Поалей-Ціон

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Поалéй-Ціóн (פּוֹעֲלֵי צִיּוֹן, Поалей Сіон, Робітники Сіону) — єврейська соціал-демократична робітнича партія, поміркована єврейська організація соціалістичного спрямування (19061928).

Перші осередки Поалей-Ціон виникли на початку 20 ст. в Україні (Катеринослав, Одеса, Полтава), Білорусі (Вітебськ) і Литві (Вільно, тепер Вільнюс). З часом поширив свою діяльність на Австро-Угорщину, Велику Британію, США, Палестину, Аргентину. В роки українських національно-визвольних змагань 1917-21 Поалей-Ціон поставився нейтрально до намагань українців збудувати свою державу. Встановив тісні зв'язки з УПСР, підтримував контакти з Українською Центральною Радою. Деякі члени Поалей-Ціон, зокрема С. Гольдельман, активно підтримували український національний рух і сприяли розбудові української державності. Після більшовицького жовтневого перевороту 1917 Поалей-Ціон розколовся на дві фракції. 27 липня 1919 опубліковано розпорядження ВУЦВК вважати партію Поалей-Ціон, комуністична фракція якої підтримує радянську владу, такою, що стоїть на платформі радянської влади.

26 серпня 1919 року в місті Кам'янець-Подільський відбулася конференція партії Поалей-Ціон, яка схвалила діяльність уряду УНР, особливо у справі боротьби з погромами.

У СРСР діяльність організації була заборонена в 1928.

Видатні діячі руху[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Інститут історії України [1]