Поверх спадщини

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Загальний вигляд «Званої вечері». Плитки укладені в середині трикутника

«Поверх спадщини» (англ. Heritage Floor) — масштабна феміністська мистецька композиція Джуді Чикаго, що є єдиним об'єктом з інсталяцією «Звана вечеря[en]», присвячена досягненням і труднощам жіночої праці. Являє собою підлогу під «Званою вечерею» з 2300 відлитих вручну плиток з іменами 998 реальних і міфологічних жінок, що вагомо вплинули на історію людства та вчинками чи прикладом покращили життя інших жінок. Кожне з імен контекстуалізує одну з 39 жінок «Званої вечері» та її добу. Групи імен розбиті на три «крила» за сторонами столу, на котрих розміщено прибори. «Поверх» вручну створювався два роки.

За словами Чикаго, Поверх спадщини покликаний передати, «скільки жінок боролися за визнання або змогу озвучити свої ідеї — іноді перед обличчям величезних перешкод — лише (як жінки за столом) для того, щоб їхні важко зароблені досягнення були маргіналізовані або стерті»[1].

Структура[ред. | ред. код]

Імена Поверху спадщини корелюють з 39-ма жінками «Званої вечері» за спільністю досвіду вшанованих жінок, їх історичним внеском, часовим періодом та/або географією[1].

Звана вечеря[ред. | ред. код]

Інсталяція «Звана вечеря» являє собою трикутний бенкетний стіл на 39 осіб, кожен столовий набір на якому виконаний у стилістиці вульва-арту і символізує визначну жінку західної цивілізації. Кожна зі сторін трикутника має довжину 14,63 метра[2]. Первинно ідея була скромнішою та називалась «25 жінок, яких з'їли живцем» («Twenty-Five Women Who Were Eaten Alive»). Тоді Чикаго бажала використати свій інтерес до роботи з порцеляною й виробництва метеликів-квіток-вагін[3]. Невдовзі ідея розширилась до 39 імен по три групи з 13 осіб. Трикутна форма має значення як древній символ жіночого начала та як рівносторонній трикутник, що символізує рівність. 13 — число присутніх на Тайній Вечері, важливе для Чикаго, оскільки серед них були виключно чоловіки[3].

Поверх спадщини[ред. | ред. код]

«Поверх спадщини» розташований під «Званою вечерею»: на позір непомітний, але теж вкрай трудоємкий проєкт. Він складається з 2300 плиток, що структурно й метафорично підтримують стіл (тут гра слів: floor, крім поверху, це й підлога, нижній рівень, дно, ґрунт). Кожна плитка відлита вручну й відшліфована у China Boutique. Імена, накреслені на плитках, відбирались спеціальною комісією з двадцятьох осіб на чолі з Діаною Гелон та Енн Ізольдою. З трьох тисяч імен були відібрані 999 відповідно до таких критеріїв:

 • чи зробила жінка вагомий внесок до суспільства;
 • чи намагалась вона покращити умови для інших жінок;
 • чи ілюструє її життя або робота важливий аспект жіночої історії;
 • або ж вони є зразком для наслідування більш рівноправного суспільства[4].

Нижче наведено список усіх 998 імен історичних та міфічних видатних жінок, згаданих на плитках «Поверху спадщини» (а також ім'я одного чоловіка, включеного до «Поверху» помилково), їх зображення, роки життя та короткі відомості про внесок.

Крило I: від доісторичних часів до Римської імперії[ред. | ред. код]

Всього у Крилі I 228 імен, що охоплюють переважно дохристиянських богинь, міфічні та міфологічні образи й жіночі сутності, яким поклонялися та віддавали шану протягом найдавніших історичних часів.

1. Первинна богиня — 15 імен[ред. | ред. код]

Найдавніші космогонічні богині-матері чи уособлення матері-землі, які створили (одноосібно чи у співпраці) основні категорії світопорядку, Всесвіт, інших божеств, життя на Землі, перших людей.

Ім'я Портрет Написання Нар. Місце Діяльність
Айиисит Ajysyt Міфологія Сибір, Якутія Сибірська богиня — покровителька народження[5][6].
Аруру Aruru Міфологія Вавилон Богиня-мати, що створила з глини першу людину, героя Енкіду (Епос про Гільгамеша), та людей загалом, що визначала їхні долі.[7] Асоціюється з шумерською богинею Нінхурсаг.
Нінхурсаг Ninhursaga Міфологія Шумер Найдавніша богиня землі (Кі, покровителька родючості і врожаю, що передувала всьому) і богиня-мати («пані, що дала життя» (Нінту): прародителька неба, світу, богів, живого, людини), «володарка лісистої гори», «висока пані» (Нінмах). «Мати царів», від якої велись родоводи правителів. Попередниця Інанни, прообраз багатьох богинь.
Атіра[en] Atira Міфологія Пауні Богиня Землі («наша мати», «Мати») у міфології індіанців Пауні. Одружена з богом неба, матеріальним втіленням Атіри вважали кукурудзу (що означала життя), прикрашанням якої вшановували богиню на церемоніях. Донька Атіри Uti Hiata навчила народ пауні робити інструменти та готувати їжу.
Еврінома Eurynome Міфологія Греція Морська богиня усіх речей, «донька Океану», мати Левкотеї і харит; правила Олімпом, ключниця Одісея; храм в Аркадії, зображалась у вигляді русалки.
Гея Gaea Міфологія Греція Богиня Землі, первісна космогонічна богиня, виникла після Хаосу; народила Урана (небо), а від нього титанів, гігантів, кіклопів, гекатонхейрів, німф та безліч інших божеств. Брала активну участь у політиці олімпійських богів. Мала «культ всього живого», родючості, врожаю, дітей.
Ґевйон Gebjon, Gefion Міфологія Швеція Одна з Асів, богиня родючості (завдяки власній підприємливості у договорі з конунгом використала синів як биків і здобула землю острова Зеландія) і цноти (а також передбачення, достатку), до якої потрапляли в служіння померлі незайманки.
Ільматар, Луннотар («природна») Ilmatar Міфологія Фінляндія Богиня-сотворителька світу, скорботна діва неба (дочка повітря). Через 700 років самоти ініціювала створення землі, сонця, місяця і зір шляхом взаємодії з сакральними птахами, власноруч прикрасивши творіння островами, долинами і ріками. Мати Вяйнямьойнена.
Намму Nammu Міфологія Шумер Богиня-мати, спочатку означала первинне море. «Дала життя великим богам»: матір Ану, Нінхурсаг і Енкі, ототожнювалася з вавилонською Тіамат. Висунула ідею створення людини, щоб могла б служити богам.
Нейт Neith Міфологія Єгипет Богиня-мати (створила світ і народила Сонце). Покровителька цариць, богиня війни і мисливства (єгипетська Афіна). Пов'язана з заупокійним культом, її зображення з розгорнутими крилами розміщували на кришках саркофагів.
Нут Nut Міфологія Єгипет Космогонічна богиня Всесвіту, неба, зірок, космосу («величезна мати зірок»), «велична мати богів», матерів, астрономії. Її «небесне тіло» (також через алегорії крил та у образі прекрасної Небесної Корови) куполом оповиває всесвіт, асоціюється з Молочним Шляхом, подорожами душі світом мертвим, рухом астрономічних тіл, зміною дня і ночі. Живіт Нут підтримує решта пантеону.
Ометеотль (Тонакакіуатль) Omeciuatl Міфологія Месоамерика Андрогінна створювачка духу людського життя, жіноча, частина Першотворця Всесвіту. Асоціювалася з землею, богиня розмноження та родючості; породила чотирьох головних богів, а потім великий ніж, якого вони злякались, він упав на землю й розбився на безліч менших божеств. Населила Землю людьми і зробила її плодоносною.
Жива Siva Міфологія Полаби Слов'янська богиня життєвої сили, зцілення; циклічности природи, пробудження рослин та тварин до життя, сільськогосподарського циклу, врожаю, достатку; любові, народження; циклу жіночого життя. Асоціюється з Персефоною та Церерою.
Тефнут (Нубійська кішка) Tefnut Міфологія Єгипет Богиня-левиця вологи, вологого повітря, роси, дощу, календарних сезонів і родючості. Улюблена «дочка Ра на його лобі»: вогняним оком сяє на лобі висхідного Сонця, спопеляючи Його ворогів. У шлюбі з богом повітря народила богиню землі Нут і бога землі Геба.
Тіамат Tiamat Міфологія Вавилон Богиня світового солоного океану-хаосу, з якого народила молодших богів. Символ неконтрольованої творчої сили, здатної як давати, так і забирати життя: за вбивство чоловіка пішла на богів війною, створивши чудовиськ і ставши драконкою. Після загибелі Тіамат з її тіла виник світ. Боротьба Тіамат трактується в допатріархатному ключі. Прообраз Змія в райському саду і Вавилонської блудниці.

2. Богиня родючості — 13 імен[ред. | ред. код]

Ім'я Написання Нар. Місце Діяльність
Бона Деа Bona Dea Міфологія Рим «Хороша богиня», покровителька родючості, здоров'я, цноти, богиня жінок
Бригіта Brigid Міфологія Ірландія Богиня поезії, ремесел, медицини, помічниця жінок під час пологів
Кардея Cardea Міфологія Рим Богиня зміни пір року
Дану Danu Міфологія Ірландія Богиня творіння, мати-прародителька
Фрейя Freya Міфологія Німеччина, Скандинавія Німецько-скандинавська богиня кохання, шлюбу, дітонародження
Фрійо (Фрігг-Фрійа?) Frija Міфологія Німеччина, Скандинавія Найвідоміша богиня з Асів. Загальнонімецька богиня кохання, шлюбу та домівки
Гера Hera Міфологія Греція Богиня-покровителька шлюбу, охоронниця породіль у пологах
Юнона Juno Міфологія Рим Богиня шлюбу й народження, материнства, жінок
Маха Macha Міфологія, VI ст. до н. е. Ірландія Богиня війни
Маддеракка Madderakka Міфологія Лапландія Богиня дітонародження
Нерта Nerthus Міфологія Німеччина Богиня родючості
Нінті Ninti Міфологія Шумер Богиня життя
Теллус Tellus Mater Міфологія Рим Богиня родючості

3. Інанна — 22 імені[ред. | ред. код]

Ім'я Написання Дата народження Місце Діяльність
Амат-Маму Amat-Mamu Бл. 1750 до н. е. Вавилон Жриця та храмова писарка у Сіппарі[8]
Анаїта Anahita Міфологія Персія Богиня води та родючості[9]
Анат Anath Міфологія Ханаан Богиня кохання й війни[10]
Афродіта Aphrodite Міфологія Греція Богиня кохання та краси
Арінніті Arinitti Міфологія Хетти Богиня неба й землі
Ашера Asherah Міфологія Хетти Богиня сексуальності та народження
Ашорет Ashtoreth Міфологія Аккад, Вавилон Богиня родючості й народження
Астарта Astarte Міфологія Фінікія Богиня родючості
Баранамтарра Baranamtarra Бл. 2500 до н. е. Шумер Філантропка. З чоловіком правила містом Лагаш.
Блодьювед Blodeuwedd Міфологія Уельс Жінка з квітів. Одружена з Ллеу Ллау Гіфесом, якого зрадила
Керідвен Cerridwen Міфологія Вельс Богиня родючості
Кібела Cybele Міфологія Греція, Фригія Богиня Землі, гір, Матір богів
Енхедуанна Encheduanna Бл. 2050 до н. е. Аккад Аккадська жриця, її твори — найдавніший зразок літератури
Ханнаханна Hannahanna Міфологія Хурріти Богиня-прародителька
Хатхор Hathor Міфологія Єгипет Богиня неба, кохання, жіночності та краси
Ільтані Iltani Бл. XVIII століття до н. е. Вавилон Заможна жриця, правителька, родичка Хаммурапі
Інанна Inanna Міфологія Шумер Центральне жіноче божество
Ісіда Isis Міфологія Єгипет Богиня родючості, мати єгипетських царів
Ку-Баба Kubaba Бл. 2573 до н. е. Шумер Цариця. Колишня власниця готелю та корчми
Шибту Shibtu Бл. 1700 до н. е. Шумер Цариця міста-держави Марі
Пуабі Shub-Ad of Ur Бл. 2500 до н. е. Шумер Правителька першої династії Ура
Таніт Tanith Міфологія Карфаген Богиня неба й Місяця

4. Калі — 14 імен[ред. | ред. код]

Ім'я Написання Нар. Місце Діяльність
Алука Alukah Міфологія Ханаан Вампірична персонажка. Алука може асоціюватись з Ліліт[11]
Аріанрод Arianhrod Міфологія Вельс Богиня смерті
Коатлікуе Coatlicue Міфологія Ацтеки Богиня землі й вогню, що заключала початок і кінець життя. Мати Віцилопочтлі
Ерешкігаль Ereshkigal Міфологія Шумер Богиня смерті
Еринії The Furies Міфологія Греція Богині помсти
Геката Hecate Міфологія Греція Богиня Місяця й царства мертвих
Гель Hel Міфологія Норвегія Богиня-повелителька світу мертвих
Іркалла Irkalla Міфологія Вавилон Богиня підземного царства
Морріган Morrigan Міфологія Ірландія Богиня війни, Велика королева
Нефтида Nephthys Міфологія Єгипет Богиня смерті
Норни The Norns Міфологія Норвегія Богині долі
Ріаннон Rhiannon Міфологія Вельс Богиня коней і верховної влади
Тухулха Tuchulcha Міфологія Етруски Богиня підземного світу[12]
Валькірії The Valkyries Міфологія Німеччина Діви-воїтельки, що супроводжували загиблих героїв до Вальгалли[13]

5. Богиня зі зміями — 13 імен[ред. | ред. код]

Ім'я Написання Нар. Місце Діяльність
Аріадна Ariadne Міфологія Крит Героїня міфу про Тесея й Мінотавра
Артеміда Artemis Міфологія Греція Богиня Місяця, сільського господарства, покровителька лісів
Афіна Athene Міфологія Греція Богиня-незайманка, покровителька війни та культури, художників та архітекторів
Брітомартіда Britomartis Міфологія Крит Богиня Місяця, покровителька мисливців, рибалок, моряків
Ваджет Buto Міфологія Єгипет Покровителька й захисниця Нижнього Єгипту
Чикомекоатль Chicomecoatl Міфологія Ацтеки Богиня маїсу, статку, домашнього затишку. Покровителька бідняків
Деметра Demeter Міфологія Греція Богиня сільського господарства
Європа Europa Міфологія Фінікія, Крит Викрадена Зевсом мати критського короля Міноса
Фортуна Fortuna Міфологія Рим Богиня землеробства, удачі, випадку
Персефона Kore Міфологія Греція Богиня родючості й царства мертвих
Пасіфая Pasiphae Міфологія Крит Міфічна цариця Криту
Піфон Python Міфологія Греція Дракон, який оберігає вхід до Дельфійського оракула
Рея Rhea Міфологія Греція Мати-Земля

6. Софія — 19 імен[ред. | ред. код]

Ім'я Написання Нар. Місце Діяльність
Антігона Antigone Міфологія Греція Дочка Едіпа та Іокасти
Арахна Arachne Міфологія Греція Вправна ткачиха, що кинула виклик самій Афіні
Аталанта Atalanta Міфологія Греція Мисливиця, воїтелька
Камілла Camilla Міфологія Рим Персонажка Енеїд. Діва-воїтелька. Була вбита, після чого за неї помстилась Діана
Кассандра Cassandra Міфологія Греція Найгарніша дочка Пріама, пророчиця. У неї закохався Аполлон
Кірка Circe Міфологія Греція Цирцея. Чаклунка. Перетворила супутників Одіссея на свиней, була прихильною до нього
Клітемнестра Clytemnestra Міфологія Греція Героїня Іліади й Одиссеї. Сестра Єлени Троянської, дружина Агамемнона, вбила його після повернення
Дафна Daphne Міфологія Греція Німфа, мисливиця
Гекаба Hecuba Міфологія Греція Героїня Іліади. Королева Трої
Єлена Троянська Helen of Troy Міфологія Греція Найпрекрасніша з жінок, викрадення якої стало приводом до Троянської війни
Герсілія Hersilia Бл. 800 до н. е. Рим Одна з викрадених римлянами сабінянок
Лісістрата Lysistrata Літературна героїня Греція Персонажка однойменної п'єси Арістофана. Зупинила війну за допомогою «сексуального страйку».
Пандора Pandora Міфологія Греція Хазяйка ящика Пандори
Праксагора Praxagora Літературна героїня Греція Лідерка групи жінок, які переодягнулись у чоловічий одяг, з п'єси Арістофана «Жінки в народних зборах»
Піфія Pythia Міфологія Греція Жриця-пророчиця у храмі Аполлона у Дельфах
Кумська Сибілла Sibyl of Cumae Міфологія Греція, Рим (Куми) Пророчиця
Рея Сільвія Rhea Silva Міфологія Рим Весталка. Мати Ромула і Рема
Веста Vesta Міфологія Рим Богиня, покровителька родинного затишку й жертовного вогню[14]
Віргінія Verginia Бл. 465 до н. е. Рим Вбита батьком, щоб не діставатись сенатору Аппію Клавдію. Її загибель спричинила повстання у Римі, що відновило республіку

7. Амазонка — 12 імен[ред. | ред. код]

Ім'я Написання Нар. Місце Діяльність
Антіопа Antiope Міфологія, XIII ст. до н. е. Скіфія Співправителька (разом із сестрами Орифією й Іпполітою) столиці амазонок
Ігея Egee Міфологія, XII ст. до н. е. Лівія Предводителька армії жінок
Еврипіла Eurpyle Бл. 1760 до н. е. Близький Схід Амазонка. Предводителька вторгнення до Вавилона
Хіера Hiera Бл. 1184 до н. е. Мала Азія Предводителька армії мізійських жінок, які бились у Троянській війні
Іпполіта Hippolyte XIII ст. до н. е. Скіфія Співправителька (разом із сестрами Антіопою й Орифією) столиці амазонок
Лампедо Lampedo XIII ст. до н. е. Греція Амазонська королева
Мартезія Martesia XIII ст. до н. е. Греція Амазонська королева, сестра та співправителька Лампедо
Медуза Горгона Medusa Бл. 1290 до н. е. Греція Предводителька амазонок-горгон
Міріна Myrine XIII ст. до н. е. Лівія Предводителька 30 000 лівійських жінок проти горгон, іншого племені амазонок
Орітія Orinthya XIII ст. до н. е. Скіфія Співправителька (разом із сестрами Антіопою й Іпполітою) столиці амазонок
Пентесілея Penthesilia померла 1187 до н. е. Північна Африка Остання королева амазонок
Талестріс Thalestris Бл. 325 до н. е. Мала Азія Королева амазонок

8. Хатшепсут — 20 імен[ред. | ред. код]

Ім'я Написання Нар. Місце Діяльність
Бел-Шалті-Наррар Bel-Shalti-Narrar Бл. 540 до н. е. Вавилон Верховна жриця
Дідона Dido Бл. 850 до н. е. Північна Африка Фінікійська принцеса, засновниця й перша королева Карфагену
Хатшепсут Hashop Бл. 1508 до н. е. Єгипет Найуспішніша з жінок-фараонок Стародавнього Єгипту
Г'ют Khuwyt Бл. 1960 до н. е. Єгипет Одна з перших жінок-музиканток в історії
Лукреція Lucretia Бл. 600 до н. е. Рим Скоїла самогубство після зґвалтування, щоб не бути звинуваченою у зраді чоловіку
Цариця Савська Makeda До 1020 до н. е. Північна Африка Правителька Сабейського царства
Nicaula Бл. 980 до н. е. Ефіопія Вчена, цариця
Мама Оклло Mama Oclo Бл. XII століття до н. е. Перу Співзасновниця династії Інків
Ментухотеп Mentuhetop Бл. 2300 до н. е. Єгипет Цариця XI династії у Фівах
Накія Naqi'a Бл. 704626 до н. е. Ассирія Можливо, Накі'а-Закуту, ассирійська цариця
Нефертіті Nefertiti Бл. 1300 до н. е. Єгипет Цариця
Нітокріс Nitocris VI століття до н. е. Ассирія Цариця. Похована у третій піраміді Гізи
Нофрет Nofret Бл. 1900 до н. е. Єгипет Цариця, «володарка усіх жінок», яка полегшила їм життя
Фантасія Phantasia XII століття до н. е. Єгипет Оповідачка, музикантка, поетеса
Пудучепа Puduchepa Бл. 12801250 до н. е. Хетти Цариця, жриця
Рахонема Rahonem Стародавнє царство Єгипет Цариця, жриця, музикантка
Семіраміда Semiramis IX століття до н. е. Ассирія Цариця, одна з двох жінок, які правили Вавилоном
Танаквіль Tanaquil Бл. 570 до н. е. Етрурія Цариця Риму, пророчиця, артистка
Тетішері Tetisheri Бл. 1650 до н. е. Єгипет Мати Нового царства
Тія Tiy Бл. 1398 до н. е. Єгипет Вважається, що її чоловік фараон Аменхотеп III покладався на її поради й більше цікавився полюванням та виїздами, ніж своїми обов'язками фараона[15]

9. Юдита — 20 імен[ред. | ред. код]

Ім'я Написання Нар. Місце Діяльність
Авігайла Abigail Бл. 965 до н. е.[16] Ізраїль Перша жінка-пацифістка у біблійській історії[17]. Її чоловік виступив проти царя Давида, і, щоб попередити війну, вона потай принесла Давиду продовольство, щоб умилостивити його та зберегти мир. Її чоловік помер, уражений її діями, й вона стала третьою дружиною Давида[16][17]
Аталія Athaliah 842 до н. е. Юдея Гофолія. Цариця Юдейського царства
Брурія Beruriah Міфологія Ізраїль Єдина жінка, згадана у Талмуді серед двох тисяч мудреців
Девора Deborah Біблія, XII—XI століття до н. е. Пророчиця, суддя, натхненниця й керівниця війни проти царя Явіна
Есфір Esther Біблія Юдея Заступилась за єврейський народ перед перським царем
Єва Eve Біблія Перша жінка, праматір усіх людей у християнстві
Хульда Huldah Біблія Єрусалим Пророчиця, сучасниця Єремії та Софонії
Єзавель Jezebel Біблія Ізраїль Жорстока цариця-язичниця, якій протистояв пророк Ілля
Ліа Leah Біблія Ізраїль Матір шести колін Ізраїлевих
Ліліт Lilith Біблія Едем Кабалістична перша жінка на Землі
Мааха Maacah Біблія Ізраїльське царство Дружина Давида
Міріам Miriam Библия Стародавній Єгипет Пророчиця, старша сестра Аарона та Мойсея.
Ноема Naomi Біблія Моав Свекруха Рут, одна з головних постатей Книги Руфі
Рахиль Rachel Біблія Вифлеєм Мати Йосипа й Веніаміна
Ревека Rebekah Біблія Харан, Ханаан Мати братів-близнюків Ісава та Якова
Рут Ruth Біблія Моав, Віфлеєм Праведниця, головна героїня «Книги Руфі»
Сара Sarah Біблія Арам, Палестина, Єгипет Перша з чотирьох прародительок єврейського народу
Астінь Vashti Біблія, V століття до н. е. Персія Відмовилась постати оголеною перед компанією чоловіків, перед якими цар-чоловік вихвалявся її красою; за що потрапила у заслання й була обезголовлена. Замість неї цар одружився з Есфір
Аендорська чарівниця Witch of Endor Бл. 1000 до н. е. Королівство Ізраїль Ясновидиця, яка викликала дух нещодавно померлого пророка Самуїла на прохання царя Саула
Ціппора Zipporah Бл. 1500 до н. е. Євреї Згадується у Книзі Виходу. Змальована як темношкіра, можливо, африканка. Прийшла на допомогу Мойсею, швидко провівши обрізання їхньому сину у критичній ситуації[18]

10. Сапфо — 21 ім'я[ред. | ред. код]

Ім'я Написання Нар. Місце Діяльність
Аніта з Тегеї Amyte IVIII ст. до н. е. Греція Одна з найдавніших поетес Греції
Анаксандра Anasandra III ст. до н. е. Греція Правильне написання її імені — Anaxandra. Була художницею[19]
Кармента Carmenta Міфологія Рим Богиня-пророчиця
Клеобуліна Cleobuline VI ст. до н. е. Греція, Родос Поетеса й філософ
Корінна Corinna of Tanagro Бл. V ст. до н. е. Греція Лірична поетеса. Вважається наставницею Піндара
Кресілас Cresilla V ст. до н. е. Греція Грецький скульптор, чоловік. Згаданий помилково як Кресцилла[20].
Ерінна Erinna VI ст. до н. е. Греція Поетеса з острова Родос
Єлена Єгипетська Helena IV ст. до н. е. Греція Художниця, авторка плотна-прообразу «Мозаїки Александра»
Кора Kora VII ст. до н. е. Греція
Лалла Lalla I ст. до н. е. Греція
Манто Manto Невідомо Фіви Давньогрецька пророчиця
Мегалострата Megalostrata Спарта Поетеса, відома за цитатами Алкмана. «Золотоволоса діва, обдарована Музами»
Міро Moero of Byzantium IV ст. до н. е. Візантій Знаменита поетеса, мати Гомера Візантійського
Миртіда (Міртіс) Myrtis of Anthedon VI ст. до н. е. Беотія Поетеса, вважається вчителькою Піндара та Корінни
Нанно Nanno VI ст. до н. е. Стародавня Греція Флейтистка, до якої звернені елегії Мімнерма
Необула Neobule VII ст. до н. е. Стародавня Греція Кохана сатиричного поета Архілоха. За однією з версій покінчила з життям через його публічні насмішки, спричинені неприязню її батька до залицяльника
Носсіда Nossis IV або II ст. до н. е. Локрі Одна з дев'яти ліричних поетес, прославлених Плутархом. Відома епіграмами, натхненними творчістю Сапфо
Пенфелія Penthelia Точна дата невідома Мемфіс, Єгипет Єгипетська жриця-музикантка, яка слугувала богу-творцю Пта, богу вогню, у храмі давньоєгипетського міста Мемфіс. Деякі джерела приписують їй справжнє авторство «Іліади» й «Одіссеї»[21]
Праксілла Praxilla V ст. до н. е. Греція Одна з дев'яти ліричних поетес, прославлених Плутархом. Писала як гімни, оди, дифірамби, так і застільні пісні, пародії
Тімарет Timarete V ст. до н. е. Греція Художниця. Відповідно до Плінія Старшого, «зневажала жіночі обов'язки та займалась мистецтвом свого батька». Найвідоміша зображенням богині Діани (Артеміди) в Ефесі[22]

11. Аспасія — 22 імені[ред. | ред. код]

Ім'я Написання Нар. Місце Діяльність
Аглаоніка Aglaonice Бл. IV—II століття до н. е.[23][24][25] Греція Вважається першою жінкою-астрономкою. Вміла пророкувати місячні затемнення й була звинувачена у чаклунстві[23][24][25]
Агнодіка Agnodice Бл. 505 до н. е.[24] Греція Перша жінка-гінеколог[26]. Видавала себе за чоловіка, щоб відвідувати медичну школу. Коли лікарі-чоловіки виявили, що жінки віддають перевагу її послугам, вони звинуватили Агнодіку у зловживанні становищем. Вона викрила себе, й чоловіки спробували запровадити закон, що забороняв би жінкам займатись лікарською практикою. Закон з часом змінився завдяки жінкам, які висловились проти нього[24].
Арета Кіренська Arete of Cyrene IV століття до н. е. Греція Філософ кіренської школи
Темістоклея Aristoclea VI століття до н. е. Греція, Дельфи Арістоклея. Вчителька Піфагора
Аспасія Aspasia of Athens V століття до н. е. Греція Відзначалась розумом, освіченістю, красою, в її домі збирались художники, поети, філософи
Аксіотея Фліуська Axiothea IV століття до н. е. Греція Учениця Платона, змушена для навчання переодягатись у чоловіка
Киніска Cynisca Бл. 440 до н. е. Греція Принцеса Спарти. Перша жінка-переможниця Олімпіади
Дамо Damo Бл. 500 до н. е. Греція Філософ-піфагорійка
Діотіма Diotima До Платона Греція Жриця з Мантінеї, ідеологиня платонічного кохання
Ельпініка Elpinice V століття до н. е. Греція Скандально відома політична діячка
Еврилеоніда Euryleon Бл. 370 до н. е. Спарта Водійка колісниць, друга за всю історію чемпіонка античної Олімпіади
Гіппархія Hipparchia IV століття до н. е. Фіви Кінік, учениця Кратета Фіванського, сестра Метрокла
Гіппо Hippo V століття до н. е. Греція Під час війни була взята у полон. Уникнула знущань, кинувшись із ворожого корабля у море
Ламія Афінська Lamia III століття до н. е. Греція Афінська гетера, коханка царя Деметрія Поліоркета. Героїня багатьох анекдотів
Леонціона Leontium III століття до н. е. Греція Філософ, учениця Епікура та компаньйонка Метродора
Нікобула Nicobule Бл. III століття до н. е. Греція Письменниця, яка створила життєпис Александра Македонського
Периктіона Perictyone V століття до н. е. Греція Письменниця, авторка праць «Про гармонію в жінці» та «Про мудрість». Мати Платона
Філія Phile Бл. 50 до н. е. Греція Перша жінка-бенефіціантка, спонсорувала будівництво міського водопроводу й акведуку у Прієні, пізніше стала її магістром
Сальпе Salpe Невідомо Греція Письменниця, відома працею «Paignia», яку цитували Пліній Старший (як медичну збірку) й Афіней у «Святі Мудреців»
Телесилла Telesilla V століття до н. е. Греція Одна з дев'яти поетес, прославлених Плутархом. Організувала ополчення й очолила його у битві зі спартанцями. Як поетеса відома хоровими співами
Феано Theano Бл. 550 до н. е. Стародавня Греція Учениця і дружина Піфагора. Керувала школою свого чоловіка після його смерті, вважається авторкою трактату про золоту середину[27]

12. Боудіка — 20 імен[ред. | ред. код]

Ім'я Написання Нар. Місце Діяльність
Саломея Александра Alexandra of Jerusalem 139 до н. е. Юдея Цариця Юдеї, прийшла до влади після смерті чоловіка у 76 до н. е.[28]. Зберігала мир у регіоні та принесла Юдеї процвітання. Після її смерті 67 до н. е. одразу ж почалась громадянська війна[29]
Аретафіла Кіренська Aretaphilia of Cyrene 50 до н. е. Греція Визволителька. Повалила тирана Нікократа
Арсіноя II Arsinoe II Єгипет Цариця Єгипту
Артемісія I Artemisia I Бл. 480 року до н. е. Персія Правителька. Героїня битви при Саламіні
Артемісія III Artemisia II Греція Правителька, сатрапка
Басілея Basilea Міфологія Греція У давньогрецьких переказах — перша цариця Атлантиди
Брунгільда Brynhild Міфологія Королева Бургундії
Картімандуя Cartismandua I століття Кельти Правителька кельтського племені бригантів
Шіомара Chiomara II століття до н. е. Галатія Шляхтянка, дружина предводителя вольків-тектосагів. Вражала сучасників красою й розумом
Клеопатра Cleopatra 69 до н. е. Єгипет Остання та найвідоміша цариця Єгипту
Кінана Cynane Македонія Зведена сестра Александра Македонського, воїтелька. Її смерть призвела до початку війн діадохів
Ехташ Eachtach
Маха Macha of the Red Tresses III століття до н. е. Ірландія Дружина Верховного короля Ірландії
Медб Meave
Medb of Connacht
Мюргель Muirgel
Олімпіада Епірська Olympias
Томіріс Tomyris Бл. 530 до н. е. Центральна Азія Цариця массагетів, іранського народу на схід від Каспійського моря. Перемогла та вбила перського царя Кира[30]
Веледа Veleda I століття Німеччина Цнотлива пророчиця бруктерів, племені північної Німеччини. У 69/70 роках вірно пророкувала первинний успіх повстання батавів проти римської влади
Зенобія Zenobia 240 Пальмірське царство Цариця Пальміри, держави на Близькому Сході, що відокремилась від Римської імперії. Розширюючи свою державу, Зенобія вторглась до Єгипту й вигнала звідти римського префекта. 274 року зазнала поразки та була вивезена заручницею до Рима[31]

13. Гіпатія — 17 імен[ред. | ред. код]

Ім'я Написання Нар. Місце Діяльність
Емілія Хілларія Aemilia Бл. 300 Галлія Поетеса й лікарка, відмовилась від шлюбу, оскільки він став би перешкодою для її кар'єри[32]. Писала книги з гінекології й акушерства[33]
Свята Агафія Сицилійська Agatha Бл. 235[34] Сицилія Відкинула домагання римських воєначальників і зазнала тортур з відтинанням грудей[33], потім була засуджена до спалення заживо, але врятувалась завдяки землетрусу. Померла в ув'язненні й долучена католицькою церквою до лику святих[34]. Вважається покровителькою хворих на рак грудей[35].
Свята Варвара Barbara Ранньохристиянська мучениця
Бландіна Blandina II століття Франція Християнська мучениця
Свята Катерина Catherine 287 Єгипет, Римська імперія Християнська великомучениця
Клодія Пульхра Старша Clodia Бл. 95 до н. е. Рим Скандально відома любовними стосунками римлянка
Епічаріс Epicharis I століття до н. е. Рим Змовниця проти Нерона
Корнелія Сципіона Африкана Cordelia Gracchi Рим Високоосвічена римлянка, сучасники цінували красу її письма. Мати братів Гракхів, чию смерть стійко перенесла
Гестіея Hestiaea Александрія Троадська Грецька жінка, яка вивчала граматику і твори Гомера. На її праці спирався Страбон
Гортензія Hortensia I століття до н. е. Рим
Лайя Laya Інше ім'я Лалли
Метродора Metrodora
Памфіла Епідарська Pamphile
Філотія Philotis
Корнелія Сципіона Cordelia Scipio I століття до н. е. Рим Падчерка Октавіана Августа
Іма Шалом Shalom I століття Юдея Вивчала Тору, одна з небагатьох жінок, яких цитує Талмуд
Сульпіція Руфа Sulpicia

Крило II: від початку християнства до Реформації[ред. | ред. код]

Всього Крило ІІ включає 361 ім'я.

14. Марцелла — 25 імен[ред. | ред. код]

Ім'я Написання Нар. Місце Діяльність
Агрипіна Старша Agrippina I 14 до н. е.[36][37] Рим Супроводжувала у походах Германіка. Після його смерті виступала проти Тиберія та разом із синами була зіслана у вигнання[36][38]
Агріппіна Молодша Agrippina II 15 до н. е. Рим Імператорка, мати Нерона, успішно керувала імперією упродовж двох десятиріч завдяки своєму впливу на чоловіка і сина
Анастасія Anastasia Початок IV століття Рим Заарештована та звинувачена під час останньої хвилі утисків християн. Долучена до лику святих у V столітті[39]
Юлія Домна Julia Domna II століття Рим Імператорка, обожествлялась
Доркас Dorcas Ізраїль Рання послідовниця Ісуса, вдова з Яффи
Лівія Друзілла Livia Drusilla 58 Рим Обожествлялась онуком, імператором Клавдієм
Еустошіум Eustochium Бл. 368 Рим Всехристиянська свята
Фабіола Fabiola
Свята Олена Flavia Julia Helena Бл. 250 Рим Рівноапостольна свята. Розповсюджувачка християнства. Проводила розкопки в Єрусалимі, під час яких, як кажуть, були отримані реліквії Страстей Христових
Лідія Lydia Біблія, I століття Лідія (Туреччина)
Целія Макрина Caelia Macrina II століття до н. е. Рим Римлянка. Пожертвувала значну суму грошей на харчування двохсот бездомних дітей
Макрина Молодша Macrina 327 Рим Християнська свята
Юлія Меза Julia Maesa II століття Рим
Марія Магдалина Mary Magdalene Послідовниця Ісуса Христа, християнська свята, мироносиця
Юлія Мамея Julia Mamaea II століття Рим Дочка Юлії Мези, співправителька імператора Александра Севера
Свята Марселліна Marcellina
Марфа і Марія Martha of Bethany
Mary of Bethany
Октавія Молодша Octavia
Свята Паула Paula
Фівія Phoebe
Галла Плацидія Galla Placidia 388 Рим Королева вестготів, потім — Західної Римської імперії
Помпея Плотіна Plotina Імператорка-консорт
Порція Катона Porcia
Свята Приска Priscilla

15. Бригіта Ірландська — 11 імен[ред. | ред. код]

Ім'я Написання Нар. Місце Діяльність
Базіна Тюрингська Basine Бл. 463 Франкське королівство Королева франків
Бріг Брігід Brigh Brigaid I століття Ірландія Суддя
Камбра Cambra Принцеса
Євгенія Eugenia III століття Єгипет Римлянка, дочка правителя Єгипту. Прикидаючись чоловіком, стала абатом християнського монастиря. Прийняла мученицьку смерть за свою віру
Женев'єва Genevieve 420 Франція Свята покровителька Парижа
Луція Сиракузька Lucy Свята
Максимілла Maximilla
Марція Martia Proba
Схоластика Scholastica
Сильвія Аквітанська Sylvia
Текля Іконійська Thecla II століття Туреччина Ранньохристиянська свята, шанована в лику рівноапостольних, послідовниця апостола Павла[40]

16. Феодора — 27 імен[ред. | ред. код]

Ім'я Написання Нар. Місце Діяльність
Адельгейда Бургундська Adelaide 931[41] Франція Королева Італії, імператорка Священної Римської імперії[41][42]
Этельбурга Вессекська Aethelburg Бл. 673 Англія Королева Вессексу, яка правила і брала участь у битвах разом з чоловіком. 728 року поступились троном її брату й жили серед бідняків у Римі[43]
Етельфледа Aethelflaed 869 Англія Командувала військами у битвах з вікінгами. Після смерті чоловіка стала одноосібною правителькою Мерсії[43][44]
Батільда Balthilde Бл. 630 Франкське королівство Королева франків. Канонізована
Берта Кентська Bertha of England Бл. 539 Англія Королева. Шанується церквою
Брунгільда Brunhilde Міфологія Королева Бургундії, героїня германо-скандинавської міфології
Клотильда Бургундська Clotilda Бл. 475 Франкське королівство Загальнохристиянська свята
Анна Комніна Anna Comnena 1083 Візантія Написала «Олексіаду», де викладена політична та військова історія Візантійської імперії за правління її батька Олексія
Анна Далассіна Anna Dalassena Comnena 1025 Візантія Представниця візантійської знаті, мати імператора Олексія I Комніна. Правила як імператриця за відсутності сина під час його військових походів
Дамеліс Damelis
Ангельберга Engleberga IX століття Італія Імператриця Священної Римської імперії, правила з чоловіком. 869 року стала настоятелькою заснованої нею церкви Сан-Сісто у П'яченці[45]
Афінаїда Eudocia Бл. 400[46] Афіни; Єрусалим Філантропка, політична діячка, поетеса, християнка, ставала на захист євреїв і язичників[23][47]
Елія Євдоксія Eudoxia 380[48] Константинополь Імператорка Візантії, критикувала та сильно впливала на політичну діяльність чоловіка[23][49]
Фредегунда Fredegund Бл. 545 Франкська держава Королева франків. Згубила попередню дружину свого чоловіка, а потім, можливо, і його самого
Ірина Irene 752 Візантія Перша візантійська самодержавна правителька
Леопарда Leoparda IVV століття Рим Давньоримська лікарка
Матильда Вестфальська Mathilda
Матильда Рінгельгеймська Maude 877—968 Німеччина Свята, герцогиня-консорт Саксонії, німецька королева. Заснувала кілька монастирів
Ольга Olga між 880 та 920 — 11 (24) липня 969 Київська Русь Велика княгиня київська. Після смерті чоловіка стала регенткою при малолітньому синові Святославі та правителькою Київської Русі у 944—964 роках. Православна свята
Свята Олімпія Olympia
Пульхерія Pulcheria
Радегунда Radegund
Теоделінда Theodelinda Бл. 570 Ломбардія Королева ломбардів, відіграла надважливу роль у встановленні нікейського християнства у Ломбардії й Тоскані[50]
Блаженна Феодора Theodora II Бл. 815 Візантійська імперія Візантійська імператорка. Канонізована після смерті за скасування політики іконоборства (заборони на поклоніння іконам)[51]
Феодора Theodora III 980 Візантійська імперія Правляча візантійська імператриця, остання представниця Македонської династії. Співправителька сестри Зої Порфірородної, потім — одноосібна імператриця[52]
Ванда Wanda Княжна
Зоя Zoe Бл. 978 Візантійська імперія Царювала як співправителька Візантійської імперії разом з сестрою Феодорою від 19 квітня до 11 червня 1042 року

17. Хросвіта Гандерсгеймська — 42 імені[ред. | ред. код]

Ім'я Написання Нар. Місце Діяльність
Агнесса II Agnes Бл. 1184 Німеччина Настоятелька монастиря Святої Марії у Кведлінбурзі, де створювались твори шиття і ткацтва, а також ілюстрації до рукописів. Заохочувала художню творчість і підтримувала процвітання художнього промислу творіннями своїх черниць[53][54]
Аїша Aisha XII століття Іспанія Поетеса, представляла свої твори у Королівській академії у Кордові[53]
Афанасія Егінська Athanarsa Свята
Фрау Ава Frau Ava 1127 Австрія Монахиня-бенедиктинка, релігійна поетеса
Бодонівія Baudonivia Бл. 600 Франція Черниця з Пуатьє, біографиня Радегунди
Бегга Анденська Begga Бл. 615 Франкське королівство Дочка франкської знаті. Свята
Берта Кентська Bertha Бл. 539 Англія Королева. Шанується церквою
Берта Французька Bertha of France
Батильда[55] Berthildis
Бертілль Bertille VII століття Франція Християнська черниця, абатиса, здібна адміністраторка
Каркас Carcas VIII століття Франція За легендою врятувала Каркассон від облоги Карла Великого
Кларисія Claricia XIII століття Німеччина Ілюмінаторка (оздоблювачка манускриптів)
Дуода Dhuoda IX століття Франкське королівство Авторка Liber Manualis — трактату про виховання синів
Дімот Diemud Бл. 1060 Затворниця абатства у Вессобрунні, присвятила життя молитвам і перекладу книг
Едбурх Eadburga VIII століття Англія Королева-консорт Вессексу. Отруйниця
Енсвіт Eanswith Бл. 614 Англія Католицька свята. Засновниця абатства Фолькстоун, що стало першим жіночим монастирем в Англії
Ебба Ebba
Енде Ende X століття Іспанія Ілюмінаторка
Етельбурга Ethelberga Бл. 614[56] Англія Королева. Після смерті чоловіка заснувала першу жіночу обитель бенедиктинців в Англії[57]
Етельвін Ethylwyn
Гертруда Нівельська Gertrude of Nivelles 626 Бельгія Абатиса монастиря у Нівелі
Гізела Шельська Gisela 757 Франція Абатиса Шельська
Гізела Керценброкська Gisela of Kerzenbroeck XIII століття Німеччина Черниця з Рулле, присвятила життя ілюструванню манускриптів
Гормлет інген Мурхада Gormlaith Бл. 960 Ірландія Після розлучення з чоловіком у помсту організувала вторгнення данців, які потім зазнали поразки у битві при Клонтарфі
Гуда Guda XII століття Німеччина Черниця, ілюмінаторка, перша з жінок, яка залишила підписаний автопортрет
Гардлінд Hardlind
Гільда з Вітбі Hilda of Whitby Бл. 614 Англія
Хігебурга Hygeburg VIII століття Англія
Джоанна Лотенська Joanna
Ліла Гранадська Leela of Granada
Ліадейн Liadain VII століття Ірландія Поетеса-мандрівниця
Лібана Libana
Ліоба Lioba 710 Англія, Німеччина
Мабель Mabel XIII століття
Меріенн Maryann
Матильда Вестфальська Mathilda
Релінда Маасейкська Reinhild VIII століття Бельгія Свята, бенедиктинська настоятелька, створила ілюстрований манускрипт з християнськими співами разом зі своєю сестрою Герліндіс Маасейкською
Ельсбет Штагель Elizabeth Stagel Бл. 1300 Швейцарія Домініканка, пріорка Тьосського конвенту
Тома Thoma померла 1127 Іспанія Юристка і авторка книг з граматики[58][59]
Леді Валла Lady Uallach X століття Ірландія Знаменита поетеса
Валлада бінт Аль-Мустакфі Valada 1001 Іспанія Поетеса часів золотого століття Кордови за панування мусульман, утримувала літературний салон. У 30 років після смерті батька отримала багату спадщину, що дозволило їй жити незалежно й нехтувати багатьма умовностями, що накладались на жінок того часу. Писала сатиричні, часто їдучі, вірші, багато з яких присвячувались її коханому, поету Ібн Зейдуну

18. Тротула Салернська — 18 імен[ред. | ред. код]

Ім'я Написання Нар. Місце Діяльність
Абелла Abella of Salerno Бл. 1350 Салерно, Італія Викладала медицину у Салернській медичній школі, спеціалізуючись на ембріології[60], публікувала свої наукові праці[61]
Адельбергер Adelberger VIII століття Італія Фізик, член Гільдії мирян-цілителів[62]
Алоара Aloara Італія Після смерті чоловіка у 981 році правила Капуєю до своєї смерті 992[62]
Ангельберга Angelberga IX століття Італія Імператриця Священної Римської імперії, правила спільно з чоловіком. 869 року стала настоятелькою монастиря Сан-Сісто у П'яченці, заснованого нею ж[45]
Агельтруда Ageltrude Benevento IX століття Італія Імператриця Священної Римської імперії
Берта Зульцбах Bertha of Sulzbach 1110 Візантія Імператриця
Констанція І Constantia 1154 Рим Королева Сицилії, Італії, Німеччини, імператриця Священної Римської імперії
Стефані де Монтаньє Stephanie de Montaneis
Свята Етельдреда Etheldreda 630-ті Англія Англо-саксонська свята
Франческа з Салерно Francesca of Salerno XIV століття Італія Дипломована хірург з Салерно
Беттисія Гоццадіні Bettisia Gozzadini 1209 Професор права у Болонському університеті. Викладала інкогніто. Перша жінка-викладачка вишу
Папеса Іоанна Pope Joan
Оділла Odilla
Рахиль Rachel
Сара Сентжільська Sarah of St. Gilles
Феодора Theodora the Senatrix Бл. 870 Рим Могутня сенаторка доби порнократії[63]
Уррака Urraca 1151 Португалія Португальська інфанта, королева Леону. Її шлюб не зупинив її батька від оголошення війни її чоловіку[64]
Свята Вальпурга Walpurgis

19. Елеонора Аквітанська — 29 імен[ред. | ред. код]

Ім'я Написання Нар. Місце Діяльність
Адела Нормандська (Блуа) Adela of Blois Бл. 1067[44] Франція Правила як регентка, поки чоловік брав участь у Першому хрестовому поході[65][66]
Аделаїда Сузька Adelaide of Susa Бл. 1016 Італія Філантропка, графиня Савойська[67]. Привела військо для оборони Турина[68]
Агнес де Пуатьє Agnes of Poitou Бл. 1024[69] Франція Керувала імперією до повноліття сина Генріх IV[68]. 1062 року сина викрали, і, щоб його врятувати, відмовилась від регентства й провела решту життя у монастирі[69]
Леді Беатрікс Lady Beatrix
Беренгарія Кастильська Berenguela 1180 Іспанія Королева Кастилії
Бланка Кастильська Blanche of Castile 1188 Франція Принцеса Кастильська, королева Франції
Олмакс де Кастельнау Almucs De Castenau Бл. 1140 Франція Французька трубадурка[70]
Беатриса де Діа Beatrice de Die XII століття Франція Графиня, трубадурка
Ізабелла де Форз Isabella De Forz 1237 Англія
Марія Французька Marie de France
Марія де Вентадорн Maria de Ventadorn XII століття Франція Трубадурка і покровителька трубадурів. Письменниця, поетеса, композиторка, протофеміністка
Барб де Веррю Barbe De Verrue XIII століття Франція Трубадурка
Дерворгіла Голвейська Dervorguilla 1210 Шотландія Шотландська леді, мати короля Джона I
Едіта Вессекська Edith Бл. 1029 Англія Королева Англії
Фейлг Failge XV століття Ірландія Покровителька літератури і мистецтв
Тіборс Fibors 1130 Франція Одна з перших жінок-трубадурок
Леді Ґодіва Lady Godiva 980 Англія Проїхала оголеною вулицями Ковентрі, щоб її чоловік, граф Леофрік, знизив надмірні податки для підданих
Хавіса Hawisa 1214 Англія
Жанна III Jeanne of Navarre 1528 Франція Королева Наварри
Маргарита Шотландська Margaret Королева Шотландії
Маргарет де Квінсі Margaret of Lincoln
Марія Шампанська Marie of Champagne
Матильда Тосканська Mathilde of Tuscany 1046 Папська держава Маркграфиня Тосканська (10761115), головна італійська прихильниця папи Римського Григорія VII у боротьбі за інвеституру.
Матильда (Едіта Шотландська) Matilda 1102 Англія Королева Англії. Дочка Святої Маргарити Шотландської, мати Генріха II Плантагенета
Матильда Фландрська Matilda of Flanders 1031 Англія Королева Англії
Мелісенда I Melisande 1105 Єрусалимське королівство Королева Єрусалиму (11311153), регентка королівства (1153—1161).
Субх Sobeya
Іоланда де Бар Violante Бл. 1365 Франція Французька аристократка, королева Арагону. Через хворобу чоловіка зосередила значну владу у своїх руках. Зробила арагонський двір центром культури, зокрема, підтримуючи провансальських трубадурів[71]
Діва Марія Virgin Mary Біблія, Новий Заповіт Галілея В Новому Заповіті й Корані — мати Ісуса Христа, непорочно зачатого. Упродовж століть шанується як жіночий аспект божественності

20. Гільдеґарда Бінгенська — 32 імені (релігійні діячки)[ред. | ред. код]

Ім'я Написання Нар. Місце Діяльність
Агнеса Чеська Agnes 1211[72] Богемія Принцеса, засновниця клариссинського ордена Poor Clares, абатства і шпиталю. Канонізована 1989 року. Є святою покровителькою Богемії[73]. Сестра Анни Легніцької
Анна Легніцька Anna 1201…1204 Чехія, Польща Чеська королівна, княгиня Нижньосилезька, дружина Генріха II Набожного. Сестра Агнеси Чеської
Філліпа Августа Phillipe Auguste
Беренгарія Кастильська Berengaria 1180 Іспанія Королева Кастилії і Толедо
Бригіда Шведська Birgitta 1303 Швеція Засновниця ордена бригітток, покровителька Європи
Катерина Сієнська Catherine of Siena 1347 Рим Християнська свята і громадська діячка. Одна з найшанованіших святих жінок у католицизмі
Клара Ассізька Clare of Assisi 1194 Італія Свята, послідовниця Франциска Ассізького, засновниця ордена клариссинок
Кунігунда Люксембурзька Cunegund Бл. 980 Люксембург Імператриця, свята
Агнесса д'Аркур Agnes D'Harcourt XIII століття Франція Абатиса й засновниця обителі Лоншан. Написала першу біографію святої Ізабелли, якій вона особисто служила[74][75]
Алпаїда з Кудота Alpis de Cudot Бл. 1156[76] Франція Бачила видіння, в одному з яких їй відкрилось, що світ круглий. У XIX столітті канонізована[77]
Дошелін де Дін Douceline 1214 Франція Католицька свята
Єлизавета Угорська Elizabeth 1207 Угорщина Принцеса з династії Арпадів. Католицька свята
Елізабет з Шьонау Elizabeth of Schonau 1129 Німеччина Бенедиктинка. Шанована у католицизмі, хоч і не канонізована
Гертруда з Гакборна Gertrude of Hackeborn 1223 Німеччина Абатиса монастиря Родерсдорф
Гертруда Велика Gertrude the Great 1256 Німеччина Католицька свята. Містикиня. Покровителька ордена цистерціанців
Ядвіга Сілезька Hedwig 1174 Польща
Елоїза Heloise Бл. 1100 Франція
Геррада Ландсбергська Herrad of Lansberg 1130 Ельзас
Герсенд Hersend XIII століття Франція
Лас-Хельгас Las Huelgas
Свята Ізабелла Французька Isabel of France 1225 Франція Засновниця абатства Лоншан
Юліана Норвіцька Juliana of Norwich 1342 Англія Авторка першої книги англійською, написаної жінкою
Ютта фон Шпонгайм Jutta 1091 Німеччина Черниця, наставниця Гільдеґарди Бінгенської
Лоретта де Браоз Loretta Бл. 1185 Англія
Маргарита Угорська Margaret Угорщина Угорська королева, християнська свята
Маргарита Бургундська Marguerite of Bourgogne
Свята Мехтильда Mechthild of Hackeborn
Мехтильда Магдебурзька Mechthild of Magdeburg
Фінола О'Доннел Finola O'Donnel XV століття Ірландія Засновниця францисканського монастиря у Донеголі
Розалія Палермська Rosalia of Palermo Cвята
Тереза Авільська Theresa of Avila 1515 Авіла, Іспанія Католицька свята, яку пов'язують з містицизмом, Контрреформацією й відродженням релігійності в Іспанії[78]
Іветта Юйська Yvette 1158 Бельгія Пророчиця з Юї

21. Петронілла де Міт — 25 імен («відьми»)[ред. | ред. код]

Ім'я Написання Нар. Місце Діяльність
Маделіна де Демандуа Madeleine de Demandolx
Анжела де ла Барт Angéle de la Barthe Бл. 1230 Франція Шляхтянка, звинувачена у чаклунстві. Засуджена до страти і спалена заживо у Тулузі[79]
Марія де Зозойя Maria de Zozoya
Катрін Монвуазен Catherine Deshayes Бл. 1640 Франція Гадалка, отруйниця, фігурантка «справи про отруту»
Джелліс Данкан Geillis Duncan XVI століття Шотландія Служниця, звинувачена у чаклунстві після успішного лікування. Страчена після тортур
Якоба Фелічі Jacobe Felicie XIV століття Франція Фізик, лікарка. Вилікувала хворого, що вважався безнадійним, після чого була звинувачена у лікуванні без ліцензії й усунута від практики
Гуді Гловер Goody Glover XVII століття США Знала англійську, але спілкувалась лише ірландською. Звинувачена у чаклунстві, публічно повішена як відьма
Гуглельма Guillemine 1210 Італія Благочестивиця, яка проповідувала альтернативну, фемінізовану версію християнства
Жанна д'Арк Joan of Arc 1412 Франція Головнокомандувачка Столітньої війни. Героїня та національний символ Франції. Спалена як чаклунка за сфабрикованим процесом. Католицька свята
Маргарет Джонс Margaret Jones
Марджері Жердемен Margery Jourdemain
Урсула Кемп Ursley Kempe Бл. 1525 Англія Звинувачена у смерті трьох осіб і повішена за звинуваченням у чаклунстві
Аліса Кітелер Alice Kyteler Бл. 1324[80] Ірландія Одна з перших жінок в Ірландії, звинувачена в чаклунстві. Її чоловіки помирали один за одним, залишаючи їй спадщину[80]. Завдяки зв'язкам їй удалось загальмувати розслідування й утекти до Англії 1325 року[81]
Маргарита Порет Margaret of Porète
П'єррона Pierrone
Енн Редферн Anne Redfearne Страчена 1612 Англія «Відьма»
Марія Сальваторі Maria Salvatori
Агнесса Семпсон Agnes Sampson Шотландія Цілителька, головна свідчиця на процесі відьом у Норт-Беріку. Під тортурами зізналась у тому, що разом з 200 іншими жінками допомагала дияволу загубити короля Якова VI. Страчена 1591 року[82][83]
Еліс Семюель Alice Samuel Англія У літньому віці діти її наймача звинуватили її у відьомстві. 1593 року повішена разом з двома родичами[84]
Анна Марія Швегель Anna Maria Schwagel 1729 Баварія Упродовж тривалого часу вважалась останньою жінкою у Німеччині (Баварії), страченою як відьма. Нині вважається, що вона померла забутою у в'язниці[85]
Елізабет Сазернс Elizabeth Southern XVII століття Англія Звинувачена у чаклунстві, страчена як відьма
Гертруда Свенсен Gertrude Svensen 1660 Швеція У 8 років звинувачена 15-річним хлопцем у крадіжках дітей для диявола. В результаті суду, що торкнувся ще 70 осіб, спалена з ними на вогнищі
Тітуба Tituba Бл. 1650 Массачусетс Рабиня з народу карибів, одна з перших звинувачених у справі салемських відьом. Дала покази проти інших жінок колонії, щоб урятуватись від страти. У подальшому була продана господарем і залишила Салем[86]
Агнеса Вотерхаус Agnes Waterhouse Бл. 1503[54] Англія Перша жінка, страчена за чаклунство в Англії[87][88]
Джейн Вір Jane Weir 1610 Шотландія Пресвітеріанка. Разом з братом звинувачена у чаклунстві й інцесті. Страчена

22. Христина Пізанська — 24 імені[ред. | ред. код]

Ім'я Написання Нар. Місце Діяльність
Агнеса Рендольф Agnes of Dunbar 1312 Шотландія Відома як «Чорна Агнес», 1337 року успішно обороняла замок своєї родини, поки її чоловік був на війні[89][90]
Анастасія Anastasia Бл. 1400 Франція Художниця, оформлювачка манускриптів[91]
Джейн Енджер Jane Anger XVI століття Англія
Марфа Борецька Martha Baretskaya XV століття Новгородська республіка Політична діячка, боролась за незалежність Новгорода
Маргарет Бофорт Margaret Beaufort 1443 Англія
Юліана Бернерс Juliana Bernes 1388 Англія
Бурго Bourgot XVI століття Франція Працювала разом з батьком-ілюмінатором для королівського двору
Маддалена Буонсіньйорі Maddalena Buonsignori
Роуз де Барфорд Rose de Burford
Тереза Карфагенська Teresa de Cartagena
Франческа де Лебріха Francisca de Lebrija XV століття Іспанія Здобула вищу освіту
Елінор де Пуатьє Aliénor de Poitiers Кінець XV століття Франція Авторка Les honneurs de la cour, книги про придворні ритуали й етикет для всіх станів[92]
Беатріз Галіндо Beatrix Galindo 1465 Іспанія Фізик, педагог, вчителька королеви Ізабелли Кастильської
Клара Хатцлерін Clara Hatzerlin XV століття Німеччина Професійна писарка. Найвідоміша створенням книги Liederhandschrift, яку потім використовував як джерело Карл Орф
Інгріда Ingrida XV століття Швеція Черниця-бригіттинка. В історії залишились її любовні вірші
Маргарета Картхаузерін Margareta Karthauserin
Марджері Кемп Margery Kempe
Анджела Мерічі Angela Merici Бл. 1474 Італія Заснувала орден урсулинок. Канонізована 1807 року[93]
Коблер Мор Cobhlair Mor
Ізотта Ногарола Isotta Nogarola 1418 Італія Письменниця
Маргарет О'Коннор Margaret O'Connor
Маргарет Пестон Margaret Paston
Модерата Фонте Modesta Pozzo
Маргарет Роупер Margaret Roper

23. Ізабелла д'Есте — 33 імені[ред. | ред. код]

Ім'я Написання Нар. Місце Діяльність
Катерина Генуезька Catherine Adorni 1447 Італія Католицька свята, піклувалась про хворих, допомагала злиденним
Лаура Баттіферрі Laura Ammanati 1523 Італія
Ізабелла Андреїні Isabella Andreini 1562 Італія
Анна де Боже Anne of Beaujeu 1461 Франція Регентка при Карлі VIII
Анна Бретанська Anne of Brittany 1477 Франція Правляча герцогиня Бретані, двічі королева Франції, королева Неаполя
Лукреція Борджія Lucrezia Borgia 1480 Італія
Доротея Букка Dorotea Bucca 1360 Італія Лікарка та вчена-фізик, викладала медицину й філософію у Болонському університеті
Франческа Каччіні Francesca Caccini 1587 Італія Одна з найвідоміших жінок серед композиторів, найвидатніша музикантка доби бароко, поетеса, співачка
Лаура Черета Laura Cereta 1469 Італія Письменниця
Вітторія Колонна Vittoria Colonna 1490 Італія Дворянка і поетеса. Вважається найвпливовішою жінкою доби італійського Ренесансу, подругою і музою Мікеланджело
Катерина Корнаро Caterina Cornaro 1454 Кіпр Королева Кіпру, оспівана в однойменній опері
Ізабелла Кортезе Isabella Cortesi XVI століття Італія Письменниця, алхімік
Новелла ді Андреа Novella D'Andrea
Туллія д'Арагона Tullia D'Aragona Бл. 1510 Італія Високопоставлена куртизанка, письменниця й філософ, опублікувала неоплатонічний твір про природу кохання, в якому наполягала на самостійності жінок у романтичних стосунках[94]
Марія Медічі Marie de Medici Королева-консорт Франції і Наварри
Джоанна Фландерс Jeanne de Montfort Бл. 1295 Франція
Анабелла Драммонд Annabella Drummond 1350 Шотландія Королева-консорт Шотландії
Кассандра Фіделіс Cassandra Fidelis 1465 Італія Гуманістка, поетеса, інтелектуалка, у 12 років вивчила латину та грецьку. Виступала з лекціями з мистецтва
Вероніка Гамбара Veronica Gambara 1485 Італія Поетеса, державна та політична діячка. Після смерті чоловіка правила містом Корреджіо упродовж десятиріч[95]
Алессандра Джиліани Alessandra Giliani 1307[26] Італія Винайшла спосіб спускати кров з вен та артерій трупів, а потім замінювати кров рідкими барвниками, щоб судини були краще видні під час вивчення анатомії. Створювала медичні ілюстрації й була асистенткою Мондіно де Ліуцці[96] Раптово померла у 19 років[97]
Єлизавета Гонзага Elizabetta Gonzaga 1471 Італія Герцогиня Урбінська. Найосвіченіша та найдостойніша жінка свого часу. Підтримувала гуманістів і ренесансну культуру
Ізабелла Лотарінзька Isabella of Lorraine 1400 Лотарингія
Матильда д'Артуа Mahaut of Artois
Баттиста Малотеста Baptista Malatesta 1384 Італія Поетеса доби італійського Відродження
Матильда Німецька Mathilda of Germany
Тарквінія Мольца Tarquinia Molza
Олімпія Фульвія Мората Olympia Morata
Катерина Сфорца Caterina Sforzia 1463 Італія Графиня Форлі та Імоли, жорстка правителька. Можливо, модель Мони Лізи
Агнеса Сорель Agnes Sorel Бл. 1422[98][99] Франція Коханка короля Карла VII, перша публічно визнана фаворитка[38][99]. Всі її четверо дітей також були визнані
Гаспара Стампа Gaspara Stampa 1523 Італія Поетеса доби Відродження, музикантка, найвизначніша з письменниць Ренесансу
Барбара Строцці Barbara Strozzi 1619 Італія Віртуозна співачка-сопрано, композиторка
Лукреція Торнабуоні Lucrezia Tournabuoni 1425 Італія
Іоланда Арагонська Yolanda of Aragon 1384 Франція Діячка французької історії. Зокрема, фінансово допомагала армії Жанни д'Арк[100]

24. Єлизавета I — 39 імен[ред. | ред. код]

Ім'я Написання Нар. Місце Діяльність
Анна Саксонська Anna Sophia 1544 Саксонія Принцеса
Енн Бекон Anne Bacon 1528 Англія Перекладачка, мати Френсіса Бекона
Катерина II Catherine II 1729 Росія Імператриця
Катерина Арагонська Catherine of Aragon 1485 Англія Королева-консорт Англії, мати королеви Марії I
Джорджіана Кавендіш Georgiana Cavendish 1757 Англія Герцогиня Девонширська. Світська левиця, політична активістка, ікона стилю та письменниця
Христина I Christina of Sweden 1632 Швеція Королева Швеції, готів і вендів
Жанна III Jeanne D'Albret 1528 Франція Королева Наварри
Елізабет Денверс Elizabeth Danviers 1545/1550 Англія Освічена знатна дама, письменниця, біографиня
Марія де Коттеблан Maria de Coste Blanche 1520 Франція
Пернетт дю Гулле Penette de Guillet
Ізабель де Хоса Isabella de Joya Roseres Бл. 1508 Іспанія
Марія-Христина де Лален Maria-Christine de Lalaing
Катарина Тішем Catherine Fisher XVI століття Англія Педагог, ерудитка, знала п'ять мов
Кенау Гасселер Kenau Hasselaer 1526 Нідерланди Героїня оборони Гарлема під час його облоги часів Нідерландської революції
Елізабет Гобі Elizabeth Hoby 1528 Англія Знатна дама при дворі королеви Єлизавети I, поетеса й музикантка
Ізабелла I Isabella of Castile 1451 Іспанія Королева Кастилії, Леону і Галісії, її шлюб розпочав об'єднання Іспанії
Ядвіга Анжуйська Jadwiga 1373 Польща Королева Польщі
Джин Гордон Jane of Sutherland 1546 Шотландія
Сара Черчилль, герцогиня Мальборо Sarah Jennings
Єлена Коттанерін Helene Kottauer XV століття Угорщина
Лілліард Lilliard XV-XVI століття Шотландія
Ізабелла Лоса Isabella Losa
Елізабет Лукар Elizabeth Lucar 1510 Англія Каліграфка, музикантка, вишивальниця
Маргарита Австрійська Margaret of Austria Штатгальтерка Нідерландів
Маргарет Батлер Margaret of Desmond Ірландія
Маргарита Наваррська Margaret of Navarre Герцогиня Беррі
Маргарита I Данська Margaret of Scandinavia
Марія-Терезія Maria Theresa Імператриця Священної Римської імперії
Елеонора Марія Австрійська Mary of Hungary 1505 Бельгія Королева-консорт Угорщини та Богемії, правителька габсбурзьких Нідерландів
Грасія Мендес Насі Gracia Mendesa 1510 Османська імперія Заможна єврейська підприємниця, філантропка
Грануаль Grace O'Malley 1530 Ірландія «Королева піратів» Ірландії
Катерина Павлівна Catherine Pavlovna 1788 Росія Велика княжна, королева-консорт Вюртемберга
Єлизавета Петрівна Elizabeth Petrovna 1709 Росія Імператриця
Філіппа де Авен Philippa of Hainault
Олівія Сабуко Oliva Sabuco
Мері Сідні Mary Sidney
Софія Мекленбург-Ґюстровська Sophia of Mechlenberg
Бесс із Гардвіка Elizabeth Talbot 1527 Графиня Шрусбері, талановита швачка. Заснувала відому колекцію гобеленів і вишивки
Елізабет Джейн Вестон Jane Weston 1581 Англія Поетеса, відома нео-латинською поезією. Публікувалась, що на той час було великою рідкістю для жінок

25. Артемізія Джентілескі — 28 імен (художниці)[ред. | ред. код]

Ім'я Написання Нар. Мсіце Діяльність
Софонісба Ангвіссола Sophonisba Anguisciola Художниця
Леонора Бароні Leonora Baroni 1611 Італія
Розальба Карр'єра Rosalba Carriera
Марія Шампмесле Marie Champmeslé
Елізабет Шерон Elizabeth Cheron 1648 Франція Художниця, поетеса, музикантка, артистка
Марія Абаркська Maria de Abarca
Проперція де Россі Properzia de Rossi
Елізабет Фаррен Elizabeth Farren 1759 Англія Акторка. Графиня Дербі
Лавінія Фонтана Lavinia Fontana 1552 Італія Художниця болонської школи
Феде Галіція Fede Galizia 1578 Італія Художниця. Відома портретами сучасників і натюрмортами
Марґеріт Жерар Marguerite Gerard Франція Художниця, граверка, книжкова графікеса
Нелл Ґвін Nell Gwyn
Ангеліка Кауфман Angelica Kauffman 1741 Швейцарія — Італія Художниця, співзасновниця Королівської Академії мистецтв
Джоанна Кертен Joanna Koerton 1650 Нідерланди
Аделаїда Лабіль-Жияр Adelaide Labille-Guiard 1749 Франція Художниця-портретистка, член Королівської академії живопису, поборниця жіночої освіти[101][102]
Юдит Лейстер Judith Leyster 1609 Нідерланди
Марія Сибілла Меріан Maria Sibylla Merian
Онората Родіані Honorata Rodiana 1403 Італія
Луїза Рольдан Luisa Roldain 1652 Іспанія
Рахел Рюйш Rachel Ruysch Нідерланди Художниця
Сара Сіддонс Sarah Siddons
Єлизавета Сірані Elizabette Sirani 1638 Італія Художниця болонської школи, очолювала художню майстерню після смерті батька
Левіна Теерлінк Levina Teerling 1510 Англія Придворна художниця
Луїза Тоді Luiza Todi 1753 Португалія Відома співачка, мецо-сопрано
Катеріна ван Гемессен Caterina Van Hemessen 1528 Нідерланди Художниця
Марі Верньє Marie Venier
Елізабет Віже-Лебрен Elizabeth Vigeé-Lebrun 1755 Франція Найвідоміша художниця XVIII століття. Писала у стилі неокласицизму
Сабіна фон Штейнбах Sabina Von Steinbach

26. Анна Марія ван Схюрман — 28 імен[ред. | ред. код]

Ім'я Написання Нар. Місце Діяльність
Марія Ґаетана Аньєзі Maria Agnesi Італія Математик та філософ
Маріана Алькофораду Marianna Alcoforado Португалія Черниця та духовна письменниця
Анна Амалія Брауншвейзька Anna Amalia 1739 Німеччина Герцогиня Саксен-Веймар-Ейзенахська, покровителька поетів, художників і вчених
Енн Еск'ю Anne Askew 1520/1521 Англія Поетеса, протестантка, страчена за єресь
Мері Естел Mary Astell
Лаура Бассі Laura Bassi 1711 Італія
Енн Байнард Anne Baynard 1672 Англія Натурфілософ
Афра Бен Aphra Behn 1640 Англія Романістка і драматург, письменниця, феміністка та шпигунка
Елена Лукреція Корнаро Піскопія Helen Cornaro 1646 Італія Філософ, математик, астроном, музикантка та перекладачка
Ізабела Чорторийська Isabela Czartoryska 1746 Польща Засновниця музею Чорторийських
Анна Дасьє Anne Dacier 1720 Франція Філософ, перекладачка
Марія з Агреди Maria de Agreda Іспанія Монахиня
Луїза де Карвахал Luisa de Carvajal 1566 Іспанія
Марі Лежар де Горне Marie le Jars de Gournay
Бернадра де ла Серда Bernarda de la Cerda 1595 Португалія Письменниця, педагог, драматург, широко відома в Португалії та Іспанії поетеса
Марія де Міраміон Marie de Miramion
Луїза Готтшед Luise Gottsched 1713 Німеччина
Мадам Гюйон Jeanne Marie Guyon 1648 Франція Філософ. Найвизначніша представниця квієтизму
Сузанна Лоерті Susanna Lorantffy
Батсуа Мейкін Bathsua Makin Бл. 1600 Англія Письменниця, феміністка
Лукреція Марінелла Lucretia Marinelli 1571 Італія
Карітас Піркгеймер Charitas Pirckheimer 1467 Абатиса часів Реформації. Протистояла Мартіну Лютеру
Бригітта Тотт Bridget Tott 1610 Данія Перша перекладачка римської (латинської) класики данською
Барбара Утманн Barbara Uttman 1514 Німеччина Підприємниця
Глікі з Гамельна Glueckel von Hameln 1646 Німеччина Єврейська підприємиця, біографка, письменниця мовою їдиш
Гортензія фон Моос Hortensia von Moos 1659 Швейцарія Швейцарська вчена, яка мала значні знання у багатьох галузях, включаючи теологію й медицину. Відома працями про становище жінок і вважається попередницею швейцарського жіночого руху[103]
Марія Антонія Баварська Maria Antonia Walpurgis Курфюрстина Саксонії, композиторка, художниця, поетеса
Ханна Вулі Hannah Woolley 1622 Англія

Крило III: від Америки до Жіночої революції[ред. | ред. код]

Всього до Крила ІІІ належить 413 імен.

27. Енн Гатчінсон — 28 імен[ред. | ред. код]

Ім'я Написання Нар. Місце Діяльність
Ебігейль Адамс Abigail Adams 1744 Массачусетс, США Аболіціоністка, феміністка, поборниця жіночої освіти, перша леді США[104]
Ганна Адамс Hannah Adams 1756 США
Марі Александер Mary Alexander
Пенелопа Баркер Penelope Barker
Олена Блаватська Helen Blavatsky 1831 Росія
Марія Бонавенчур Браун Mary Bonaventure
Анна Бредстріт Anne Bradstreet 1612 США Перша американська поетеса
Маргарет Брент Margaret Brent
Ганна Крокер Hannah Crocker 1752 США
Марі де л'Інкарнасьйон Marie de l'Incarnation
Мері Даєр Mary Dyer
Мері Бейкер Едді Mary Baker Eddy CША Богословка та письменниця
Маргарет Фелл Margaret Fell Fox
Мері Кетрін Годдард Mary Goddard
Катерина Грін Catherine Greene 1755 США Підтримувала винахідника Елі Вітні
Селіна Гастінгс Selin Hastings
Генріетта Джонстон Henrietta Johnston 1674 Англія
Анна Лі Ann Lee 1736 США Засновниця руху шейкерів, яка проповідувала цноту і благочестя. Зазнавала переслідувань в Англії, а у подальшому і в Америці, куди переїхала у пошуках однодумців
Джудіт Мюррей Judith Murray 1751 США Борчиня за права жінок, драматург, поетеса, есеїстка
Сара Міріам Піел Sarah Peale
Маргарет Філіпсі Margaret Philipse
Еліза Лукас Пінкні Eliza Lucas Pinckney 1722 США Винахідниця, підприємиця, власниця плантацій, авторка барвника індиго
Моллі Пітчер Molly Pitcher
Дебора Семпсон Deborah Sampson 1760 США Переодяглась чоловіком і брала участь у Війні за незалежність США
Мерсі Отіс Воррен Mercy Otis Warren CША Письменниця
Сузанна Веслі Susanna Wesley
Філліс Вітлі Phillis Wheatley

28. Сакаджавея — 33 імені[ред. | ред. код]

Ім'я Написання Нар. Місце Діяльність
Анакаона Anaconda 1474 Гаїті Вождиня племені таїно, писала вірші й пісні[105]
Авашонкс Awashonks XVII століття Саконнет, США Вождиня племені Саконнет з Род-Айленда
Марія Бартола Maria Bartola
Ана Бетанкур Ana Betancourt 1832 Куба Одна з перших феміністок Куби; брала участь у боротьбі за незалежність країни[106]
Капіллана Capillana XV століття Перу Принцеса, що навернулась у католицтво
Розана Шоте Rosa Chouteau
Джозефа Ортіц де Домінгес Josefa de Dominguez 1773 Мексика
Ізабель де Гевара Isabel de Guevara 1530 Іспанія Відіграла важливу роль у розвитку іспанського поселення в дельті Ла-Плати
Хуана Інес де ла Крус Juana de la Cruz Мексика Поетеса, публіцистка, композиторка, черниця-єронімітка
Ехіопіста Ehyophsta Бл. 1868 США, Чейєни Героїня битви на Бічер-Айленд, воювала з шошонами
Канделарія Фігередо Candelaria Figueredo 1852 Куба Кубинська героїня у боротьбі за незалежність
Марія дель Рефуджіо Гарсія Maria del Refugio Garcia
Ховіта Ідар Jovita Idar 1885 США
Марія Айова Marie Iowa
Каахуману Kaahumanu 1768 Королівство Гаваї
Малінче La Malinche Бл. 1505 Мексика Перекладачка, інформаторка і наложниця Кортеса. Відіграла важливу роль у завоюванні Мексики іспанцями
Марія Монтойя Мартінес Maria Montoya Martinez
Карлота Матієнцо Carlota Matienzo 1881 Пуерто-Рико Педагог, реформаторка шкільної системи, феміністка, суфражистка
Луїза Морено Luisa Moreno 1907 США
Мері Масгроу Mary Musgrove
Ізабель Піночет Isabel Pinochet 1845 Чилі
Покахонтас Pocahontas
Магда Порталь Magda Portal
Марія Луїза Санчес Maria Luisa Sanchez
Лаура Торрес Laura Torres
Офелія Урібе де Акоста Ojelia Uribe de Acosta
Сааредра Віллануева Saaredra Villanueva
Андреа Вільяреаль Andres Villareal 1881 Мексика, США Вчителька, поетеса й феміністка, яка разом з сестрою написала книгу La Mujer Moderna (ісл. Сучасна жінка)[107]
Тереза Вільяреал Teresa Villareal
Ненсі Ворд Nancy Ward «Військова жінка» з племені черокі
Вітаму Wetamoo Бл. 1635 Вампаноагі Знатна жінка з племені покасетів, яка пережила низку драматичних подій
Сара Віннемакка Sara Winnemuca 1841 Дочка вождя племені паютів, американська письменниця
Хочітль Xochitl Бл. XI століття Тольтеки Дружина Тенпанкальціна, царя тольтеків у 990—1040 роках. Допомогла йому згуртувати державу. За легендою загинула у битві[108]

29. Кароліна Гершель — 31 ім'я (акушерки)[ред. | ред. код]

Ім'я Написання Нар. Місце Діяльність
Ката Бетлен Katherine Bethlen 1700 Угорщина
Луїза Буржуа Буарсьє Louyse Bourgeois 1536 Франція
Енні Джамп Кеннон Annie Jump Cannon 1863 США Астроном
Маргарет Кевендіш Margaret Cavendish
Елізабет Сельєр Mrs. Cellier 1668 Англія Католичка, акушерка
Марія Коліне Marie Colinet
Катаріна Крамер Frau Cramer 1656 Німеччина Одна из перших німецьких та нідерландських акушерок. Записувала історію кожних прийнятих пологів, яких було понад 3000. Її праця знизила й дитячу, й материнську смертність
Марія Куніц Maria Cunitz
Женев'єва Тіру д'Арконвіль Genevieve D'Arconville 1720 Франція Анатомістка, ілюстраторка
Мартіна де Бертеро Baroness de Beausaleil 1600 Франція Гірська інженер, мінералознавиця
Анжеліка дю Кудро Angelique de Coudray 1712 Франція Придворна акушерка при Людовику XV, навчила близько 4000 бідних француженок акушерській справі
Жустіна Зігмунд Justine Dietrich 1636 Німеччина
Емілі дю Шатле Emilie du Chatelet 1706 Франція Математик і вчена-вчена-фізик, муза й натхненниця Вольтера
Жанна Дюме Jeanne Dumeè XVII століття Франція Французька астроном, письменниця
Софі Жермен Sophie Germain
Енн Галкетт Anne Halkett 1623 Англія Релігійна письменниця, залишила автобіографію
Мати Гаттон Mother Hutton
Жозефіна Каблік Josephine Kablick 1787 Імперія Габсбургів Ботанікиня, палеонтолог
Марія Кірх Maria Kirch Німеччина Астроном
Мері Лемб Mary Lamb
Мария Анна П'еретта Польз Mary Lavoisier
Луїза де Грас Louise le Gras 1591 Франція
Ніколь-Рейн Лепот Hortense Lepaut 1723 Франція Математик та астроном, відома під іменем Гортензия Лепот
Доротея Еркслебен Dorothea Leporin-Erxleben 1715 Німеччина Перша німецька жінка-лікарка
Жанна Манс Jeanne Mance 1606 Франція Медсестра, співзасновниця Монреаля
Анна Моранді Манцоліні Anna Manzolini 1714 Італія Лекторка з анатомії й анатомічна скульпторка
Марта Мірс Martha Mears
Жустіна Райнер Мішель Renier Michiel 1755 Італія Венеційська аристократка, інтелектуалка, вела активне соціальне життя, утримувала літературний салон, перекладала Шекспіра
Марія Мітчелл Maria Mitchell 1818 США Перша жінка-астроном в США
Мері Сомервілль Mary Somerville
Дороті Вордсворт Dorothy Wordsworth 1771 Велика Британія Письменниця, поетеса, мемуаристка

30. Мері Волстонкрафт — 34 імені[ред. | ред. код]

Ім'я Написання Нар. Місце Діяльність
Джозефа Амар Josefa Amar 1749 Іспанія Письменниця й педагог
Бріджит Бевен Bridget Bevan 1698 Вельс Філантропка, засновниця валлійської системи шкіл
Ізабелла Берд Isabella Bishop 1831 Англія
Жанна-Луїза Кампан Jeanne Campan 1752 Франція
Елізабет Картер Elizabeth Carter 1717 Англія Поетеса й перекладачка
Шарлотта Корде Charlotte Corday 1768 Франція Шляхтянка. Убивця Жана-Поля Марата
Леонор д'Алмейда Leonor d'Almeida 1750 Португалія Поетеса, політична діячка, перекладачка
Катерина Дашкова Yekaterina Dashkova 1743 Росія Партнерка імператриці Катерини Великої та визначна постать російської Просвіти. Одна з найосвіченіших жінок свого часу[109]
Олімпія де Гуж Olympe de Gouges 1748 Франція Письменниця і журналістка, політична діячка, феміністка, авторка «Декларації прав жінки і громадянки» (1791)
Марі Мадлен де Лафаєт Marie de Lafayette 1634 Франція Письменниця, авторка роману «Принцеса Клевська», одного з перших романів у літературі
Франсуаза д'Обіньє Ментенон Francoise de Maintenon 1635 Франція
Теруань де Мерикур Theroigne de Mericourt 1762 Франція Діячка Великої Французької революції, яка виголошувала палкі промови у салонах, перед Національними Зборами й на вулицях[110]
Маркіза де Помпадур Jeanne de Pompodour 1721 Франція Легендарна фаворитка Людовика XV. Мала вплив на політику держави, опікувалась науками та мистецтвом
Жермена де Сталь Germaine de Stael 1766 Франція Письменниця
Сілія Фіннес Celia Fiennes 1662 Англія Мандрівниця, мемуаристка
Елізабет Гамільтон Elizabeth Hamilton 1756 Велика Британія Есеїстка, поетеса, сатирикиня, письменниця
Мері Гейс Mary Hays
Мері Менлі Mary Manley
Мері Монктон Mary Monckton
Елізабет Монтегю Elizabeth Montagu 1718 Велика Британія Меценатка, соціальна реформаторка, входила до спілки Синя панчоха
Мері Вортлі Монтегю Mary Wortley Montague
Ганна Мор Hannah More 1745 Англія
Сузанна Неккер Suzanne Necker
Іда Пфайффер Ida Pfieffer 1797 Австрія Мандрівниця й авторка книг. Була однією з перших жінок-мандрівниць
Кароліна Піхлер Karoline Pichler 1769 Австрія
Мері Редкліфф Mary Radcliffe
Манон Жанна Ролан Jeanne Manon Roland 1754 Франція
Елісон Кокберн Alison Rutherford 1712 Шотландія Поетеса, яка входила до літературних кіл Шотландії. Написала варіант шотландської народної пісні Flowers of the Forest[111]
Кароліна Шеллінг Caroline Schlegel 1763 Німеччина Письменниця та перекладачка, муза кількох поетів і мислителів романтизму
Мері Шеллі Mary Shelley Англія Письменниця, авторка першого фантастичного роману
Естер Стенгоуп Hester Stanhope 1776 Ізраїль
Марі Тюссо Marie Tussaud
Рахель Фарнгаген фон Ензе Rachel Varnhagen
Елізабет Вісі Elizabeth Vesey 1715 Англія Засновниця жіночого товариства Синя панчоха

31. Сожурне Трус — 19 імен[ред. | ред. код]

Ім'я Написання Нар. Місце Діяльність
Маріан Андерсон Marian Anderson
Жозефіна Бейкер Josephine Baker 1906 Франція Танцюристка, співачка й акторка
Мері Маклеод Бетун Mary McLeod Bethune
Енн Елла Керрол Anne Ella Carroll 1815 США
Мері Енн Шедд Кері Mary Ann Shadd Cary
Прюденс Крендалл Prudence Crandall
Мілла Гренсон Milla Granson
Анжеліна Грімке Angelina Grimke 1805 США еміністкай аболіціоністка. Написала перший трактат про права жінок в історії США
Сара Мур Грімке Sarah Grimke
Френсіс Гарпер Frances Harper 1825 США Аболіціоністка, поетеса й письменниця
Зора Ніл Герстон Zora Neale Hurston 1891 США Письменниця, представниця Гарлемського ренесансу
Едмонія Льюїс Edmonia Lewis 1845 США Афро-індіанка. Перша скульпторка у США, яка мала шанування держави
Мері Лівермор Mary Livermore
Бессі Сміт Bessie Smith 1894 США Видатна блюз-співачка 1920—1930-х
Марія Стюарт Maria Stewart Королева Шотландії з 1560 до 1567
Гаррієт Бічер-Стоу Harriet Beecher Stowe 1811 США Письменниця
Гаррієт Табмен Harriet Tubman 1820 США Борчиня проти рабства та за соціальні реформи в США
Маргарет Вашингтон Margaret Murray Washington
Іда Белл Веллс-Барнетт Ida B. Wells 1862 США Афроамериканська журналістка, редакторка газети, суфражистка, соціолог, джорджістка і рання лідерка руху за права людини

32. Сьюзен Ентоні — 46 імен[ред. | ред. код]

Ім'я Написання Нар. Місце Діяльність
Софі Адельспер Baroness of Adlersparre
Гунда Біг Gunda Beeg 1858 Німеччина Засновниця руху з реформи жіночого одягу
Анні Безант Annie Wood Besant 1847 Велика Британія Політична діячка, борчиня за права жінок і самоврядування Індії та Ірландії
Еліс Стоун Блеквелл Alice Stone Blackwell 1857 США Дочка Люсі Стоун, редакторка «Жіночого журналу» (Woman's Journal); брала участь у створенні Національної американської жіночої суфражистської асоціації[112]
Барбара Бодішон Barbara Bodichon 1827 Англія Художниця, викладачка, феміністка
Фредерика Бремер Frederika Bremer 1801 Швеція Письменниця, мандрівниця, феміністка, педагог-просвітниця
Мінна Кант Minna Canth
Керрі Чепмен Кетт Carrie Chapman Catt 1859 США Суфражистка, яка домоглась запровадження 19-ї поправки до Конституції США (виборче право для жінок)
Мінна Коуер Minna Cauer
Френсіс Павер Кобб Frances Power Cobbe 1822 Ірландія Письменниця, суфражистка, суспільна діячка, борчиня за права тварин
Міллісент Фосетт Millicent Fawcett
Августа Фікерт Augusta Fickert 1855 Австрія Феміністка, соціальна реформаторка
Маргарет Форкгаммер Margarete Forchhammer
Шарлотта Перкінс Гілмен Charlotte Perkins Gilman 1860 США Письменниця, соціолог, утопічна феміністка, була прикладом для прийдешніх поколінь завдяки неортодоксальному стилю життя
Віда Гольдштейн Vida Goldstein 1869 Австралія Феміністка, політична діячка, виступала за право голосу й соціальні реформи для жінок. П'ять разів балотувалась до парламенту Австралії, боролась проти капіталізму й утисків аборигенів, за часів Першої світової війни закликала до миру[113]
Ааста Хансен Hasta Hansteen 1824 Норвегія
Амелія Голст Amelia Holst 1758[114] Німеччина Феміністка й освітянка. Її часто називають німецькою Мері Волстонкрафт[114]. Написала першу книгу німецькою про право жінок на освіту[115]
Алетта Якобс Aletta Jacobs 1854 Нідерланди Перша жінка, яка закінчила університет у Голландії, й перша жінка-науковиця-фізик у Нідерландах. Також боролась за права жінок, переклала книгу Шарлотти Перкінс Гілмен Жінки й економіка. Після Першої світової війни заснувала Жіночу міжнародну лігу миру і свободи[115][116]
Енні Кінні Annie Kenney 1879 Англія Суфражистка, видатна постать у WSPU
Елішка Красногорська Eliska Krasnohorska 1847 Чехія Письменниця, поетеса, драматург, лібретистка та політична діячка
Мері Лі Mary Lee
Берта Лутц Bertha Lutz 1894 Бразилія Вчена-зоологиня. Одна з лідерок бразильського феміністичного руху
Констанція Люттон Constance Lytton 1869 Велика Британія Суфражистка, прибічниця реформ пенітенціарної системи, виборчого права для жінок, контролю народжуваності
Лукреція Мотт Lucretia Mott 1793 США Cуфражистка
Мері Енн Мюллер Mary Mueller
Керрі Нейшн Carrie Nation 1846 США Поборниця тверезості, відзначалась радикальними методами: розбивала барні стійки сокирою
Кароліна Нортон Caroline Norton 1808 Велика Британія Письменниця, феміністка, прибічниця соціальних реформ
Луїза Отто-Петерс Louise Otto-Peters
Кристабель Панкхерст Christabel Pankhurst 1880 Англія Суфражистка, засновниця WSPU
Еммелін Панкгерст Emmeline Pankhurst 1858 Англія Суфражистка. Борчиня за права жінок, мати Сильвії Панкхерст
Сильвія Панкгерст Sylvia Pankhurst 1882 Велика Британія Британська суфражистка і ліва комуністка, феміністська поетеса
Калліроя Паррен Kallirhoe Parren 1859 Греція Заснувала феміністський рух в Афінах, випускала газету, домоглась вступу жінок до Афінського університету
Еліс Пол Alice Paul 1885 США Одна з лідерок американського руху суфражисток, запропонувала відповідну поправку до Конституції США та заснувала Національну жіночу партію[117]
Енні Сміт Пек Annie Smith Peck 1835 США Альпіністка
Еммеліна Петік-Лоренс Emmeline Pethick-Lawrence 1867 Велика Британія Активістка, борчиня за права жінок
Адельгейд Попп Adelheip Popp 1869 Відень, Австрія Лідерка жіночого руху серед австрійських соціалістів, член уряду[118]
Кет Шрімахер Kathe Schirmacher 1858 Німеччина Науковиця, читала лекції з культури Німеччини, співзасновниця Всесвітньої асоціації суфражисток
Августа Шмідт Augusta Schmidt 1833 Німеччина Феміністка, активістка, журналістка, просвітниця
Кейт Шепард Katherine Sheppard 1847 Нова Зеландія Суфражистка
Елізабет Кеді Стентон Elizabeth Cady Stanton 1815 США Соціальна активістка, аболіціоністка, одна з лідерок раннього періоду руху за права жінок
Люсі Стоун Lucy Stone 1818 США Ораторка, письменниця, аболіціоністка та суфражистка
Мері Черч Террел Mary Church Terrell
Александра Гріпенберг Alexandra van Grippenberg Бл. 1857 Фінляндія Одна з перших поборниць тверезості й жіночих прав. Заснувала фінську гілку Міжнародної ради жінок[115][119]
Френсіс Віллар Frances Willard 1839 США Суфражистка, педагог, впливала на ухвалення 18-ї та 19-ї поправок до конституції США
Вікторія Вудгулл Victoria Woodhull 1838 США Лідерка американського руху суфражисток. Відстоювала восьмигодинний робочий день, прогресивний податок на прибуток, тантьєму, програми соціального забезпечення. 1872 балотувалась на пост президента США[120]
Френсіс Райт Frances Wright 1795 США Лекторка, письменниця, феміністка, аболіціоністка, соціальна реформаторка

33. Елізабет Блеквелл — 42 імені[ред. | ред. код]

Ім'я Написання Нар. Місце Діяльність
Елізабет Гарретт Андерсон Elizabeth Anderson 1836 Англія Лікарка, феміністка, хірург. Співзасновниця першого британського шпиталю з жіночим персоналом, перша дипломована жінка-лікарка у Франції, перша жінка-мер у Великій Британії
Клара Бартон Clara Barton 1821 США Засновниця Американського Червоного хреста
Меріенн Бет Marianne Beth
Емілі Блеквелл Emily Blackwell 1826 США Одна з перших дипломованих лікарок-жінок у США
Мері Мадлен Софі Бланшар Sophie Blanchard
Марія Буві Marie Bovin
Едіт Кевелл Edith Cavell 1865 Велика Британія Медсестра, патріотка, під час Першої світової війни врятувала 200 британських солдат з окупованої Бельгії, за що була розстріляна німцями
Марія Склодовська-Кюрі Marie Curie Фізик та хімік, відкривачка радію, дворазова Нобелівська лауреатка
Бейб Захаріас Babe Didrikson 26 червня 1911 США Відзначилась у багатьох видах спорту у середині XX століття. Олімпійська золота медалістка; у першій десятці безлічі списків найвидатніших атлетів
Марія Дюже Marie Duges 1730
Марія Дюроше Marie Durocher
Амелія Ергарт Amelia Earhart 1897 США Льотчиця, ораторка, письменниця, журналістка та популяризаторка авіації, боролася за права жінок
Емілі Фейтфул Emily Faithful 1835 Англія Публіцистка, борчиня за права жінок
Алтея Гібсон Althea Gibson 1927 США Перша афроамериканка, яка брала участь у Вімблдонському турнірі та Відкритому чемпіонаті США з тенісу, а також перша афроамериканка, яка увійшла до складу Жіночої професійної асоціації гольфу[121]
Шарлотта Гест Charlotte Guest 1812 Велика Британія Підприємиця й перекладачка. Вперше переклала «Мабіногіон» англійською
Саломія Русецька Salomée Halpir
Джейн Еллен Гаррісон Jane Harrison 1850 Велика Британія Антикознавиця, лінгвістка, феміністка
Софія Гіт Sophia Heath
Марія Гейм-Фьоґтлін Marie Heim-Vögtlin Швейцарія Лікарка
Соня Гені Sonja Henie
Кейт Кемпбелл Херд-Мід Kate Campbell Hurd-Mead 1867 США Феміністка, акушерка
Ірен Жоліо-Кюрі Irene Joliot-Curie 1897 Франція Фізик, Нобелівська лауреатка
Елін Калліо Elin Kallio 1859 Фінляндія Гімнастка. Засновниця гімнастичного руху у Фінляндії
Бетсі К'єлсберг Betsy Kjelsberg 1866 Норвегія Політична діячка-лібералка
Софія Ковалевська Росія Математик, письменниця і публіцистка
Марія Лашапель Marie la Chapelle
Ребекка Лі Rebecca Lee
Бельва Енн Локвуд Belva Lockwood 1830 США Юристка, письменниця, політична діячка
Аліса Мійо Madame A. Milliat 1884[122] Франція Засновниця Міжнародної жіночої спортивної федерації[122], а також Всесвітніх жіночих ігор, що їх назвали Жіночою Олімпіадою[122]. За її сприяння на Олімпіаді 1928 року вперше взяли участь жінки (у змаганнях з бігу)[123]
Марґарет Мюррей Margaret Murray
Флоренс Найтінгейл Florence Nightingale 1820 Велика Британія Суспільна діячка. Сестра милосердя. Після Кримської війни стала національною героїнею
Еммі Нетер Emmy Noether 1882 США, Німеччина Математик, вчена-фізик. Авторка абстрактної алгебри
Сузан ла Флеше Пікотте Susan la Flesche Piccotte
Марі Попелін Marie Popelin
Клеманс Августа Ройє Clemence Royer 1830 Франція Письменниця, діячка освіти, перекладачка. Переклала «Походження видів» Дарвіна французькою
Ганна Шабанова Anna Schabanoff 1848 Росія Піонерка російської педіатрії, феміністка
Емілі Снетлейдж Emilie Snethlage 1868 Бразилія Ботанікиня та орнітологиня, дослідниця Амазонки
Міранда Стюарт Miranda Stuart
Амелія Вілья Amelia Villa 1900 Болівія Перша жінка-лікарка з Болівії[124]
Доротея фон Родде-Шльоцер Dorothea von Rodde-Schlözer 1770 Німеччина Перша німецька жінка, яка отримала вчений ступінь доктора філософії
Мері Вокер Mary Walker
Наталі Занд Nathalie Zand

34. Емілі Дікінсон — 26 імен (літераторки)[ред. | ред. код]

Ім'я Написання Нар. Місце Діяльність
Джейн Остін Jane Austen 1775 Англія Письменниця
Джоанна Бейлі Joanne Baillie 1762 Велика Британія
Елізабет Беккер Elizabeth Bekker 1738 Нідерланди Письменниця, відома як Бетті Вольфф. Після смерті чоловіка працювала у співавторстві з Ааг'є Декен
Шарлотта Бронте Charlotte Brontë 1816 Англія Поетеса та романістка. Писала під псевдонімом, щоб уникнути лестощів й упередженості
Емілі Бронте Emily Brontë 1818 Англія Поетеса та письменниця
Френсі Брук Frances Brooke 1724 Англія Письменниця, сценаристка, перекладачка
Елізабет Баррет Браунінг Elizabeth Barrett Browning 1806 Англія Поетеса вікторіанської доби
Фанні Берні Fanny Burney 1752 Англія Письменниця. «Мати англійської прози»
Енн Кло Anne Clough 1820 Англія Суфражистка, борчиня за права жінок на вищу освіту
Альбертина Неккер де Соссюр Albertine Necker de Saussure 1766 Франція Родичка Жермени де Сталь[125], разом з нею писала книги й залишила спогади про неї. Поборниця прав жінок і фізичного виховання дівчат[126]
Ельжбета Дружбацька Elizabeth Druzbacka 1695 Польща Поетеса та письменниця
Марія Еджворт Maria Edgeworth
Джордж Еліот
(Мері Енн Еванс)
George Eliot 1819 Англія Письменниця, перекладачка, журналістка
Маргарет Фуллер Margaret Fuller 1810 США Феміністка, письменниця, поетеса, журналістка
Анна Луїза Карш Anna Karsch 1722 Німеччина
Мері Ліон Mary Lyon
Герріет Мартіно Harriet Martineau 1802 Англія
Гедвіг Шарлотта Норденфлюхт Hedwig Nordenflycht 1718 Швеція
Недєля Пєткова Baba Petkova 1826 Болгарія Піонерка жіночої освіти. Організувала перші школи для дівчат у Болгарії
Крістіна Россетті Christina Rossetti 1830 Англія Поетеса
Сузанна Роусон Susanna Rowson
Жорж Санд George Sand 1804 Франція Письменниця
Пальне Вереш Hermine Veres 1815 Угорщина Педагог і феміністка, засновниця першої в Угорщині середньої школи для дівчат
Беттіна фон Арнім Bettina von Arnim 1785 Німеччина Письменниця доби романтизму
Берта фон Зуттнер Bertha von Suttner 1843 Австрія Письменниця, лідерка пацифістського руху, перша жінка-лауреатка Нобелівської премії миру
Емма Віллард Emma Willard 1787 США Феміністка, присвятила життя розвитку освіти

35. Етель Сміт — 21 ім'я (музикантки)[ред. | ред. код]

Ім'я Написання Нар. Місце Діяльність
Ельфрида Андреє Elfrida Andrée 1841 Швеція Головна органістка кафедрального собору, композиторка, диригентка, перша у Швеції телеграфістка
Емі Біч Amy Beach 1867 США Американська піаністка й перша жінка-композиторка у США[127]
Антоніа Бембо Antonia Bembo 1640 Італія Композиторка і співачка
Фаустина Бордоні Faustina Bordoni 1697 Італія Венеційська співачка мецо-сопрано
Лілі Буланже Lili Boulanger 1893 Франція
Надя Буланже Nadia Boulanger Франція Композиторка і викладачка
Антонія Бріко Antonia Brico 1902 Нідерланди Диригентка, піаністка
Маргеріт-Антуанетта Куперін Marguerite-Antoinette Couperin
Маргерита-Луїза Куперін Marguerite-Louise Couperin
Елізабет Жаке де ла Герр Elizabeth de la Guerre 1665 Франція Клавесиністка й композиторка. Перша французька жінка, яка написала оперу
Маргарет Дессофф Margarethe Dessoff
Софі Дрінкер Sophie Drinker
Луїза Фарранк Jeanne Louis Farrenc 1804 Франція Піаністка, композиторка й педагог
Карлотта Феррарі Carlotta Ferrari 1837 Італія Оперна композиторка
Ванда Ландовська Wanda Landowska 1879 Польща, Франція Музикантка, чиї виступи, записи й уроки гри на клавесині відіграли значну роль у відродженні популярності того музичного інструменту на початку XX століття
Єнні Лінд Jenny Lind 1820 Швеція Оперна співачка-сопрано, «шведський соловей»
Фанні Мендельсон Fanny Mendelssohn 1805 Німеччина Співачка, піаністка, композиторка
Роуз Муні Rose Mooney
Клара Шуман Clara Schumann 1819 Німеччина Піаністка, композиторка, музична педагог
Марія Терезія фон Парадіс Maria Theresia von Paradis
Мері Лу Вільямс Mary Lou Williams

36. Маргарет Сенгер — 40 імен (політикині)[ред. | ред. код]

Ім'я Написання Нар. Місце Діяльність
Лаура Джейн Аддамс Jane Addams 1860 США Лауреатка Нобелівської премії миру
Інеса Арманд Inesse Armand 1874 Росія Революціонерка, довірена особа Леніна
Сильвія Ештон-Ворнер Sylvia Ashton-Warner
Анжеліка Балабанова Angelica Balbanoff 1878 Україна Революціонерка. Відігравала важливу роль в Італійській соціалістичній партії, згодом була активною учасницею більшовицької партії
Катаріна Бічер Catherine Beecher 1800 США Освітянка, ідеологиня створення дитячих садків
Рут Бенедикт Ruth Benedict 1887 США Американська антрополог, етнологиня і фольклористка
Катерина Брешко-Брешковська Yekaterina Breshkovskaya 1844 Росія Революціонерка. «Бабуся» російської революції[128]
Рейчел Карсон Rachel Carson 1907 США Біологиня, екологічна активістка, письменниця
Доротея Лінда Дікс Dorothea Dix 1802 США Борчиня за права людей з психічними розладами, сприяла створенню Плану Кіркбрайда
Віра Фігнер Vera Figner 1852 Росія Революціонерка-народниця. Була лідеркою «Народної волі», брала участь у плануванні кількох терористичних актів, у тому числі й убивства царя Олександра II 1881 року[129]
Елізабет Флінн Герлі Elizabeth Gurley Flynn 1890 США Суфражистка, комуністка, одна з засновниць Американського союзу захисту громадянських свобод
Елізабет Фрай Elizabeth Fry 1780 Англія Соціальна реформаторка в'язниць і соціальної сфери, квакерка, християнська філантропка, феміністка. Мала прізвисько «Янгол в'язниць»
Емма Гольдман Emma Goldman 1869 США Анархістка та феміністка
Долорес Ібаррурі Dolores Ibarruri 1895 Іспанія, СРСР Політикиня, комуністка, республіканка, учасниця громадянської війни в Іспанії, перший секретар Комуністичної партії Іспанії
Мері Гарріс Mary «Mother» Jones 1830/

1837

Ірландія, США Впливова громадська діячка, активістка профспілкового руху
Рахель Шазар-Кацнельсон Rachel Katznelson
Гелен Келлер Helen Keller 1880 США Сліпоглуха письменниця, викладачка, суспільна діячка
Олександра Коллонтай Aleksandra Kollantay 1872 Росія Феміністка і соціалістка. Втекла з Росії 1905 року, жила у Німеччині, захищаючи інтереси жінок. Після перевороту 1917 року повернулась до Росії й отримала пост народного комісара суспільного нагляду[130]
Надія Крупська Nadezhda Krupskaya 1869 Росія, СРСР Більшовицька революціонерка, організаторка радянської системи освіти, громадська діячка
Роза Люксембург Rosa Luxemburg 1871 Німеччина, Росія Польська теоретик марксизму, соціалістська філософ, революціонерка
Маргарет Мід Margaret Mead 1901 США Антропологиня, психолог, гендерна дослідниця
Голда Меїр Golda Meir 1898 Україна, Ізраїль Політикиня. Прем'єр-міністерка Ізраїлю, послідовно обіймала кілька міністерських посад
Луїза Мішель Louise Michel 1830 Франція Революціонерка, вчителька, письменниця, поетеса
Катті Мьоллер Katti Moeler 1868 Норвегія Феміністка, борчиня за права дітей і репродуктивні права. «Адвокатка матерів»
Марія Монтессорі Maria Montessori 1870 Італія Лікарка, освітянка, перша італійка, що стала докторкою медицини. Авторка системи розвитку дітей
Федеріка Мунцень-і-Мане Federica Montseny 1905 Іспанія Анархістка. Під час соціальної революції була міністеркою охорони здоров'я
Емма Патерсон Emma Paterson 1848 Англія Феміністка, трейд-юніоністка
Френсіс Перкінс Frances Perkins 1880 США Політикиня. Перша жінка у кабінеті міністрів США. Міністерка праці
Софія Перовська Sofia Perovskaya 1853 Росія Революціонерка-народниця, одна з відомих діячів «Народної Волі»
Габріель Петі Gabrielle Petit 1893 Бельгія Розвідниця. Бельгійська національна героїня
Жанетт Ренкін Jeannette Rankin 1880 США Політична діячка, громадська діячка та феміністка. Перша жінка у Конгресі
Еллен Своллоу Річардс Ellen Richards 1842 США Хімікиня-технологиня, феміністка, засновниця економічного фемінізму. Перша жінка-викладачка у Массачусетському університеті, перша жінка з ученим ступенем з хімії
Елеонора Рузвельт Eleanor Roosevelt 1884 США Громадська та політична діячка, Перша леді США, пропагувала Новий курс. Феміністка, публіцистка, письменниця, правозахисниця
Агустіна де Арагон Augustina Saragossa 1786 Іспанія Офіцерка армії. Героїня іспанської війни за незалежність
Ганна Сенеш Hannah Senesh 1921 Угорщина, Ізраїль
Мері Стоупс Marie Stopes 1880 Велика Британія Письменниця, науковиця-палеоботанік, активістка за права жінок
Генріетта Сольд Henrietta Szold 1860 США, Ізраїль
Беатриса Вебб Beatrice Webb 1858 Велика Британія Економістка, письменниця
Віра Засулич Vera Zasulich 1849 Росія Марксистська письменниця й революціонерка. 1883 року брала участь у заснуванні «Визволення праці», першої російської марксистської групи. Працювала у редакції «Іскри». Після розколу РСДРП 1903 року стала лідеркою фракції меньшовиків[131]
Клара Цеткін Clara Zetkin 1857 Німеччина Політична діячка, революціонерка, феміністка, комуністка, одна з засновників КПН

37. Наталі Барні — 27 імен[ред. | ред. код]

Ім'я Написання Нар. Місце Діяльність
Джуна Барнс Djuna Barnes 1892 США Письменниця, відіграла важливу роль у становленні англійського модернізму
Еліс Пайк Барні Alice Pike Barney 1857 США Мати Наталі Барні, художниця й філантропка, господарка салону у Вашингтоні[132]. Заповіла свій будинок з усім вмістом Смітсонівському інституту[133]
Енн Бонні Anne Bonney 17001702 Ірландія Піратка, яка займалась грабунком кораблів у Карибському морі. Окрім того, прославилась любовними пригодами й мистецтвом фехтування
Ромейн Брукс Romaine Brooks США, Франція Художниця
Елеанор Батлер Eleanor Butler 1739 Ірландія
Софі де Кондорсе Sophie de Condorcet 1764 Франція Господиня світських салонів, письменниця, перекладачка та феміністка
Стефані-Фелісіте Дюкре де Сент-Обен Жанліс Stephanie de Genlis
Нінон де Ланкло Ninon de L'Enclos 1620 Франція Куртизанка та письменниця
Жюлі де Леспінас Julie de Lespinasse 1732 Франція
Катерина, маркіза де Рамбуйє Catherine de Rambouillet 1588 Франція Господарка літературного салону часів Людовика XIV
Мадлен де Сабль Madeleine de Sable
Мадлен де Скюдері Madeleine de Scudéry 1607 Франція Письменниця
Марі де Севіньє Marie de Sévigné 1626 Франція Письменниця
Клодіна Герен де Тансен Claudine de Tencin 1682 Франція Куртизанка й письменниця. Рідна мати Д'Аламбера
Марі дю Деффан Marie du Deffand
Марія Тереза Роде (Жофрен) Marie Geoffrin
Редкліфф Голл Radclyffe Hall 1880 Велика Британія Поетеса і письменниця. Найвідоміша завдяки романові «Криниця самотності», новаторському творові у лесбійській літературі
Мата Харі Mata Hari 1876 Нідерланди Танцюристка, куртизанка та одна з найвідоміших шпигунок Першої світової війни
Луїза Лабе Louise Labé 1526 Франція Французька поетеса
Сара Понсоблі Sarah Ponsonby 1755 Ірландія
Мері Рід Mary Read
Жульєтта Рекам'є Jeanne Recamier 1777 Франція Господарка літературно-політичного салону, що на той час був інтелектуальним центром Парижа
Марі Салле Marie Sallé
Лу Андреас-Саломе Lou Andreas Salomé 1861 Німеччина
Гертруда Стайн Gertrude Stein 1874 США, Франція Письменниця і поетеса
Крістіна Тривульціо Бельджойозо Cristina Trivulzio 1808 Італія Княгиня. Письменниця, журналістка, діячка боротьби за незалежність від Австрії
Рене Вів'єн Renee Vivien

38. Вірджинія Вульф — 28 імен[ред. | ред. код]

Ім'я Написання Дата народження Місце Діяльність
Ганна Арендт Hannah Arendt 1906 Німеччина
Вілла Катер Willa Cather 1873 США Письменниця, відома романами про життя Фронтира на Великих Рівнинах
Колетт Colette 1873 Франція Письменниця, одна з зірок Прекрасної епохи
Симона де Бовуар Simone de Beauvoir Франція Феміністська письменниця, інтелектуалка, філософ-екзистенціалістка, політична активістка, соціальна теоретик. Авторка полемічного роману Друга стать (1949), що започаткував другу хвилю фемінізму
Берта Дайнер Helen Diner 1874 Австрія
Карен Бліксен Isak Dinesen 1885 Данія
Лорейн Генсберрі Lorraine Hansberry 1930 США
Карен Горні Karen Horney 1885 США Психологиня-неофрейдистка, засновниця феміністичного психоаналізу
Мері Естер Гардінг Mary Esther Karding
Сельма Лагерлеф Selma Lagerlof 1858 Швеція Письменниця, авторка художніх, історичних і краєзнавчих книг. Перша жінка-письменниця, відзначена Нобелівською премією з літератури
Сюзанна Лангер Suzanne Langer CША Філософ, письменниця та вчителька
Доріс Лессінг Doris Lessing 1919 Зімбабве, Велика Британія Феміністська письменниця, поетеса, сценаристка, лібреттистка, лавреатка Нобелівської премії з літератури
Една Сент-Вінсент Міллей Edna St. Vincent Millay 1892 США Поетеса і драматург, феміністка. Перша жінка — лауреатка Пулітцерівської премії з поезії
Габріела Містраль Gabriela Mistral 1889 Чилі Феміністська поетеса, просвітниця, дипломатка, лауреатка Нобелівської премії з літератури (1945)
Анаїс Нін Anaïs Nin 1903 Європа, США Письменниця, авторка щоденника. Одна з перших жінок-авторок еротичних творів[134]
Емілія Пардо Басан Emilia Pardo-Bazán 1851 Іспанія Письменниця
Дороті Річардсон Dorothy Richardson 1873 Велика Британія Письменниця, журналістка
Неллі Закс Nelly Sachs 1891 Німеччина, Швеція Німецька поетеса, лауреатка Нобелівської премії з літератури
Віта Секвілл-Вест Vita Sackville West 1892 Англія Письменниця, поетеса, садівниця й аристократка, чий вдалий 50-річний бісексуальний відкритий шлюб шокував суспільство. Муза Вірджинії Вульф.
Олівія Шрейнер Olive Schreiner
Едит Луїза Сітвелл Edith Sitwell 1887 Англія Поетеса, прозаїкиня, літературний критик
Агнес Смедлі Agnes Smedley 1892 США Письменниця, журналістка та феміністка. 1920 року брала участь у відкритті першої у Німеччині контрацептивної клініки. Мандрувала світом, повідомляючи про порушення прав людини. Авторка автобіографії й нарисів про Китай у роки Другої світової війни[135][136]
Альфонсина Сторні Alfonsina Storni 1892 Аргентина Поетеса, акторка, педагог і феміністка. Заснувала Аргентинську спілку письменників[137]. Намагалась вилікуватись від раку грудей, після чого покінчила з собою[138]
Сігрід Унсет Sigrid Undset 1882 Норвегія Письменниця, лауреатка Нобелівської премії
Сімона Вейль Simone Weil 1909 Франція Французька філософ, християнська містикиня, громадська активістка
Ребекка Вест Rebecca West
Едіт Вортон Edith Wharton 1862 США Письменниця та дизайнерка, лауреатка Пулітцерівської премії
Адела Замудіо Adela Zambudia-Ribero 1854[139] Кочабамба, Болівія[139] Поетеса, інтелектуалка й засновниця болівійського феміністського руху[139]

39. Джорджія О'Кіф — 38 імен[ред. | ред. код]

Ім'я Написання Нар. Місце Діяльність
Дороті Арзнер Dorothy Arzner 1897 США Кінорежисерка, перша жінка в американській гільдії кінорежисерів
Марія Башкирцева Marie Bashkirtsev Україна, Франція Художниця, скульпторка та письменниця, авторка відомого щоденника
Сара Бернар Sarah Bernhardt Франція Акторка, скульпторка та письменниця
Роза Бонер Rosa Bonheur Франція Художниця та скульпторка
Джулія Маргарет Кемерон Julia Cameron 1815 Велика Британія Фотографка вікторіанської доби
Емілі Карр Emily Carr 1871 Канада Художниця та письменниця, писала побут індіанців, а також пейзажі та ландшафти. Одна з перших письменниць у Британській Колумбії
Мері Кассат Mary Cassatt 1844 США Художниця та фотографка-імпресіоністка
Імоджен Каннінгем Imogen Cunningham 1883 США Фотографка
Соня Делоне Sonia Delaunay 1885 Україна, Франція Художниця та дизайнерка
Майя Дерен Maya Deren 1917 США Режисерка та акторка незалежного кіно, хореографка, етнографиня, поетеса, теоретик авангарду
Айседора Дункан Isadora Duncan 1877 США Балерина, хореографка та письменниця, основоположниця вільного танцю
Елеонора Дузе Eleanor Duse 1858 Італія Велика акторка
Едіт Еванс Edith Evans 1888 Велика Британія Акторка, триразова номінантка на Оскар, володарка BAFTA й «Золотого глобусу»
Наталія Гончарова Natalia Goncharova 1881 Росія, Франція Художниця-авангардистка
Марта Грем Martha Graham 1894 США
Ейлін Грей Eileen Gray 1879 Ірландія Дизайнерка, архітекторка, піонерка модерну
Софія Гейден Sophia Hayden 1868 США Архітекторка
Кетрін Гепберн Katharine Hepburn 1907 США Найвидатніша акторка в історії Голівуду. Чотириразова володарка Оскару (з 12 номінацій).
Барбара Гепворт Barbara Hepworth 1903 Англія Скульпторка-абстракціоністка
Ханна Хьох Hannah Hoch 1889 Німеччина
Герріет Госмер Harriet Hosmer 1830 США Скульпторка
Фріда Кало Frida Kahlo 1907 Мексика Художниця-сюрреалістка, культурна та національна діячка, феміністка, бісексуальна ЛГБТ-ікона
Іда Камінська Ida Kaminska 1899 Польща Акторка
Гертруда Кезебір Gertrude Kasebier 1852 США Фотографка, одна з найбільших майстринь пікторіалізму
Кете Колльвіц Kathe Kollwitz 1867 Німеччина Художниця, графікеса, скульпторка
Доротея Ланж Dorothea Lange 1895 США Фотографка, фотожурналістка
Марі Лорансен Marie Laurencin 1883 Франція Художниця і граверка, художниця театру
Мері Луїза Маклафлін Mary Louise McLaughlin
Паула Модерзон-Беккер Paula Modersohn-Becker
Джулія Морган Julia Morgan 1872 США Архітекторка
Берта Морізо Berthe Morisot 1841 Франція Французька художниця-імпресіоністка
Габріель Мюнтер Gabriele Münter 1877 Німеччина Художниця й графікеса, представниця експресіонізму
Луїза Невельсон Louise Nevelson 1899 Україна, США Скульпторка, художниця, граверка
Елізабет Ней Elizabeth Ney 1833 Німеччина Скульпторка
Анна Павлова Anna Pavlova 1881 Росія Одна з найвидатніших балерин XX століття
Августа Севідж Augusta Savage 1892 США Афроамериканська скульпторка, діячка Гарлемського ренесансу
Софі Тойбер-Арп Sophie Taeuber-Arp 1889 Швейцарія Художниця, дизайнерка, скульпторка, архітекторка і танцюристка
Сюзанна Валадон Suzanne Valadon 1865 Франція Модель і художниця

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. а б Brooklyn Museum: Heritage Floor. www.brooklynmuseum.org. Процитовано 27 грудня 2021. 
 2. Chicago, 10
 3. а б Lippard, Lucy. «Judy Chicago's Dinner Party.» Art in America 68 (April 1980): 114—126
 4. Brooklyn Museum: Elizabeth A. Sackler Center for Feminist Art: The Dinner Party: Heritage Floor
 5. Chicago, 36
 6. Michael Jordan (August 2004). Dictionary of gods and goddesses. Infobase Publishing. с. 10. ISBN 978-0-8160-5923-2. Процитовано 2017-11-1. 
 7. Brooklyn Museum: Aruru. www.brooklynmuseum.org. Процитовано 27 грудня 2021. 
 8. «Amat-Mamu». Elizabeth A. Sackler Center for Feminist Art: The Dinner Party: Heritage Floor: Amat-Mamu. Brooklyn Museum. 2007. Retrieved 13 December 2011
 9. «Anahita». Elizabeth A. Sackler Center for Feminist Art: The Dinner Party: Heritage Floor: Anahita. Brooklyn Museum. 2007. Retrieved 13 December 2011
 10. «Anath». Elizabeth A. Sackler Center for Feminist Art: The Dinner Party: Heritage Floor: Anath. Brooklyn Museum. 2007. Retrieved 13 December 2011
 11. «Alukah». Elizabeth A. Sackler Center for Feminist Art: The Dinner Party: Heritage Floor: Alukah. Brooklyn Museum. 2007. Retrieved 13 December 2011
 12. Tuchulcha Elizabeth A. Sackler Center for Feminist Art: The Dinner Party: Heritage Floor. Accessed April 2012
 13. Valkyries, Elizabeth A. Sackler Center for Feminist Art: The Dinner Party: Heritage Floor: Brooklyn Museum. 2007. Retrieved 20 March 2012
 14. Vesta, Elizabeth A. Sackler Center for Feminist Art: The Dinner Party: Heritage Floor: Brooklyn Museum. 2007. Retrieved 12 February 2012
 15. Tiy Elizabeth A. Sackler Center for Feminist Art: The Dinner Party: Heritage Floor. Accessed April 2012
 16. а б Abigail. Elizabeth A. Sackler Center for Feminist Art: The Dinner Party: Heritage Floor: Abigail. Brooklyn Museum. 2007. Архів оригіналу за 30 вересня 2012. Процитовано 12 грудня 2011. 
 17. а б Chicago, 69
 18. David M. Goldenberg. The curse of Ham: race and slavery in early Judaism, Christianity, and Islam, chapter 8. Pg 124
 19. «Anasandra». Elizabeth A. Sackler Center for Feminist Art: The Dinner Party: Heritage Floor: Anasandra. Brooklyn Museum. 2007. Retrieved 13 December 2011
 20. Brooklyn Museum: Elizabeth A. Sackler Center for Feminist Art: The Dinner Party: Heritage Floor: Cresilla
 21. Penthelia Elizabeth A. Sackler Center for Feminist Art: The Dinner Party: Heritage Floor: Penthelia
 22. Timarete Elizabeth A. Sackler Center for Feminist Art: The Dinner Party: Heritage Floor
 23. а б в г Marjorie Lightman; Benjamin Lightman (грудень 2007). A to Z of ancient Greek and Roman women. Infobase Publishing. с. 9. ISBN 978-0-8160-6710-7. Процитовано 2 листопада 2017. 
 24. а б в г Chicago, 78
 25. а б Aglaonice. Elizabeth A. Sackler Center for Feminist Art: The Dinner Party: Heritage Floor: Aglaonice. Brooklyn Museum. 2007. Архів оригіналу за 30 вересня 2012. Процитовано 2 листопада 2017. 
 26. а б Elizabeth H. Oakes (2007). Encyclopedia of world scientists. Infobase Publishing. с. 6. ISBN 978-0-8160-6158-7. Процитовано 2 листопада 2017. 
 27. Theano Elizabeth A. Sackler Center for Feminist Art: The Dinner Party: Heritage Floor, Brooklyn Museum
 28. Chicago, 82
 29. Alexandra of Jerusalem. Elizabeth A. Sackler Center for Feminist Art: The Dinner Party: Heritage Floor: Alexandra of Jerusalem. Brooklyn Museum. 2007. Архів оригіналу за 30 вересня 2012. Процитовано 2 листопада 2017. 
 30. Tomyris Elizabeth A. Sackler Center for Feminist Art: The Dinner Party: Heritage Floor
 31. Zenobia. The Arab American National Museum. 2011. Архів оригіналу за 30 вересня 2012. Процитовано 2 листопада 2017. 
 32. Aemilia. Elizabeth A. Sackler Center for Feminist Art: The Dinner Party: Heritage Floor: Aemilia. Brooklyn Museum. 2007. Архів оригіналу за 30 вересня 2012. Процитовано 2 листопада 2017. 
 33. а б Chicago, 86
 34. а б Sarah Gallick (13 березня 2007). The big book of women saints. HarperCollins. с. 45. ISBN 978-0-06-082512-6. Процитовано 2 листопада 2017. 
 35. Agatha. Elizabeth A. Sackler Center for Feminist Art: The Dinner Party: Heritage Floor: Agatha. Brooklyn Museum. 2007. Архів оригіналу за 30 вересня 2012. Процитовано 2 листопада 2017. 
 36. а б Agrippina I. Elizabeth A. Sackler Center for Feminist Art: The Dinner Party: Heritage Floor: Agrippina I. Brooklyn Museum. 2007. Архів оригіналу за 30 вересня 2012. Процитовано 2 листопада 2017. 
 37. Joyce E. Salisbury (2001). Women in the ancient world. ABC-CLIO. с. 3. ISBN 978-1-57607-092-5. Процитовано 13 2017-11-02. 
 38. а б Chicago, 146
 39. «Anastasia». Elizabeth A. Sackler Center for Feminist Art: The Dinner Party: Heritage Floor: Anastasia. Brooklyn Museum. 2007
 40. Thecla Elizabeth A. Sackler Center for Feminist Art: The Dinner Party: Heritage Floor, Brooklyn Museum
 41. а б Chicago, 104
 42. Adelaide. Elizabeth A. Sackler Center for Feminist Art: The Dinner Party: Heritage Floor: Adelaide. Brooklyn Museum. 2007. Архів оригіналу за 30 вересня 2012. Процитовано 2 листопада 2017. 
 43. а б Chicago, 105
 44. а б Margaret Schaus (2006). Women and gender in medieval Europe: an encyclopedia. CRC Press. с. 10. ISBN 978-0-415-96944-4. Процитовано 2 листопада 2017. 
 45. а б «Angelberga». Elizabeth A. Sackler Center for Feminist Art: The Dinner Party: Heritage Floor: Angelberga. Brooklyn Museum. 2007
 46. Marjorie Lightman; Benjamin Lightman (грудень 2007). A to Z of ancient Greek and Roman women. Infobase Publishing. с. 115. ISBN 978-0-8160-6710-7. Процитовано 2 листопада 2017. 
 47. Eudocia. Elizabeth A. Sackler Center for Feminist Art: The Dinner Party: Heritage Floor: Eudocia. Brooklyn Museum. 2007. Архів оригіналу за 30 вересня 2012. Процитовано 2 листопада 2017. 
 48. Marjorie Lightman; Benjamin Lightman (грудень 2007). A to Z of ancient Greek and Roman women. Infobase Publishing. с. 120. ISBN 978-0-8160-6710-7. Процитовано 2 листопада 2017. 
 49. Chicago, 106
 50. _Theodelinda Elizabeth A. Sackler Center for Feminist Art: The Dinner Party: Heritage Floor
 51. Theodora II Elizabeth A. Sackler Center for Feminist Art: The Dinner Party: Heritage Floor
 52. Theodora III Elizabeth A. Sackler Center for Feminist Art: The Dinner Party: Heritage Floor
 53. а б Chicago, 109
 54. а б Agnes. Elizabeth A. Sackler Center for Feminist Art: The Dinner Party: Heritage Floor: Agnes. Brooklyn Museum. 2007. Архів оригіналу за 30 вересня 2012. Процитовано 2 листопада 2017. 
 55. Brooklyn Museum: Elizabeth A. Sackler Center for Feminist Art: The Dinner Party: Heritage Floor: Berthildis
 56. Cathy Hartley (17 грудня 2003). A historical dictionary of British women. Psychology Press. с. 14–15. ISBN 978-1-85743-228-2. Процитовано 2 листопада 2017. 
 57. Chicago, 111
 58. Thoma Elizabeth A. Sackler Center for Feminist Art: The Dinner Party: Heritage Floor. Accessed April 2012.
 59. Chicago, Judy (2007). The dinner party: from creation to preservation. Merrell. с. 113. ISBN 978-1-85894-370-1. 
 60. Charles George Herbermann (1912). The Catholic encyclopedia;: an international work of reference on the constitution, doctrine, discipline, and history of the Catholic church;. Appleton. с. 398. Процитовано 12 грудня 2011. 
 61. Abella of Salerno. Elizabeth A. Sackler Center for Feminist Art: The Dinner Party: Heritage Floor: Abella of Salerno. Brooklyn Museum. 2007. Архів оригіналу за 28 вересня 2012. Процитовано 2 листопада 2017. 
 62. а б Chicago, 116
 63. Theodora the Senatrix Elizabeth A. Sackler Center for Feminist Art: The Dinner Party: Heritage Floor
 64. Urraca Brooklyn Museum Dinner, Party Heritage Floor
 65. Margaret Schaus (2006). Women and gender in medieval Europe: an encyclopedia. CRC Press. с. 6. ISBN 978-0-415-96944-4. Процитовано 13 грудня 2011. 
 66. Adela of Blois. Elizabeth A. Sackler Center for Feminist Art: The Dinner Party: Heritage Floor: Adela of Blois. Brooklyn Museum. 2007. Архів оригіналу за 30 вересня 2012. Процитовано 2 листопада 2017. 
 67. Adelaide of Susa. Elizabeth A. Sackler Center for Feminist Art: The Dinner Party: Heritage Floor: Adelaide of Susa. Brooklyn Museum. 2007. Архів оригіналу за 30 вересня 2012. Процитовано 2 листопада 2017. 
 68. а б Chicago, 121
 69. а б Guida Myrl Jackson-Laufer (1999). Women rulers throughout the ages: an illustrated guide. ABC-CLIO. с. 11–12. ISBN 978-1-57607-091-8. Процитовано 2 листопада 2017. 
 70. «Almucs De Castenau». Elizabeth A. Sackler Center for Feminist Art: The Dinner Party: Heritage Floor: Almucs De Castenau. Brooklyn Museum. 2007
 71. Violante, Elizabeth A. Sackler Center for Feminist Art: The Dinner Party: Heritage Floor: Brooklyn Museum. 2007
 72. Sarah Gallick (13 березня 2007). The big book of women saints. HarperCollins. с. 76. ISBN 978-0-06-082512-6. Процитовано 2 листопада 2017. 
 73. Agnes. Elizabeth A. Sackler Center for Feminist Art: The Dinner Party: Heritage Floor: Agnes. Brooklyn Museum. 2007. Архів оригіналу за 30 вересня 2012. Процитовано 2 листопада 2017. 
 74. Agnes D'Harcourt. Elizabeth A. Sackler Center for Feminist Art: The Dinner Party: Heritage Floor: Agnes D'Harcourt. Brooklyn Museum. 2007. Архів оригіналу за 30 вересня 2012. Процитовано 2 листопада 2017. 
 75. Chicago, 129
 76. Gallick, 333
 77. «Alpis de Cudot». Elizabeth A. Sackler Center for Feminist Art: The Dinner Party: Heritage Floor: Alpis de Cudot. Brooklyn Museum. 2007
 78. Theresa of Avila Elizabeth A. Sackler Center for Feminist Art: The Dinner Party: Heritage Floor
 79. «Angéle de la Barthe». Elizabeth A. Sackler Center for Feminist Art: The Dinner Party: Heritage Floor: Angéle de la Barthe. Brooklyn Museum. 2007
 80. а б Chicago, 134
 81. Alice Kyteler. Elizabeth A. Sackler Center for Feminist Art: The Dinner Party: Heritage Floor: Alice Kyteler. Brooklyn Museum. 2007. Архів оригіналу за 30 вересня 2012. Процитовано 3 листопада 2017. 
 82. Chicago, 135
 83. Agnes Sampson. Elizabeth A. Sackler Center for Feminist Art: The Dinner Party: Heritage Floor: Agnes Sampson. Brooklyn Museum. 2007. Архів оригіналу за 30 вересня 2012. Процитовано 3 листопада 2017. 
 84. «Alice Samuel». Elizabeth A. Sackler Center for Feminist Art: The Dinner Party: Heritage Floor: Alice Samuel. Brooklyn Museum. 2007
 85. : Anna Maria Schwagel Elizabeth A. Sackler Center for Feminist Art: The Dinner Party: Heritage Floor
 86. Tituba Elizabeth A. Sackler Center for Feminist Art: The Dinner Party: Heritage Floor
 87. Agnes Waterhouse. Elizabeth A. Sackler Center for Feminist Art: The Dinner Party: Heritage Floor: Agnes Waterhouse. Brooklyn Museum. 2007. Архів оригіналу за 30 вересня 2012. Процитовано 3 листопада 2017. 
 88. Terrie Waddell (2003). Cultural expressions of evil and wickedness: wrath, sex, crime. Rodopi. с. 86. ISBN 978-90-420-1015-4. Процитовано 3 листопада 2017. 
 89. Chicago, 138
 90. Agnes of Dunbar. Elizabeth A. Sackler Center for Feminist Art: The Dinner Party: Heritage Floor: Agnes of Dunbar. Brooklyn Museum. 2007. Архів оригіналу за 30 вересня 2012. Процитовано 3 листопада 2017. 
 91. «Anastasia». Elizabeth A. Sackler Center for Feminist Art: The Dinner Party: Heritage Floor: Anastasia. Brooklyn Museum. 2007
 92. «Aliénor de Poitiers». Elizabeth A. Sackler Center for Feminist Art: The Dinner Party: Heritage Floor: Aliénor de Poitiers. Brooklyn Museum. 2007
 93. «Angela Merici». Elizabeth A. Sackler Center for Feminist Art: The Dinner Party: Heritage Floor: Angela Merici. Brooklyn Museum. 2007
 94. Tullia d'Aragona Elizabeth A. Sackler Center for Feminist Art: The Dinner Party: Heritage Floor
 95. Veronica Gambara, Elizabeth A. Sackler Center for Feminist Art: The Dinner Party: Heritage Floor: Brooklyn Museum. 2007
 96. Chicago, 145
 97. Elizabeth H. Oakes (2007). Encyclopedia of world scientists. Infobase Publishing. с. 274. ISBN 978-0-8160-6158-7. Процитовано 3 листопада 2017. 
 98. Agnes Sorel. Elizabeth A. Sackler Center for Feminist Art: The Dinner Party: Heritage Floor: Agnes Sorel. Brooklyn Museum. 2007. Архів оригіналу за 30 вересня 2012. Процитовано 3 листопада 2017. 
 99. а б Betsy Prioleau; Elizabeth Stevens Prioleau (26 жовтня 2004). Seductress: Women Who Ravished the World and Their Lost Art of Love. Penguin. с. 210–211. ISBN 978-0-14-303422-3. Процитовано 3 листопада 2017. 
 100. Yolanda of Aragon Elizabeth A. Sackler Center for Feminist Art: The Dinner Party: Heritage Floor: Madame A. Milliat. Brooklyn Museum. 2007
 101. Adelaide Labille-Guiard. Elizabeth A. Sackler Center for Feminist Art: The Dinner Party: Heritage Floor: Adelaide Labille-Guiard. Brooklyn Museum. 2007. Архів оригіналу за 30 вересня 2012. Процитовано 3 листопада 2017. 
 102. Chicago, 157
 103. Hortensia von Moos Brooklyne Museum, Heritage Floor dinner party Database
 104. Abigail Adams. Elizabeth A. Sackler Center for Feminist Art: The Dinner Party: Heritage Floor: Abigail Adams. Brooklyn Museum. 2007. Архів оригіналу за 30 вересня 2012. Процитовано 3 листопада 2017. 
 105. «Anaconda». Elizabeth A. Sackler Center for Feminist Art: The Dinner Party: Heritage Floor: Anaconda. Brooklyn Museum. 2007
 106. «Ana Betancourt». Elizabeth A. Sackler Center for Feminist Art: The Dinner Party: Heritage Floor: Ana Betancourt. Brooklyn Museum. 2007
 107. «Andres Villareal». Elizabeth A. Sackler Center for Feminist Art: The Dinner Party: Heritage Floor: Andres Villareal. Brooklyn Museum. 2007
 108. Chicago, Judy. The Dinner Party: From Creation to Preservation. London: Merrell (2007). ISBN 1-85894-370-1 Page 180
 109. Yekaterina Dashkova Elizabeth A. Sackler Center for Feminist Art: The Dinner Party: Heritage Floor: Madame A. Milliat. Brooklyn Museum. 2007
 110. Theroigne de Mericourt Elizabeth A. Sackler Center for Feminist Art: The Dinner Party: Heritage Floor
 111. «Alison Rutherford». Elizabeth A. Sackler Center for Feminist Art: The Dinner Party: Heritage Floor: Alison Rutherford. Brooklyn Museum. 2007
 112. «Alice Stone Blackwell». Elizabeth A. Sackler Center for Feminist Art: The Dinner Party: Heritage Floor: Alice Stone Blackwell. Brooklyn Museum. 2007
 113. Vida Goldstein , Elizabeth A. Sackler Center for Feminist Art: The Dinner Party: Heritage Floor: Brooklyn Museum. 2007
 114. а б «Amelia Holst». Elizabeth A. Sackler Center for Feminist Art: The Dinner Party: Heritage Floor: Amelia Holst. Brooklyn Museum. 2007
 115. а б в Chicago, 206
 116. Aletta Jacobs. Elizabeth A. Sackler Center for Feminist Art: The Dinner Party: Heritage Floor: Aletta Jacobs. Brooklyn Museum. 2007. Архів оригіналу за 30 вересня 2012. Процитовано 10 листопада 2017. 
 117. «Alice Paul». Elizabeth A. Sackler Center for Feminist Art: The Dinner Party: Heritage Floor: Alice Paul. Brooklyn Museum. 2007
 118. Chicago, 210
 119. Janet K. Boles; Diane Long Hoeveler (2004). Historical dictionary of feminism. Scarecrow Press. с. 328. ISBN 978-0-8108-4946-4. Процитовано 10 листопада 2017. 
 120. Victoria Woodhull, Elizabeth A. Sackler Center for Feminist Art: The Dinner Party: Heritage Floor: Brooklyn Museum. 2007
 121. «Althea Gibson». Elizabeth A. Sackler Center for Feminist Art: The Dinner Party: Heritage Floor: Althea Gibson. Brooklyn Museum. 2007
 122. а б в Chicago, 218
 123. Madame A. Milliat. Elizabeth A. Sackler Center for Feminist Art: The Dinner Party: Heritage Floor: Madame A. Milliat. Brooklyn Museum. 2007. Архів оригіналу за 30 вересня 2012. Процитовано 10 листопада 2017. 
 124. Windsor, 204
 125. Albertine Necker de Saussure. Elizabeth A. Sackler Center for Feminist Art: The Dinner Party: Heritage Floor: Albertine Necker de Saussure. Brooklyn Museum. 2007. Архів оригіналу за 30 вересня 2012. Процитовано 10 листопада 2017. 
 126. Chicago, 226
 127. «Amy Beach». Elizabeth A. Sackler Center for Feminist Art: The Dinner Party: Heritage Floor: Amy Beach. Brooklyn Museum. 2007
 128. Yekaterina Breshkovskaya Elizabeth A. Sackler Center for Feminist Art: The Dinner Party: Heritage Floor: Madame A. Milliat. Brooklyn Museum. 2007
 129. Vera Figner, Elizabeth A. Sackler Center for Feminist Art: The Dinner Party: Heritage Floor: Brooklyn Museum. 2007
 130. Chicago, 238
 131. Vera Zasulich , Elizabeth A. Sackler Center for Feminist Art: The Dinner Party: Heritage Floor: Brooklyn Museum. 2007
 132. «Alice Pike Barney». Elizabeth A. Sackler Center for Feminist Art: The Dinner Party: Heritage Floor: Alice Pike Barney. Brooklyn Museum. 2007
 133. Chicago, 245
 134. «Anaïs Nin». Elizabeth A. Sackler Center for Feminist Art: The Dinner Party: Heritage Floor: Anaïs Nin. Brooklyn Museum. 2007
 135. Chicago, 255—256
 136. Agnes Smedley. Master spies. Spy Museum. 2011. Архів оригіналу за 30 вересня 2012. Процитовано 12 листопада 2017. 
 137. Alfonsina Storni. Elizabeth A. Sackler Center for Feminist Art: The Dinner Party: Heritage Floor: Alfonsina Storni. Brooklyn Museum. 2007. Архів оригіналу за 30 вересня 2012. Процитовано 12 листопада 2017. 
 138. Chicago, 256
 139. а б в Adela Zambudia-Ribero. Elizabeth A. Sackler Center for Feminist Art: The Dinner Party: Heritage Floor: Adela Zambudia-Ribero. Brooklyn Museum. 2007. Архів оригіналу за 30 вересня 2012. Процитовано 12 листопада 2017. 

Джерела[ред. | ред. код]

 • Chicago, Judy. The Dinner Party: From Creation to Preservation. London: Merrell (2007). ISBN 1-85894-370-1
 • Gallick, Sarah. The Big Book of Women Saints. New York: HarperOne (2007). ISBN 0-06-082512-X
 • Hurd-Mead, Kate Campbell. A History of Women in Medicine: From the Earliest Times to the Beginning of the Nineteenth Century. Self Published (1938).
 • Windsor, Laura. Women in Medicine: An Encyclopedia. Santa Barbara: ABC-CLIO (2002). ISBN 1-57607-392-0
 • Поверх спадщини на сайті Бруклінського музею

Посилання[ред. | ред. код]