Саді Карно (політик)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Марі-Франсуа Саді Карно)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Саді Карно
фр. Marie François Sadi Carnot
Саді Карно
Саді Карно
Офіційний портрет Саді Карно
Президент Франції
3 грудня 1887 — 25 червня 1894
ПопередникЖуль Греві
НаступникЖан Казимир-Пер'є

Народився11 серпня 1837(1837-08-11)
Лімож, Франція
Помер24 червня 1894(1894-06-24) (56 років)
Ліон, Франція
ПохованийПантеон
Відомий якполітик, інженер-будівельник, інженер, посадова особа
ГромадянствоФранція Франція
Національністьфранцуз
Alma materКондорсе, Політехнічна школа і Національна школа мостів та доріг
Політична партіяПомірковані республіканці
Рід Карно
БатькоІпполіт Карно
У шлюбі зСесіль Дюпон-Вайт
ДітиLazare-Hippolyte-Sadi Carnotd, Ernest Carnotd і François Carnotd
БратиМарі-Адольф Карно
Професіяінженер
Релігіякатолик
Нагороди
Великий Хрест ордена Почесного легіону
Великий Хрест ордена Почесного легіону

Саді́ Карно́ (повне ім'я Марі Франсуа Саді Карно, фр. Marie François Sadi Carnot, 11 серпня 1837, Лімож — 24 червня 1894, Ліон) — французький інженер і політик, президент Французької республіки (1887—1894).

Онук генерала Лазара Карно і небіж знаменитого фізика Саді Карно, на честь якого отримав рідкісне ім'я. Батько, Іпполит Лазар Карно, був теж політиком.

Інженерна діяльність

[ред. | ред. код]

Здобув освіту в ліцеї Кондорсе, Політехнічній школі та Школі шляхів сполучення. Після навчання був відряджений у Верхню Савойю як завідувач громадськими роботами. Під час війни 1870 року Карно запропонував свої послуги тимчасовому уряду і представив йому модель вдосконаленої ним мітральєзи. Гамбетта рекомендував Карно Фрейсіне, при якому він перебував до 13 січня 1871 року, коли Гамбетта призначив його префектом Нижньої Сени і надзвичайним комісаром республіки в департаментах Нижньої Сени, Еро і Кальвадос. Стан справ прийняв в цій місцевості тривожний характер: прусські війська оволоділи Руаном і погрожували Дьєппу і Гавру. Карно разом з генералом Луазелєм енергійно зайнявся підготовкою захисту Гавра і склав план фортифікацій, який отримав схвалення фахівців. Коли міністрів-прибічників продовження війни змінив уряд Жуля Симона, який бажав негайного укладення миру, Карно, переконаний у необхідності боротися до останньої крайності, пішов у відставку.

Початок політичної діяльністі

[ред. | ред. код]

На виборах 8 лютого 1871 він був обраний від департаменту Кот-д'Ор у національні збори. При голосуванні Франкфуртського договору він подав голос проти нього і був одним зі 107 членів зборів, що відмовилися санкціонувати поступку Ельзасу та Лотарингії. Карно вступив до складу республіканської лівої і був одним із секретарів цієї групи. У 1873 р. він був обраний членом комісії для повірки виконання бюджету 1869 р., останнього при Імперії. Починаючи з 1871 р., Карно постійно обирався членом Генеральної ради в своєму рідному департаменті. Обраний у 1876 р. членом палати депутатів, Карно в 1876 і 1877 рр. також був членом бюджетної комісії і був доповідачем бюджету публічних робіт. В епоху кризи, яка ропочалася 16 травня 1877 р., Карно брав участь в маніфесті лівих груп палати і вотував недовіру кабінету Броя-Фурта у складі 363.

В уряді

[ред. | ред. код]

Будучи знову обраний депутатом на виборах 1877 р., Карно в серпні 1878 р. був призначений товаришем міністра публічних робіт, а у вересні 1880 отримав портфель цього міністерства в кабінеті Феррі і зберігав його до листопада 1881 У 1883 р. Карно обраний головою бюджетної комісії, в 1883—1885 рр. палата обирала його одним з віце-президентів. При утворенні в квітня 1885 р. кабінету Бріссона Карно довірено портфель міністерства публічних робіт, але незабаром йому довелося замінити Кламажерана на посаді міністра фінансів, який він зберіг і в наступному кабінеті, Фрейсіне. Бездоганно чесний, прямий і щирий, Карно всупереч прикладу своїх попередників не зупинився перед зображенням істинного стану фінансів, відкрито заявив про дефіцит і про необхідність покриття його частиною шляхом заощаджень, частиною при посередництві позики. Однак складений Карно бюджет на 1887 зустрів сильні заперечення і не був затверджений палатою, внаслідок чого Карно вийшов у відставку, але це нітрохи не похитнуло високого положення Карно в очах республіканської більшості, яке, цінуючи прямоту і твердість його, не сповільнило знову обрати його головою бюджетної комісії.

Посилання

[ред. | ред. код]