Медаль Ушакова

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Це стаття про медаль СРСР. Про державну нагороду Російської Федерації див.: Медаль Ушакова (Російська Федерація).
Медаль Ушакова
MedalUshakovRib.png Medal of Ushakov.jpg
Оригінальна назва Медаль Ушакова
Країна Flag of the Soviet Union (1923-1955).svg СРСР
Тип Медаль
Кому вручається матросам і рядовим, старшинам і сержантам, мічманам і прапорщикам Військово-морського флоту
Підстави нагородження за особисту мужність і відвагу в боях з ворогами Радянського Союзу на морських театрах
Статус не видається
Статистика
Параметри круг діаметром 36 мм, срібло
Дата заснування 3 березня 1944
Перше нагородження 20 квітня 1944, групі моряків Чорноморського флоту СРСР
Кількість нагороджень 16 080
Черговість
Старша нагорода ValourRibbon.png Медаль «За відвагу»
Молодша нагорода CombatRibbon.png Медаль «За бойові заслуги»

Меда́ль Ушако́ва — медаль, державна нагорода СРСР для осіб рядового та сержантсько-старшинського складу, а також мічманів ВМФ СРСР. Введена указом Президії Верховної Ради СРСР 3 березня 1944 року в один день із встановленням ордену Ушакова, який вручався адміралам та офіцерам флоту. Автори медалі — художники Діодоров і Хомич.

1992 року залишена у системі державних нагород Російської Федерації, формальне впровадження російського аналогу радянської медалі — медалі Ушакова здійснене указом від 2 березня 1994.

Опис[ред.ред. код]

Медаль Ушакова має форму правильного круга діаметром 36 мм, виготовлена зі срібла 925-ї проби.

На лицьовому боці посередині — рельєфне погрудне зображення російського флотоводця Ф. Ф. Ушакова. Уздовж верхнього краю медалі — напис «Адмирал Ушаков»; між словами — п'ятикутна зірочка. Вздовж нижнього краю — лаврові гілки, скріплені внизу стрічкою. Медаль накладена на мініатюрний якір, лапи якого сполучені з нижнім краєм медалі; верхня частина якоря виступає з-під краю медалі.

На зворотному боці — зображення якоря та порядковий номер медалі.

Медаль за допомогою вушка і кільця з'єднується з п'ятикутною колодочкою, обтягнутою шовковою муаровою стрічкою блакитного кольору шириною 24 мм. По краях стрічки — подовжні смужки послідовно синього та білого кольорів шириною відповідно 1,5 та 2 мм. Особливість медалі — срібний якірний ланцюжок, який поверх колодочки з'єднує її верхні кути з вушком медалі.

Нагородження медаллю[ред.ред. код]

Медаллю нагороджувалися матроси і рядові, старшини і сержанти, мічмани і прапорщики Військово-морського флоту за особисту мужність і відвагу в боях з ворогами Радянського Союзу на морських театрах як у воєнний, так й у мирний час. Право нагородження цією медаллю було надано командирам частин і з'єднань.

Першими медаль Ушакова отримали 20 квітня 1944 р. моряки Чорноморського флоту: мічмани С. В. Горохов, В. П. Степаненко і старшина 1-ї статті В. І. Щевбунов. Двічі медаллю Ушакова нагороджений старшина 2-ї статті Д. Єременко та декілька інших моряків.

Медаль носиться на лівій стороні грудей, за наявності у нагородженого інших медалей СРСР розташовується після медалі «За відвагу».

Станом на 1 січня 1995 року медаллю Ушакова було проведено приблизно 16 080 нагороджень.

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]