Ляпас (мова програмування)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

ЛЯПА́С — мова програмування, орієнтована на описування логічних задач. Розроблена на початку 60-х років у Томському державному університеті під керівництвом А. Д. Закревського.

Назва походить від російського виразу «Логический Язык Программирования Алгоритмов Синтеза дискретных автоматов»[1]. В англомовних виданнях, присвячених цій мові[2], її назва не перекладалась, використовувалась транскрипція (LYaPAS). В україномовному виданні Енциклопедія кібернетики 1973 року назва цієї мови також подається як «Ляпа́с», без перекладу.

Історія[ред. | ред. код]

Робота над проектом почалась у 1962 році. В березні 1964 транслятор ЛЯПАС було вперше продемонстровано у Томську під час «Всесоюзного колоквіуму щодо мов скінчених автоматів». Того ж року вийшла перша наукова публікація, присвячена цій мові. На цей час мови програмування АЛГОЛ або ФОРТРАН не набули особливого поширення в СРСР. Крім того, вони були орієнтовані на обчислення і не дуже підходили для опису логічних задач.

Транслятор мови ЛЯПАС було розроблено одночасно для двох моделей ЕОМ[1]: «Урал-1» та М-20. Варіант для машини М-20 займав у пам'яті 1600 слів і міг синтезувати 250 машинних команд на секунду — вдвічі швидше, ніж тогочасний транслятор АЛГОЛ.

В 1969 році збірник статей, присвячених мові ЛЯПАС було видано англійською мовою.

Згодом було розроблено оновлені версії транслятору ЛЯПАС-70 для машин М-20, БЭСМ-3М, БЭСМ-4, СМ-4, «Мінськ-2» та «Мінськ-22». ЛЯПАС-71 працював на машинах М-220 та БЭСМ-6.

В кінці 1974 року з'явилась значно змінена версія мови, названа ЛЯПАС-М. Транслятор було розроблено для машин серії ЄС ЕОМ, завдяки цьому пізнiше його вдалось портувати на персональні комп'ютери. Також було створено середовище розробки ЛЕС (рос. ЛЯПАС-М для ЕС ЭВМ).

З широким поширенням мов типу C++ або Пролог та персональних комп'ютерів мова ЛЯПАС втратила популярність і зараз майже не використовується.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Торопов Николай Романович ЯЗЫК ПРОГРАММИРОВАНИЯ ЛЯПАС // ПДМ . 2009. № 2. URL: http://cyberleninka.ru/article/n/yazyk-programmirovaniya-lyapas (дата обращения: 19.04.2014).
  2. LYaPAS: a programming language for logic and coding algorithms, Gavrilov, M.A. Zakrevskiĭ, A.D., Academic Press 1969, http://books.google.com.ua/books?id=x68EAQAAIAAJ