Мечеть Аль-Акса

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Мечеть аль-Акса (араб. المسجد الاقصى‎ — крайня мечеть) — мусульманський храм в Старому місті Єрусалим (араб. القدسаль-Кудс) на Храмовій горі. Є третьою святинею ісламу після мечеті аль-Харам у Мецці та Мечеті Пророка у Медині. Іслам пов'язує з цим місцем ісра (нічне переміщення пророка Мухаммеда з Мекки в Єрусалим) і мірадж (вознесіння). На місці мечеті аль-Акса пророк Мухаммед здійснив як імам молитву зі всіма пророками, посланими до нього.

Хвала Тому, хто переніс уночі Свого раба з мечеті непорушної в мечеть найвіддаленішу, навколо якої Ми благословили, щоб показати йому з Наших знамень. Воістину, Він — Всечуючий, Всевидящий!

Коран (17:1)

Часто у поверхневих туристичних публікаціях величезний золотий купол розташованої поруч мечеті Куббат ас-Сахра («Купол скелі») плутають з скромнішим куполом мечеті Аль-Акса, називаючи вищезгаданий золотий купол Куббат ас-Сахра куполом «Мечеті Омара». Але це - помилка, бо справжня мечеть Омара розташована навпроти храму Гробу Господнього, з північного боку площі перед головним входом в храм.

Плутанина пов'язана з тим, що Аль-Акса має своїм другим іменем назву «Мечеть халіфа Умара» (на честь свого засновника).

Мечеті Аль-Акса та Куббат ас-Сахра утворюють на Храмовій горі єдиний архітектурний комплекс Харам аль-Шаріф, історичним центром якого є Аль-Акса, а архітектурним - Куббат ас-Сахра.

Аль Акса

Спершу побудована халіфом Умаром на Храмовій горі Моріа — місці юдейських Першого Храму Соломона і Другого Храму, зруйнованого Римською Імперією в 70 році н. е. Нинішня споруда була закладена халіфом Абд аль-Маліком і стосується в основному до VIII століття. Мечеть була первісно маленьким молитовним домом, побудованим халіфом Умаром, потім була відновлена і розширена халіфом Абд аль-Маліком і закінчена його сином Аль-Валідом в 705 році. Після землетрусу в 746 році мечеть була повністю зруйнована та відновлена халіфом Аббасидом аль-Мансуром в 754 році, і знов відновлена його сином та наступником аль-Махді в 780 році. Другий землетрус 1033 року зруйнував більшу частину аль-Акси, але через два роки Алі аз-Зіхір побудував іншу мечеть, котра і стоїть досі. Під час періодичних реконструкцій різні правлячі династії Ісламського Халіфату побудували доповнення до мечеті і до її прилеглої території, зробили їй купол, фасад, мінбар, мінарети та змінили внутрішню структуру.

Aqsa 1.jpg
Свинцевий купол Аль-Акса

Коли хрестоносці захопили Єрусалим у 1099 році, вони використовували мечеть як палац і церкву, але її функція мечеті була відновлена після її повернення Саладіном. З того часу минуло багато реконструкцій та ремонтів. Доповнення були застосовані у пізніших століттях Айюбідами, мамелюками, Вищою мусульманською Радою та Йорданією.

Сьогодні Старе місто Єрусалиму є частиною ізраїльського Єрусалиму, однак мечеть знаходиться під контролем мусульманської організації Вакф.

В мечеті одночасно можуть молитися до 5000 віруючих.