Марі Ківініемі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Марі Ківініемі
фін. Mari Kiviniemi
Марі Ківініемі
63-тя прем'єр-міністр Фінляндії
22 червня 2010 — 22 червня 2011
Президент Тар'я Галонен
Попередник Матті Ванганен
Наступник Юркі Катайнен
Народилася 27 вересня 1968(1968-09-27) (53 роки)
Сейняйокі, Фінляндія
Відома як політична діячка
Країна Фінляндія
Освіта Гельсінський університет
Політична партія Фінляндський центр
Нагороди
хрест командора ордена за заслуги перед Федеративною Республікою Німеччиною

Ма́рі Кі́вініемі (фін. Mari Johanna Kiviniemi, *27 вересня 1968, Сейняйокі, Фінляндія) — фінський політик, прем'єр-міністр Фінляндії (від 22 червня 2010 до 22 червня 2011). Голова партії Фінляндський центр (2010–2012). Фахівець у царині державного будівництва.

Біографія[ред. | ред. код]

Ківінемі народилася у невеличкому протестантському місті Сейняйокі, у простій родині фермера. Росла у цій же провінції — Південна Пог'янмаа, яка межує зі шведськомовними районами Фінляндії. Ходила до школи у сусідньому місті Ялас'ярві.

Вступила до Гельсінського університету 1988, де вивчала економіку та політологію. Володіє фінською, шведською та англійською мовою.

Політична діяльність[ред. | ред. код]

Політична кар'єра почалася 1991, коли вона вперше стала кандидатом до Едускунта (парламенту Фінляндії) від партії «Кескуста». Депутатом стала лише 1995 (набрала 9,350 голосів у рідній провінції), попрацювавши лідером студентської організації партії.

Кар'єрне зростання прийшло не відразу. Але 2005 вона вже займала пост міністра зовнішньої торгівлі та розвитку, а з 19 квітня 2007 — міністр муніципального та регіонального розвитку. Також радник прем'єр-міністра Матті Ванганена з питань економічної політики.

У зв'язку з відставкою Матті Ванганена оголошено нові вибори лідера партії «Кескуста». 12 червня 2010, на з'їзді у м. Лагті, Ківініемі обрана її головою («Кескуста» формує право-центристську урядову коаліцію). 18 червня, на партійних виборах кандидата на посалу прем'єра, вона обійшла лише на кілька голосів свого візаві — міністра промисловості Маурі Пеккарінена (інші кандидатури — міністр торгівлі Пааво Вяюрюнен, депутат парламенту Тімо Кауністо).

Кандидатуру партії «Кескуста» на посаду прем'єра підтримали всі члени коаліції:

  • Національна коаліційна партія;
  • Шведська народна партія;
  • Спілка зелених.

22 червня 2010, за поданням Президента Тар'ї Галонен, пані Ківініемі стала другою жінкою в історії Фінляндії, яка посіла пост прем'єр-міністра (перша — Аннелі Тууліккі Яаттеенмякі). Ківініемі виконуватиме обов'язки голови уряду до нових парламентських виборів, які відбудуться у квітні 2011.

Перший крок на посту голови уряду — підтримка ідеї побудови нових ядерних реакторів, які випустять компанії Teollisuuden Voima (TVO) та Fennovoima. Парламент схвалив ініціативу Ківініемі (за винятком Спілки зелених).

Український напрямок[ред. | ред. код]

Прем'єр-міністр України Микола Азаров привітав Марі Ківініемі з призначенням на посаду Прем'єр-міністра Фінляндської Республіки. В офіційних заявах самої Ківініемі немає згадок про Україну. Але її політика щодо Києва вочевидь збереже контури її попередника — Матті Ванганена: поміркований скепсис із пошуком ринків збуту для фінських компаній (хімія, деревообробка, енергозбереження, високі технології) на українському ринку.

Перші офіційні візити Ківініемі — до Швеції та Естонії.

Особисте життя[ред. | ред. код]

Майже тридцятирічною (1996) одружилася із бізнесменом Юга Лоугівуорі, який вже мав у першому шлюбі двох дітей. У новому шлюбі народилися дочка Ганна (1997) та син Антті (2000). Захоплюється класичною музикою, бо й сама має базову музичну освіту (фортепіано та флейта). Займається поширеними й доступними видами спорту (біг, лижі, ролики). Також має посвідчення професійного мисливця, що використовує для певної самореклами (зокрема, обіцяла запросити прем'єра РФ В. Путіна на полювання на лося).

Посилання[ред. | ред. код]