Forth

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Forth
Парадигма процедурна, рефлексивна, стекова
Дата появи 1970-ті
Творці Чарльз Мур
Розробник Charles H. Moored
Система типізації Безтипова
Під впливом від Lisp, APL
Вплинула на PostScript, REBOL
CMNS: Forth у Вікісховищі

Forth (Форт) — мова програмування та середовище для програмування, розроблена Чарльзом Муром (також відомим як Чак Мур) на початку 1970-х у Національній радіообсерваторії США.

Forth є процедурною, стековою, рефлективною та безтиповою мовою програмування. Нові програми створюються шляхом розширення мови «новими словами» (позначення для підпрограм у Forth).

Найбільше поширення Forth отримав у вбудованих системах керування, як мова програмування інтелектуальних контролерів. Ранні версії Forth мали малий розмір, генерували ефективний код.

Історія[ред. | ред. код]

Мова програмування Forth була створена Чарльзом Муром наприкінці 1960-х — початку 1970-х років. Перша реалізація мови Forth з'явилася у 1971 році, під час роботи Мура в Національній радіоастрономічній обсерваторії.

Нова мова була прийнята як основна в Американському астрономічному товаристві. Чарльз Мур та його колега Елізабет Ратер заснували компанію FORTH, Inc і протягом десятиліття портували мову на різні платформи.

Наприкінці 1970-х років, програмісти, що були зацікавлені у розвитку мови, створили FORTH Interest Group (FIG). Ця група розробила концепцію FIG Forth Model, що являє собою загальнодоступну форт-систему і може бути легко перенесена на популярні комп'ютерні архітектури. Часто цю систему розглядають як перший неофіційний стандарт мови.

Особливості[ред. | ред. код]

У FORTH використовується стек для зберігання даних. Для запису операцій застосовується зворотна польська нотація. Наприклад, для обчислення виразу та виводу результату на термінал у FORTH необхідно записати:

5 6 * 7 + .

в цьому разі, 5 та 7 буде покладено в стек, операція * замість двох верхніх чисел в стеку покладе їх добуток, операція + замість двох верхніх чисел із стека покладе їх суму, операція . надрукує верхнє число із стека і видалить його.

Для цієї операції можна визначити підпрограму, або, в термінах ФОРТ, створити нове слово, яке бере зі стека три числа, виконує дії та залишає на стекові результат:

: MULTANDSUM ( Створити нове слово з назвою MULTANDSUM.
        Зміна стека під час дії слова C,B,A ---> A*B+C )
 *      ( С,A*B)
 +      ( A*B+C)
;      ( Закінчити створення слова)

Використовуючи нове слово, вираз можна переписати так:

 7 5 6 MULTANDSUM .

Реалізація[ред. | ред. код]

Завдяки простоті віртуальної машини Форта і відсутності еталонної реалізації існує безліч втілень цієї мови майже для всіх платформ (POSIX, Microsoft Windows, Mac OS X), а також вбудованих систем.

Реалізації сумісні із стандартом 1994 ANS Forth[1]:

 • Gforth — портативна реалізація ANS Forth проекту GNU Project[джерело?].
 • SwiftForth — інтерактивне середовище розробки (IDE) програм на Форті для популярних платформ (Windows, Linux та OS X для процесорів сімейству i386) компанії Forth, Inc, розробника мови програмування[2].
 • VFX Forth — високо-оптимізувальний компілятор з Форта[3].
 • Open Firmware — завантажувальник та BIOS стандарт, заснований на ANS Forth.
 • SP-Forth — транслятор та компілятор для середовищ Windows та Linux. Має повну підтримку вимог стандарту ANS'94, оптимізувальний компілятор та численні бібліотеки[4].
 • 51-FORTH — реалізація для мікроконтролера Intel 8051.

Див. також[ред. | ред. код]

Діалекти[ред. | ред. код]

Апаратне обладнання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. https://www.taygeta.com/forth/dpans.html [Архівовано 11 липня 2016 у Wayback Machine.] Специфікація стандарту DPANS94
 2. Архівована копія. Архів оригіналу за 21 липня 2011. Процитовано 25 жовтня 2016. 
 3. About Forth » mpe - MicroProcessor Engineering. MPE new website. Архів оригіналу за 6 серпня 2020. Процитовано 25.10.2016. 
 4. Архівована копія. Архів оригіналу за 7 жовтня 2016. Процитовано 25 жовтня 2016. 

Джерела[ред. | ред. код]

 • Баранов С. Н., Ноздрунов Н. Р. Язык Форт и его реализации. — Л.: Машиностроение. Ленинградское отделение, 1988. — 157 с., ил. ISBN 5-217-00324-3
 • Лео Броуди Начальный курс программирования на языке Форт — Перевод с английского В. А. Кондратенко Под редакцией Б. А. Кацева, В. А. Кириллина Предисловие И. В. Романовского — М. «ФИНАНСЫ И СТАТИСТИКА», 1990

Посилання[ред. | ред. код]