Констанцій I Хлор

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Констанцій I Хлор
Flavius Valerius Constantius
Констанцій I Хлор
Імператор
Початок правління: 305 р.
Кінець правління: 306 р.

Попередник: Максиміан
Наступник: Костянтин Великий, Флавій Север

Дата народження: 26 травня 250(0250-05-26)
Місце народження: Дарданія (тепер Косово)
Країна: Римської імперії
Дата смерті: 26 липня 306(0306-07-26) (56 років)
Місце смерті: Йорк
Діти: Костянтин Великий, Далмацій Старший, Юлій Констанцій,Флавія Юлія Констанція, Ейтропія, Анастасія
Династія: Костянтина

Флавій Валерій Констанцій Хлор (лат. Flavius Valerius Constantius; прізвисько лат. Chlorus — блідий; 26 травня 250 — 26 липня 306 р.) — імператор у римській тетрархії у 305 — 306 роках. Спочатку як Цезар, потім як Авґуст (305/306).

Констанцій I мав низку спеціальних титулів перемоги: Germanicus Maximus ("великий переможець германський") з 287 р.; Sarmaticus Maximus ("великий переможець Сарматський") з 289 р.; Britannicus Maximus ("великий переможець британський"), Carpicus Maximus ("великий переможець карпів") з 297 р.; Persicus Maximus ("великий переможець Персії"), Armenicus Maximus ("великий переможець Вірменії"), Medicus Maximus ("великий переможець Мідії"), Adiabenicus Maximus ("переможець адіабенський") з 298 р.

Родовід[ред. | ред. код]

Життя[ред. | ред. код]

Народився в сім'ї романізованного іллірійця. Отримав прихильність імператорів Авреліана, Проба і Кара.

Був призначений на посаду презида Далмації за правління імператора Кара. У 286 році Діоклетіан призначає свого друга Максиміана співправителем і дає йому в управління західні провінції, в той час як сам забирає весь Схід, тим самим починаючи процес, який в кінцевому рахунку призведе до поділу Римської імперії на дві частини - Західну і Східну.

У 288 році, коли термін його перебування на посаді презида Далмації закінчився, Констанцій був призначений префектом преторія при західному імператорі Максиміані. З того часу він зайняв значне становище при імператорському дворі. Протягом періоду 288-289 років Констанцій під командуванням Максиміана брав активну участь у війні проти алеманнів та слов'янських племен на території за Рейном і Дунаєм.

Констанцій при Максиміані проявив якості вправного полководця й чудового правителя. У 293 році він був усиновлений Максіміаном, причому йому довелося розлучитися з дружиною Оленою (матір'ю Костянтина Великого, оскільки вона була низького походження) і одружитися з Теодорою, донькою Максиміана.

Він отримав в управління Галлію, з якою було пов'язано управління Британією. У 293 році відняв у британського узурпатора Караузія галльську гавань Банонію (Булонь). Після цього став готуватися до відновлення римської влади на Британією. Водночас опікувався захистом узбережжя північної Галлії від франкських піратів. Для цього створив 4 легіонів-псевдокомітатів (польової піхоти) — Legio I Flavia Pacis, Legio II Flavia Virtutis, Legio III Flavia Salutis та Legio I Flavia Martis.

У 296 році у вбивці Караузія — Аллекта — британські провінції. У 298 році Констанцій розбив аллеман у битві при Лангрі і Віндоніссі. Будівництвом нових фортець огородив Рейнську лінію від Майнца до Боденського озера. Коли у 303 році почалося гоніння на християн, Констанцій в своїх провінціях не надав йому кривавого характеру.

На реверсі Арґентеуса карбованого в Антіохії за часів цезара Констанція I Хлора зображено перемогу тетрархії над сарматами.

Правління[ред. | ред. код]

У 305 році, після відходу Діоклетіана і Максиміана з престолу, він отримав сан «верховного» імператора римської імперії, але вже у липні 306 року помер у Еборакумі (Йорку), у Британії, коли в супроводі сина Костянтина зробив переможний похід проти розбійницьких прикордонних племен Шотландії — піктів і скотів.

Констанцій I Хлор є засновником династії Костянтина, що правила імперією до смерті Юліана ІІ Відступника у 363 році.

Посилання[ред. | ред. код]

Біографія Констанція I Хлора у De Imperatoribus Romanis