Лехі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Серія марок, випущена до «Виставки повстання» в грудні 1958-го року, з портретами членів організацій НІЛІ, ЕЦЕЛЬ і ЛЕХІ, страчених турецькими і британськими властями. Внизу зліва — емблема ЛЕХІ: рука на підставі з кам'яної стіни з гаслом «Якщо я забуду тебе, Єрусалим, хай відсохне моя права рука» і написом «Бійці за свободу Ізраїлю».

Ле́хі (івр. לח"י‎), скорочення від Лохамей Херут Ісраель, «Борці за незалежність Ізраїлю» (לוחמי חרות ישראל) — єврейська бойова, підпільна організація, яка діяла проти британського мандату в Палестині з 1940, також здійснювала вбивства після створення держави Ізраїль в 1948 році. Ця організація була заснована вихідцями з організації Ірґун, які не погодилися з політикою припинення боротьби проти Великобританії на час Другої світової війни. Першим керівником Лехі був Авраам Штерн. Після вбивства Штерна 12 лютого 1942 року керівниками Лехі стали Іцхак Шамір, Ісраель Ельдад і Натан Ялін-мор.

Бойовики «Лехі», зокрема, здійснили замахи на верховного комісара Палестини Мак-Майкла, вбили британського міністра у справах Близького Сходу лорда Мойна і представника ООН з врегулювання арабо-ізраїльського конфлікту лорда Фольке Бернадота. У 1944 Лехі серйозно зважувала можливість замаху на прем'єра Великобританії Вінстона Черчилля.[1] Члени Лохамей херут Ісраель здійснювали збройні напади і акти саботажу проти військових і урядових британських об'єктів і проти британських вояків і поліцейських, надсилали поштою бомби британським державним діячам. Підпільна радіостанція Лехі вела пропагандистські передачі, члени організації поширювали агітаційні плакати і листівки, а також періодичні видання «Га-хазіт» (החזית,«Фронт») і «Га-ма'ас» (המעשׂ,«Дія»).

Угруповання Лехі в 1948 році влилося в Армію оборони Ізраїлю. Керівник організації Н. Ялін-Мор пройшов до першого складу Кнесету. Іцхак Шамір в 1970-80 зробив політичну кар'єру і в 1983-84 та 1986-92 був прем'єр міністром Ізраїлю.

Див. також[ред.ред. код]

Виноски[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]