Медаль «За визволення України»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Медаль «За визволення України»
Медаль «За визволення України»
Za vyzvolenn'a Ukrajiny.jpg
Za vyzvolenn'a Ukrajiny2.jpg
Країна Flag of the Soviet Union (1924–1955).svg СРСР
Тип Медаль
Вручається: усім учасникам визволення України
Статус не видається
Нагородження
Засновано: не затверджена
Нагороджені:
Черговість

Медаль «За визволення України» — нереалізований проєкт Микити Хрущова часів Другої світової війни, який намагався переконати Сталіна, що доцільно запровадити медаль за повернення України під контроль Радянського Союзу.

Історія[ред. | ред. код]

Ідея заснування такої нагороди йшла в прямому розумінні від народу. Наприклад в листі до Хрущова від 02.06.1944 р. майор діючої Нечаєв зазначав, що «дуже багато бійців у зв'язку із визволенням України на щось очікують», і пропонував встановити медаль «За визволення України». До листа він додав навіть проєкт такої нагороди. Однак вона так і не була введена. Так само не була підтримана вищим радянським керівництвом ідея Хрущова про надання права Верховній Раді УРСР права нагороджувати Почесним Червоним прапором УРСР частини і з'єднання за вигнання нацистів з українських міст та Почесною Бойовою грамотою УРСР — бійців і командирів.

Джерела[ред. | ред. код]

Лист секретаря ЦК КП(б)У М. Хрущова від 25 березня 1944 р. № 01536/т Й. Сталіну з пропозицією про затвердження спеціальної медалі «За визволення України»[1]

«

Москва ЦК ВКП(б) товарищу СТАЛИНУ

Красная Армия успешно продвигаясь по территории Советской Украины скоро полностью освободит Украину от немецких захватчиков.

Следовало бы учредить специальную медаль «За освобождение Украины» и награждать ею всех участников освобождения Советской Украины от немецких оккупантов.

Если Вы одобрите наше предложение, то мы бы взяли на себя вместе с тов. Горкиным подготовить проект медали о положение о ней.

Н. ХРУЩЕВ

[на листі рукописна помітка: «Копия т. Маленкову Г.М.»]

«

Джерела інформації[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Джерело: ЦДАГО України, ф. 1, оп. 23, спр. 784, арк. 1 [машинопис]