», виявляє до нього більше уваги, розуміння і дбайливості, хоч і не залишає непоміченими його витівки.

Бартові стосунки з Лісою здебільшого мають характер суперництва. Він часто ображає її під впливом ревнощів, інколи вони навіть фізично б'ються. Проте Барт завжди розуміє і вибачається, якщо заходить надто далеко, визнає, що Ліса перевершує його в розумовому відношенні, нерідко звертається по її поради, здатний захистити її від інших.

Коло інтересів Барта включає телешоу клоуна Красті, катання на скейтборді, читання коміксів, відеоігри та жарти й розіграші (наприклад, хуліганські телефонні дзвінки у таверну Мо). У серії «Генерал Барт» він називає своїми улюбленими фільмами «Щелепи» та «Зоряні війни». Його найкращий друг — Мілгаус ван Гутен. Барт має надзвичайні здібності до вивчення мов: він оволодів французькою під час проживання у Франції за програмою обміну (в серії «Млинці гніву»), іспанською за кілька годин, готуючись до подорожі у Бразилію (і намагався забути її, дізнавшись що основною мовою спілкування у Бразилії є португальська), японською також за кілька годин, перебуваючи з батьком у в'язниці в Японії; у серії «Зірка Бернс» Барт виявляє знання китайської та латини. Такі феноменальні лінгвістичні здібності Барта є, ймовірно, успадкованими від батька, який також легко засвоює мови. Барт вміє водити автомобіль і навіть має водійські права (був нагороджений ними за порятунок Спринґфілда від пожежі).

Автор книги «Планета Сімпсонів» Кріс Тернер називає Барта нігілістом. Бунтівні риси характеру і неповага до авторитетів, на його думку, поєднує його з такими «іконічними» персонажами американської культури як Том Сойєр і Гекльберрі Фінн.

Створення персонажу[ред. | ред. код]

Типажі родини Сімпсонів були створені Метом Ґрейнінґом на основі своєї власної родини, причому прототипом Барта виступив він сам. Обране замість його власного (яке зробило би алюзію надто прозорою), ім'я «Барт» є анаграмою англійського слова «brat» («непослух», «надокучливий, нечемний хлопчисько»). За словами Ґрейнінґа, Барт замислювався як доведений до крайнощі типаж непослуха і маленького хулігана, що увібрав би все найгірші риси Тома Сойєра і Гекльберрі Фінна. «Натхненням» для створення образу Барта став старший брат Ґрейнінґа Марк.

Акторка Ненсі Картрайт спершу планувалася на роль Ліси. Після того, як вона не прошла прослуховування, Ґрейнінґ вирішив дати їй прочитати на пробу кілька рядків Барта, і вона негайно отримала цю роль. Крилатий вислів Барта «Поцілуй мене в шорти!» (в оригіналі «З'їж мої шорти!») народився спонтанно. Картрайт зімпровізувала його, пригадавши певний випадок, що стався з нею в коледжі.

Тексти, які Барт пише на дошці[ред. | ред. код]

Більшість серій мультсеріалу починається з традиційної інтродукції. Одним з елементом якої є текст, який Барт пише на класній дошці (англ. Chalkboard gag).

Нижче наведено список текстів, які Барт пише на дошці на початку серій[1].

Культурний вплив[ред. | ред. код]

У 1998 році часопис «Тайм» присудив Бартові Сімпсону 46-е місце у списку 100 найвпливовіших осіб XX століття, в якому він виявився єдиним вигаданим персонажем. Вісім років раніше Барт з'являвся на обкладинці часопису.

Деякі з «фірмових» фраз Барта («¡Ay, caramba!», «Не заводь корови, чувак!», «Вкуси мене за шорти!») стали популярними гаслами, що друкуються на футболках.

Протягом перших сезонів серіалу часта безкарність бунтівної поведінки Барта дала привід певним консервативно налаштованим батьками розцінити його як поганий приклад для наслідування дітьми. В одній зі своїх промов тодішній президент США Джордж Г. В. Буш використав Сімпсонів як антитезу: «Американська родина має бути… менше схожою на Сімпсонів». Носіння предметів одягу з зображенням і гаслами Барта було заборонене в деяких школах США.

Серед усіх персонажів «Сімпсонів» Барт найчастіше зображений на футболках, сувенірах і в мистецтві графіті. Персонаж неодноразово з'являвся в рекламі.

Персонаж в україномовній версії серіалу[ред. | ред. код]

  • Барт регулярно наспівує (мугикаючи) мелодію приспіву «Пісні про зайців» («А нам всё равно!») з відомої радянської кінокомедії «Діамантова рука».

Примітки[ред. | ред. код]

  1. List of chalkboard gags. Simpsons Wiki (en). Процитовано 2018-06-27.