Луїза Невельсон

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Луї́за Не́вельсон (англ. Louise Berliawsky Nevelson; 23 вересня 1899, Переяслав Полтавська губернія, нині Переяслав-Хмельницький Київської області — 17 квітня 1988, США) — американська скульпторка українського походження.

Біографія[ред. | ред. код]

Народжена як Лія Берлявська. В шестирічному віці була вивезена до США. У 1902 році її батько поїхав в Сполучених Штатів, а в 1905 році перевіз туди сім'ю. Спочатку вони оселилися у місті Рокленд штату Мен.

У 1920 родина оселилася в Нью-Йорку. Лія навчалася в мистецьких школах Нью-Йорку, зокрема в школі Хаїма Гросса. Після навчання Невельсон виїздила до Європи удосконалювати свою майстерність. Учениця мексиканського митця Дієго Рівери.

Власний творчий стиль склався в кінці 1930-х років. На мисткиню мали впливи африканське та північно-індіанське мистецтво. Також Л. Невельсон цікавилася модерними течіями дадаїзмом та сюрреалізмом.

На початку 1940-х років скульптури мисткині експонувалися в престижних галереях Нью-Йорку (роботи з дерева).

Успіх прийшов до скульпторки після 1958 року, коли її роботи були виставлені в Музеї сучасного мистецтва та Музеї американського мистецтва. Скульптури Л. Невельсон бачили глядачі Лондона, Парижа, Брюсселя, Стокгольма, Токіо, Турина, Цюриха.

Вона стала першим скульптором, на честь якого у Нью Йорку на Манхеттені назвали площу — площа Луїзи Невельсон (англ. Louise Nevelson Plaza).

Література[ред. | ред. код]