Лунтик

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Лунтик та його друзі
рос. Лунтик и его друзья
Luntik-ta-iogo-druzi-logo.jpg
Українська версія логотипу
Тип мультсеріалу 2D (до 130 серії)
3D (з 131 серії)
Жанр Комедія
Пригоди
Сімейний
Дитячий
Навчальний
Режисер Дарина Шмітд (2006-2011)
Олена Галдобина (з 2012)
Тетяна Горбушина
Олексій Пічугін
Катерина Салабай
Олександр Мальгін
Людмила Клінова
Олександра Ковтун
Продюсер Олександр Боярський
Сергій Сельянов
Антон Златопольский
Ольга Жебчук-Тараріна (виконавчий)
Автор ідеї Марина Комаркевіч (1-2 сезони)
Дарина Шмідт (умовно в перших серіях)
Тетяна Клейн (з 2 по 6 сезони)
Ірина Федорова (5-6 сезони)
Віта Ткачова (7 сезон; в серіях 2012 року)
Катерина Максименко (з 6 сезону; в серіях 2013 року)
Марина Макарова (з 8 сезону)
Автор сценарію Дарина Шмідт (1-7 сезони)
Сарра Ансон (до 5 сезону)
Олена Галдобина (з 2 сезону)
Ролі озвучували Катерина Гороховська
Олена Шульман
Юлія Рудіна
Олег Куликович
Анатолій Петров
Олена Соловйова
Наталія Данилова
Костянтин Бронзит
Михайло Черняк
Світлана Письмиченко (1 сезон)
Ольга Семенова (1 сезон)
Композитор см. в статті
Аніматори см. в статті
Студія Млин
Країна Росія Росія
Телеканал Росія Карусель (з 2008)
Росія Росія-1 (2006—2014)
Росія Росія-К (2014)
Росія Мульт (з 2014)
Україна ТЕТ (з 2011 по 2016)
Україна Новий канал (з 2017)
Тривалість 5:05 хв.
Кількість сезонів 8
Кількість серій 492
Прем'єра 1 вересня 2006 року
Дубляж Студія «Tretyakoff Production» (1—7 сезони)
Студія «Так Треба Продакшн» (1, 7 сезони)

Лунтик та його друзі — російський навчальний анімаційний серіал для дітей дошкільного віку.

Це історія доброї істоти - Лунтика, який народився на Місяці і впав з нього на Землю. Дія відбувається на галявині біля ставка.

Персонажі[ред. | ред. код]

Лунтик[ред. | ред. код]

Незвичайний малюк, який потрапив з Місяця на Землю. Жителі галявини дуже полюбили Лунтика за його добру вдачу, гостинність, чуйність і прагнення прийти на допомогу тому, хто її потребує. Лунтик поки ще не знає безліч простих речей і не розуміє, як влаштований навколишній світ, але він дуже швидко вчиться, йому подобається цей світ і він хоче зробити його ще кращим і добрішим. Він оселився у баби Капи і діда Шера. Лунтик зовсім не вміє битися, хитрувати, хвалитися, величатися, скупитися. Простодушний, через що іноді і потрапляє в незручні ситуації, але, зрозумівши за допомогою друзів, в чому помилка, обов'язково намагається загладити її по-хорошому, щоб нікого не образити і нікому не заподіяти зла. Лунтик дуже ввічливий, завжди прислухається до думки оточуючих і не лінується обдумати почуте. Симпатизує метелику Еліні. З першої серії відомо, що Лунтик вилупився з яйця. Сам Лунтик покритий бузкової шерстю. Дві руки і дві ноги. Вуха подвійні. Ззаду невеликий хвостик. Лунтик може дихати під водою, тому він часто навідується в гості до мешканців ставка. У нього є улюблена іграшка Луня. Вона з'являється в двох серіях - 431 «Бабай» і 439 серії «Країна іграшок». Лунтик присутній у всіх серіях, крім 325 серії «Вихователі», 394 серії «Красива Клава», 408 серії «Компанія для Клави», 414 серії «Морскі жителі», 455 серії «Смугастий і сріблястий» та в 490 серії «Хочемо бути рибками»

Кузя[ред. | ред. код]

Коник, кращий друг Лунтика. Кузя часто приймає рішення, що призводять до неприємних наслідків. Любить нові ігри і пригоди. Іноді буває хвалькуватий і мудрує. Часто робить погані речі і зізнається в них далеко не відразу, а мовчить і робить вигляд, що не пов'язаний з тим, що трапилося. Буває, що веде себе не краще, ніж Вупсень і Пупсень. Наприклад, в 193 серії «Ласун» він об'ївся цукерками до такої міри, що у нього заболів зуб. Кузя дуже допитливий і з легкістю ділиться своїми знаннями з Лунтиком. З дитинства любить танцювати Лісову польку. Перша поява у 2 серії «Сон». У нього є брат Пузя (396 серія «Бешкетники»), з яким вони схожі, як дві краплі води, бабусі Музя і Сьюзя (464 серія «Бабусі»).

Міла[ред. | ред. код]

Подруга Лунтика. Мила, ввічлива, добра, але дуже часто примхлива, плаксива і дуже образлива дівчинка - сонечко. Знає безліч цікавих ігор, володіє навичками малювання, дуже любить робити замки і пасочки з піску, грати в «лікаря». Часто всіх повчає, користуючись знанням різноманітних правил. Особливо добре ставиться з симпатією до Бджоленяти. Перша поява в 12 серії «Міла».

Бджоленя[ред. | ред. код]

Швидкий, маленький, розумний, грунтовний хлопчик-бджола, вічно зайнятий друг Лунтика. Ходить в бджолину школу. Він кращий учень в класі. Чуйний, не кине друга в біді. Особливо добре відноситься до Міли, і навіть виявляє симпатію до неї. З повагою ставиться до старших. Раніше боявся темряви, але в 216 серії «Страх темряви» Лунтик і Кузя йому допомогли, і з тих пір Бджоленя її вже не боїться. Перша поява в 3 серії «Будиночок».

Вупсень i Пупсень[ред. | ред. код]

Два нерозлучних брата - гусені. У Вупсеня на одязі намальована слива, і він носить бандану, а у Пупсеня - вишня, і він носить бейсболку повернену назад. За віком скоріше, підлітки. Називають Лунтика і його друзів «малечею». З усіх дітей вони найсильніші (крім самого Лунтика). Вупсень старший за Пупсеня. Невиховані, пакостливі, постійно через це знаходять собі неприємності. Люблять подражнити метеликів. Але, разом з тим вони відхідливі, їм не чужі всі дитячі прагнення і радості, по-своєму талановиті: вміють добре танцювати, робити ікебану. Люблять жувати траву і їсти ягоди. У них є троюрідні брати Тяпсень і Ляпсень (466 серія «Вони справжні»). Також гусені відрізняються за характером: Вупсень - заводила, який вигадує все витівки і втягує в них брата, Пупсень ж досить миролюбний, але легко піддається впливу Вупсеня. У Вупсеня є таємне захоплення - танці в стилі фламенко, про який він нікому не розповідав. Перша поява у 2 серії «Сон». За сюжетом Вупсень і Пупсень мріють стати метеликами, проте багатьох хвилює питання: чому мультфільм виходить вже 11 років, а вони так і не перетворилися з гусенів в метеликів? У серії 109 пояснюється, що брати прогулювали заняття в «Академії метеликів», а робити все, як сказано в підручнику, їм ліньки і навіть допомогу Лунтика не принесла плодів - Вупсень і Пупсень зголодніли і вилізли з кокона.

Бабця Капа[ред. | ред. код]

Добра бджола. Бабуся Лунтика. Любить готувати і пригощати, пече смачні пироги і, плюшки, варить варення, дуже гостинна і щедра. З легкістю справляється з усіма справами по домі. Нескінченно добра, мудра і турботлива, іноді проявляє строгість, але завжди дуже терпимо ставиться до капризів і витівок дітей. Має кількох сестер, які живуть далеко і не показані в мультфільмі (але часто літає до них в гості). Перша поява в 6 серії «Онук».

Генерал Шер[ред. | ред. код]

Грізний трутень, що вийшов у відставку в генеральському чині. Мундир за часом відповідає за мундирів XIX століття. Дідусь Лунтика. Чоловік бабці Капи, яка кличе його Шершуня. Сам же він називає її Капуня. Стежить за порядком в лісі через підзорну трубу. Добрий, благородний і сміливий дідусь, але часом смішний і незграбний, буває боягуз. Дуже любить поїсти. У перших серіях Шер безпорадний у веденні домашнього господарства, але в пізніх серіях виявляється непоганим трудовиком і майстром. Як і Бабця Капа, з'являється в 6 серії «Онук».

Павук Шнюк[ред. | ред. код]

Тихий і скромний павук. Захоплюється мистецтвом - живописом, музикою, поезією, скульптурою. Мультиінструменталіст. Коли потрібно, він завжди прийде на допомогу і дасть корисну пораду. У Шнюка є бабуся, якій він регулярно пише листи. Любить спокій і тишу, тому на його дверях написано «Тут нікого немає!». Перша поява в 3 серії «Будиночок» (частково) в 7 серії «Добра справа» (офіційно).

Корній Корнійович[ред. | ред. код]

Дощовий черв'як, місцевий шахтар, винахідник і навіть в деяких випадках лікар. Великий знавець і майстер на всі руки, за що користується загальною повагою. Може вирішити будь-який спір. У змаганнях та конкурсах завжди є суддею. Живе в норі, яка має безліч тунелів і ходів. Знає безліч наукових речей (затемнення Сонця, звідки береться роса) і завжди розповідає про них Лунтику і іншим дітям. Носить окуляри-пенсне і будівельну каску. Перша поява в 4 серії «Як стати другом».

Метелики[ред. | ред. код]

Три кольорові подружки - метелики. Вони галасливі, метушливі, веселі, безтурботні, люблять вбиратися пурхающі створіння. Цікаві, легко піддаються паніці. Мають двох друзів - Мілу і Еліну. Люблять розглядати модні журнали, але іноді і пограти з дітьми. Самі іноді поводяться не краще інших. Хвалькуваті, вредні. Перша поява в 4 серії «Як стати другом». У серії «Вредина» жовтого метелика називають Маргарита або Марго. До цього ім'я було тільки в бузкового метелика - Еліни.

Еліна[ред. | ред. код]

Бузковий метелик, яку взаємно любить Лунтик. У першій її появі видно, що не дуже любить спілкуватися з іншими метеликами-модницями, але в наступних появах проводить з ними багато часу і так само, як і вони, читає журнали і приміряє прикраси. Займається балетом і навіть навчила Лунтика і інших хлопців цьому танцю. Перша поява в 4 серії «Як стати другом». Спочатку не проявляла до Лунтик уваги, проте в серії "Незнайомець" вони подружилися.

П'явка[ред. | ред. код]

Дратівлива, вічно всім незадоволена п'явка. Вкрай рідко буває доброю і привітною. Не любить, коли Лунтик і інші сухопутні жителі знаходяться в ставку. Перша поява в 1 серії «Місячний гість».

Жаба Клава[ред. | ред. код]

Ненажерлива жаба з невеликими відхиленнями в розвитку. Їсть все, що рухається, що не рухається - приводить в рух і теж їсть. Через свій великий розмір буває дуже незграбною, тому її всі побоюються. Має трьох друзів - Лунтика, Вупсеня і Пупсеня. Клава носить помаранчевий бантик і дуже дорожить ним. У 250 серії «Гарні манери» дізналася правила поведінки за столом і після цієї серії її стали запрошувати на всі свята. Перша поява у 2 серії «Сон».

Вчителька[ред. | ред. код]

Наставниця в бджолиній школі і за сумісництвом дитяча медсестра. Сувора і відповідальна бджола середнього віку. Дуже короткозора і змушена носити окуляри. Перша поява в 3 серії «Будиночок».

Тітка Мотя[ред. | ред. код]

Некваплива інтелігентна черепаха, близька подруга Пічкура Івановича. Любить свята і вміє проводити бали. Живе під водою у великому будинку (перший будинок, в який потрапив Лунтик). У 365 серії «Міст» будинок тітки Моті стоїть на малому острівці і на ньому є невелика рослинність. Також має літній будиночок (134 серія «Бал тітки Моті»). Краще за всіх робить намиста. Перша поява в 1 серії «Місячний гість».

Список серій[ред. | ред. код]

Номер Українська
назва
Оригінальна
назва
Короткий опис Автор сценарію Режисер серії Ведучий аніматор
1 Місячний гість Лунный гость Народившись на Місяці, Лунтик відразу ж падає на Землю і потрапляє в ставок. Його поява порушує спокійне життя мешканців ставка. Доброзичливий Лунтик намагається розібратися, що ж усіх так налякало, але від цього метушня тільки посилюється. Сарра Ансон Дарина Шмідт Галина Воропай
2 Сон Сон Коник Кузя, розглядаючи в підзорну трубу Місяць, випадково виявляє Лунтика. Виявляється, що Кузя шукає сни, які приходять з Місяця. Сарра Ансон Дарина Шмідт Галина Воропай
3 Будиночок Домик Лунтик знайомиться з Бджоленям, який збирає на квітці нектар. З'ясовується, що у Лунтика немає будинку. Друзі відправляються на його пошуки. Але, не знайшовши нічого підходящого, вони вирішують самі побудувати курінь. Сарра Ансон Дарина Шмідт Галина Воропай
4 Як стати другом Как стать другом Гусені Вупсень і Пупсень вчать Лунтика «дружити». Але черв'як Корній Корнійович сказав, що перш ніж щось зробити, треба обдумати все гарненько, а гусеням взагалі довіряти не можна. А Кузя все-таки знає, що для того щоб дружити, досить сказати: «добридень, друже». Сарра Ансон Дарина Шмідт Галина Воропай
5 Ім'я Имя Виявилося, що у Лунтика немає імені. Він відправляється в ставок на пошуки яйця, з якого вилупився. Але Пічкур Іванович пояснює йому, що ім'я - це не річ, а то, як тебе називають. Тоді Лунтик просить Кузю і Бджоленя допомогти підібрати йому ім'я. Сарра Ансон Дарина Шмідт Людмила Стеблянко
6 Онук Внук Генерал Шер оглядає околиці лісу в підзорну трубу і наминає бублика. Бабця Капа приносить пиріг і каже, що їй снився сон, ніби у них буде гість. Потім Шер зауважує Лунтика і за указом дружини несе йому бублик. При зустрічі обидва один одного лякаються. Але потім зустрічаються на вербі і знайомляться по-людськи. Так у диких бджіл з'являється онук. Сарра Ансон Дарина Шмідт Галина Воропай
7 Добра справа Доброе дело Лунтик хотів принести бабці Капі нектар і ненавмисно розірвав павутину павука Шнюка. Але потім він вибачився і все виправив. А Дядько Шнюк пригостив Лунтика пирогом, який йому передала бабця Капа. Адже сумно їсти навіть найсмачніший пиріг наодинці. Сарра Ансон Дарина Шмідт Галина Воропай
8 П'явка Пиявка Риби в ставку злякалися грози. Вони попливли, зачепивши і зірвавши листочок з п'явкою. Вона потрапила на раковину раку Чикібряка, якому потрібно було міняти раковину. Він вийшов на берег, надів нову раковину, а стару викинув разом з п'явкою в калюжу неподалік від куреня Лунтика. П'явка виявилася в пастці. І з настанням ранку Лунтику довелося цілий день виконувати її забаганки. Сарра Ансон Дарина Шмідт Галина Воропай
9 Кульбаба Одуванчик Лунтик дізнається про кульбабки. Наступного ранку Кузя показує Лунтику поле, на якому виросли нові кульбаби. Але виявилося, що Корній Корнійович хотів побудувати тут дитячий земляний майданчик. Лунтик вирішив попросити допомоги у гусенів, сказавши, що знає, де росте смачна і свіжа трава. А після цього бабця Капа приготувала з цих кульбаб варення і запросила Лунтика і Кузю на вечірнє чаювання. Сарра Ансон Дарина Шмідт Галина Воропай
10 Світлячки Светлячки Лунтик зустрічає світлячків Тіма і Діну вночі в дощову погоду. Вони допомагають Лунтику дійти до будинку, а йому незрозуміло, чому ніщо і ніхто, крім них, яскравіше не світиться. Сарра Ансон Дарина Шмідт Галина Воропай
11 Скринька Шкатулка Дядько Шнюк втратив скриньку. Лунтик відправляється її шукати. Гусені і метелики теж хочуть отримати скриньку, адже там секрет, як сказав сам Шнюк. В результаті останнім, знайшовши скриньку, показує Лунтику, що там - музика. А ось гусеням чомусь секрет не сподобався. Напевно, вони ще не навчилися слухати музику. Сарра Ансон Дарина Шмідт Людмила Стеблянко
12 Міла Мила Лунтик зустрів сонечко Мілу і ненавмисно кілька разів зламав її пасочки. Міла образилася на Лунтика і прогнала його. Але коли він пішов, гусениці теж почали ламати пасочки, але вже навмисне. Лунтик повернувся і, побачивши це, вирішив їх провчити. Сарра Ансон Дарина Шмідт Галина Воропай

Кількість серій в сезонах, виробничий і трансляційний процес[ред. | ред. код]

№ сезона Кількість серій в сезоні Рік виходу на DVD Дистриб'ютор Художники-постановщики
1 80 серій (1-80) 20062007 Союз Відео Марина Комаркевич
Дарина Шмідт
2 50 серій (81-130) 2007 Союз Відео Марина Комаркевич
Тетяна Клейн
3 60 серій (131—190) 2008 Союз Відео Тетяна Клейн
4 65 серій (191—255) 20082009 Союз Відео Тетяна Клейн
5 66 серій (256—321) 20092010 Союз Відео Тетяна Клейн
Ірина Фьодорова
6 68 серій (322—389) 20102011 Союз Відео Тетяна Клейн
Ірина Фьодорова
Катерина Максименко
7 50 серій (390—439) 20122013 Лізард Катерина Максименко
Віта Ткачьова
8 53 серій (440—492) 20152018 Лізард Марина Макарова
Катерина Максименко

Перший сезон мультсеріалу створювався з кінця 2005 по осінь 2006 року. Технологія створення - 2D-комп'ютерна анімація. Перший сезон транслювався з 1 вересня 2006 року до 26 січня 2007 року. Кількість серій - 80.

Студія «Млин» продовжила роботу над мультсеріалом і починаючи з кінця 2006 року по літо 2007 року проводився другий сезон мультсеріалу і трансляція розпочалася 4 червня 2007, а закінчилася 26 жовтня 2007 року Технологія виробництва та ж (2D-комп'ютерна анімація). Кількість серій - 50.

Третій сезон почав виробництво в кінці 2007 року. Технологія виробництва змінилася з 2D на 3D-анімацію. Транслювався з 14 квітня 2008 по 23 грудня 2008 року. Основна частина серій була знята в 2008 році. Кількість серій - 60.

Четвертий сезон знімався в 2008-2009 роках. В даний момент цей сезон найбільший в 3D виробництві мультсеріалу за кількістю серій - 69. Транслювався 4 сезон з 28 грудня 2008 по 3 липня 2009 року, з урахуванням бонус-серій.

Трансляція[ред. | ред. код]

  • У Росії - з 01.09.2006 по 15.05.2014 на телеканалі «Росія-1», по буднях у телепередачі «На добраніч, малята!», у 20:50, з 16 по 19 червня 2014 на телеканалі «Росія-К».
  • Також з 24.03.2008 на телеканалі «ТелеНяня» (з 27.12.2010 — «Карусель») по деяких буднях з 9:50 по 10:55, з понеділка по п'ятницю у 19:40. З травня по липень 2013 — кожний день ввечері. У червні 2014 — вечером, по неділях.
  • На Україні - з 2011 по 2016 рік в ранковій програмі «Мультик з Лунтіком» на телеканалі «ТЕТ», кожен день у вихідні з 9:00, з 8:00 ранку разом з іншими мультсеріалами каналу. З 2017 року по теперішній час транслюється на «Новому каналі» з українським дубляжем.
  • З 2014 року мультсеріал остаточно виходить за межі СНД, хоча раніше, в 2012 році мультсеріал вийшов за межі Росії під назвою «Moonzy». З осені мультсеріал транслюється в Фінляндії, Польщі, Угорщини, Сербії та Таїланді.
  • З червня 2014 року повторюється на каналі «Мульт».
  • У Білорусі - з 2017, показують в блоці «Ранок гарного настрою»: з вівторка по четвер на телеканалі СТВ.

Нагороди і премії[ред. | ред. код]

  • 28 лютого 2015 року прем'єр-міністр Росії Дмитро Медведєв вручив премії Уряду в галузі культури за 2014 рік. Серед нагороджених: продюсер Олександр Боярський, режисери Дарина Шмідт і Олена Галдобіна, автор літературної концепції Анна Саранцева - за створення анімаційного серіалу для дітей «Лунтик та його друзі».

Продукція[ред. | ред. код]

Під торговою маркою «Лунтик» випускаються різноманітні товари: іграшки, друкована продукція, одяг, продукти харчування, комп'ютерні та мобільні ігри. Студія «Млин» продає ліцензії на виробництво товарів під брендом «Лунтик». Перші ліцензіати у «Лунтика» з'явилися в 2006 році, ними стали видавництво «Егмонт-Росія» і постачальник іграшок «Сімбат Тойз». У 2015 році продукцію під брендом «Лунтик» випускало 60 компаній-ліцензіатів. За словами співвласника студії «Млин» Сергія Сельянова, доходи від продажу контенту і товарного ліцензування у «Лунтика» складають приблизно рівні частки.

Примітки[ред. | ред. код]

1. Оксана Нараленкова. На новому телеканалі "Мульт" показують тільки вітчизняні мультфільми
Російська газета (5 червня 2014 року).
Перевірено 30 травня 2016.

2. Творці «Лунтика»

3. Програма знову виходить на телеканалі Культура.

4. Премії Уряду Росії. 28.02.2015

5. Анна Дерябіна. Мультяшки на мільярд // РБК: журнал. - 2015. - № 9. - С. 84. - ISBN 9785457874909.

Посилання[ред. | ред. код]